Daniel Hurst „Arsti naine“ ja „Arsti lesk“
ERSEN 2023 ja 2024
Raamatu peategelaseks on Fern, doktor Drew Devlini naine, kellel on rohkelt vaba aega, et oma mehe vigade üle mõelda. Eriti selle üle, et mehel on armuke. Kui mees taaskord pettumuse valmistab, lööb armukadeduse laine pea peal kokku ja otsus saab tehtud. Kui nutikas peab naine olema, et kõigest puhtalt pääseda?
Seekord läks õnneks. Selle teadmisega peab nüüd elama ja iga oma väljaütlemist kaaluma, et kõik asjata ei olnud. Kuid kõiki ta uskuma ei pannud. Uuel mehel tema elus on veel suurem saladus. Ta teeb seda jälle, kuid saladus pääseb välja.
Lugu ei saanudki veel läbi, vaid läks aina keerukamaks. Paneb ootama kolmandat osa.
Lokomotiiv
Mario Pulver
Postimehe Kirjastus, 2022
Kui üks noor mees oma tüdruku maha jätab, võib suhte lõpetamist õigustada mitut moodi. Võib mõelda, et liiklusõnnetusse sattudes käis noorukil surm silme eest läbi ja see seadis elu uude valgusesse. Võib öelda, et meenus lapsepõlv ja see, mis päriselt oluline. Aga üks on selge – mis ühele toob vabanemise, toob teisele valu ja kannatusi. Kas on asjaolusid, mis lubavad meil oma õnne nimel teise inimese ohverdada? Mõtted hargnevad nagu raudteerööpad, need viivad meid Kiviõlisse ja Tartusse, aegadesse enne ja pärast teist maailmasõda. Mööda vilksatavad pildid elusaatustest, millest mõned ristuvad küüditamisjärgsel päeval raudteel, kui vagunid on asunud Siberi-teele. Kelle elu katkeb, kelle oma edasi kulgeb ja mis on ühe surma hind võrreldes teisega?
Seni tõlkija ja luuletajana silma paistnud Mario Pulver on uus hääl Eesti kirjanduses. Temas saavad kokku traditsioonilise jutuvestja võime haarata lugeja loo lummusesse ning kaasaegne otsiv vaim, kes mängib vormivõtetega ja otsib uusi lahendusi. Mario on varem avaldanud kaks luulekogu.
• Eesti Kirjanike Liidu 2021. aasta romaanivõistluse žürii tunnustas „Lokomotiivi“ äramärkimisega
Rail Baltic ehk kelmitants vanaisa sarvedega
Vahur Afanasjev
Vemsa OÜ, 2022
Vahur Afanasjev (1979–2021) oli luuletaja ja prosaist, kes tuli 1990ndate lõpul Tartu NAK-i ridades eesti kirjandusse selleks, et sinna jääda. Tema looming on rõõmsalt rahutu ja mitme - külgne, selles ühinevad eksperimenteeriv sarkasm ja kodukandiarmastus. Afanasjevi peateoseks võib pidada 2017. aastal ilmunud perekonna- ja kättemaksuromaani „Serafirma ja Bogdan“, mis on sama majesteetlik kui Peipsi järv, mille ääres romaani tegevus aset leiab. Romaan pälvis hulganisti tähelepanu ja auhindu, sellest valmis kõrgelt hinnatud teatrilavastus.
„Rail Baltic“ on pulbitsevat irooniat tulvil lühiromaan, milles on tunda Kivirähki „Eesti matuse“ ja Gogoli „Revidendi“ vaimu. Pealkirjas nimetatud vastuolulist raudteetrassi kasutab autor ühtaegu selleks, et heita pilk tänapäeva eestlaste eluolusse ning ironiseerida ajatu inimliku ahnuse, meie vähem või rohkem ebarealistlike ambitsioonide üle. Vahur Afanasjevi kirjanduslik luigelaul kõlab nagu üks lõbus, ütlemata läbinägelik varesekraaks. - Jan Kaus
Minu Süüria. Hetk rahu ja sõja vahel
Tanja Dibou
Petrone Print, 2022
"Mis, sa oled Süürias käinud?! On see tõesti võimalik? Neid küsimusi kuulen sageli...
Minu Süüria lugu algas Peterburis, kus õpingute ajal tutvusin oma tulevase abikaasaga. Tänu armastusele sattusin Süüriasse 2010. aastal, kui see kohutav sõda polnud veel alanud. Elasin sel rikkaliku ajaloopärandiga maal aasta, püüdes kinni pilvitu hetke rahu ja sõja vahel. Noore naisena ei soovinud ma olla üksnes koduperenaine, seega osalesin Euroopa vabatahtlikus noorteprojektis, töötades Palestiina põgenikelaagri noortekeskuses Yarmoukis, panustades Damaskuse lasteteatri tegevusse ja õppides araabia keelt kohalikus mošees. Minu lugu räägib rõõmudest ja muredest, mida inimene tunneb eemal kodumaast, püüdes kohaneda uue ja võõra eluviisiga – siin on nii minu euroopaliku pilgu ja slaavi hingega Süüria avastamise kogemus kui ka mu abikaasa katsumused Eestis, kus ta peab silmitsi seisma jäiga bürokraatiaga. See raamat on vastus kõigile küsijatele."
Ema tuba. Tulekahjufantaasia
Andrus Kasemaa
EKSA, 2022
Kallid kodused, ema ja isa. Isa, sina elad küll emast eemal, aga kuule sinagi.
Õed. See on teile, ja teie lastele. Ei, neile küll see kiri pole, aga las loevad seda ükskord tulevikus. Kui soovivad. Kuigi ma arvan, et sellest sündmusest, millest ma teile lähemalt kirjutan, me ikkagi lastele ja lastelastele ei räägi. Seega nemad ei saa teada. Las arvavad, et see kõik lihtsalt juhtus kogemata, et see oli kõik õnnetus, mis meie jaoks õnnelikult lõppes.
Ma tean, et see mõte ja plaan on hullumeelne, aga erakordsed ajad nõuavadki hulljulgeid samme.
Kummituse surm
M.C. Beaton
Tänapäev, 2022
33. eesti keeles ilmunud Hamish Macbethi loos peab punapäine Põhja-Šoti mägismaa konstaabel pistma rinda kummitusega. Või õigemini kuuldustega, sest Drimi lossis kuuldavasti kummitab. Hamish ei usu kummitusjuttudest loomulikult silpigi, kuid külaelanikud see-eest usuvad. Ja tundub, et usub ka lossi uus omanik. Et tegu on Glasgow’st pärit pensionil politseiülemaga, ei jää Hamishil muud üle kui magamiskott ja konstaabel Charlie kaasa võtta ning varemetesse ööbima minna.
Aga hommikul kukub ööhäältest niigi pea surnuks hirmutatud Charlie sõna otseses mõttes laiba otsa ja nüüd läheb tarvis Hamishi vaistu – mõni ütleks isegi, et tal on selgeltnägijavõimed –, et püüda kinni kummitus, kes võib osutuda luust ja lihast mõrvariks.
Ootus
Anna Hope
Rahva Raamat AS, 2022
Mis juhtus nende naistega, kelleks me saama pidime?
Hannah, Cate ja Lissa on noored, ärksad ja lahutamatud. Nende kolme, Ida-Londonis pargi serval elava naise elu on täis kunsti ja aktivismi, romantikat ja pidusid – ja lubadusi sellest, mis veel ees. Nad on kui elektrit täis. Nad on parimad sõbrad.
Möödub kümme aastat, aga nad ei ole jõudnud sinna, kuhu kunagi lootsid jõuda. Oma kiratsevate karjääride ja luhtuvate abielude keskel ihkab igaüks seda, mis on teisel. Igaüks neist maadleb sama küsimusega: kuidas elada nii, et su elu oleks tähendusrikas?
Aria ratastel raamatupood
Rebecca Raisin
Eesti Raamat, 2022
See suvi on uue elu algus! Aria Summers teab, mida tahab: elu maanteedel oma kallis raamatupoeks ümber ehitatud matkaautos, kaasas parim sõber Rosie. Ja kindlasti, päris kindlasti mitte mingisuguseid armusuhteid. Aga kui Aria pärast paari liigset veiniklaasi karaokelavalt Jonathanile sülle sajab, ärkab miski temas üle hulga aja taas ellu. Aria on abikaasa surma järel armastuse leidmise mõttest loobunud ja puutub sellega kokku üksnes raamatulehekülgedel. Ühest armastusest elust piisab täielikult. Niisiis püüab Aria Jonathani unustada ja asub teele, et veeta Prantsusmaal elu parim ja meeldejäävaim suvi. Aga kas kõne alla tuleb võimalus, et see retk muudab Aria elu alatiseks? Romantiline suveromaan raamatusõpradele!
Inglise romanss
Niina Mero
Rahva Raamat AS, 2022
Inglise maamõisa sünge romantika. Kadunud aadliku mõistatus. Romantismiajastu luule
Nora elab Tamperes ja armastab üle kõige Inglise romantismiajastu kirjandust. Kutse õe pulma Oxfordis tekitab temas trotsi, aga minemata jätta ka ei saa. Inglismaal satub ta oma tulevaste hõimlaste romantilise mõisa ja selle lopsakate aedade lummusesse. Lisaks on kuulus ülikoolilinn oma iidsete raamatukogudega täiesti vastupandamatu.
Kuid idüllilisse fassaadi tekivad mõrad. Uudishimulik Nora saab teada, et aadlipere vanim poeg on aastaid tagasi saladuslikel asjaoludel kadunuks jäänud. Ja tema isekavõitu südame panevad kiiremini põksuma nii Briti härrasmehed kui ka maha vaikitud saladused. Ei lähe kaua, kuni Nora avastab, et laitmatud inglise kombed kipuvad varjama tõde, mille tagajärjed võivad osutuda saatuslikuks.
Niina Mero võluv esikromaan on romantiline ja vaimukas kirjanduslik kokteil, milles võib aimata nii „Bridget Jonesi“, „Jane Eyre’i“ kui ka „Downton Abbey“ hõngu. Ja selle süžee on parimate Inglise mõrvalugude vääriline.
Niina Mero (snd 1982) elab Hämeenlinnas. Juba teismeeast saadik on ta olnud suur romantilise kirjanduse austaja. „Inglise romanss“ on tema esimene romaan ja see osutus Soomes väga populaarseks. Niina kirjutab praegu Tampere ülikoolis doktoritööd, mille teema on Soome romantiline ajaviitekirjandus.
Suvi Ranna tänava väikeses pagariäris
Jenny Colgan
Varrak, 2022
Cornwalli krahvkonda Mount Polbearne’i saarele on saabunud suvi ja Polly Waterford on õnnelikum kui eales varem. Ta on nimelt armunud: imeilusasse mereäärsesse alevisse, mida peab oma koduks, tema juhtimisel tegutsevasse Ranna tänava pagariärisse, oma kallimasse Huckle’isse ning, mis seal salata, ka pisikesse Neili-nimelisse lunnipoissi. Ja ometi on läbi alevi vuhisevas leebes suvetuules midagi rahutuks tegevat. Hiljuti leseks jäänud Selina loodab, et Mount Polbearne’i kolides leiab ta oma leinale lohutust, aga Pollyl on saladus, mis võib sõbranna vaevalise taastumisprotsessi peatada. Vastutuskoorem, mille Huckle arvas olevat selja taha jätnud, on mehe elus tagasi ning Pollyl on aina raskem tema pika äraoleku jooksul üksi hakkama saada. Polly sõelub jahu, sõtkub tainast ja küpsetab saia, aga miski ei hoia ära tormi, mille tulekut ta ette aimab: kas tõesti kaotab Polly kõik, mida armastab? * JENNY COLGAN (snd 1972) on menukas ja rahvusvaheliselt tunnustatud šoti autor, kelle romaanid on võitnud mitmeid auhindu. „Suvi Ranna tänava väikeses pagariäris” on mõtteline järg romaanile „Ranna tänava väike pagariäri”, mis ilmus eesti keeles 2021. aastal. Ka selle raamatu kaante vahelt leiab lugeja seitse isuäratava küpsetise retsepti.
Ettepanek
Julia Quinn
Postimehe Kirjastus, 2022
„Nagu tavaliselt, lasuvad seltskonda astuvate neidude abielulised lootused suuresti Bridgertonide perekonnal, ennekõike vanimal vallalisel vennal Benedictil.
Ta küll osaleb igal peol, kuid ei tee muud, kui silmitseb ust, eeldatavasti oodates mõnd konkreetset isikut.
Vahest ... võimalikku pruuti?“
LADY WHISTLEDOWNI SELTSKONNALEHT, APRILL 1814
Krahvi tütrena sündinud Sophie Beckett on kurja võõrasema soovil taandatud lihtsaks toateenijaks. Põlatud neiu poleks osanud uneski näha, et võiks sattuda Lady Bridgertoni kuulsale maskiballile ja kohata seal oma unistuste printsi. Nägusa ja võluva Benedict Bridgertoni tugevate käte vahel keereldes tunneb Sophie end lausa kuninglikult, teades samas, et peo lõppedes peab ka muinasjutt otsa saama.
Alates maskiballist on kaunis tundmatu vallutanud Benedicti mõtted. Ainus, kes põgusateks viivudeks tema tähelepanu köidab, on üks kummaliselt tuttavlik teenijanna. Benedict on vandunud, et leiab ja abiellub salapärase võõraga, ent üha kasvav igatsus piltilusa teenija järele muudab noormehe põlvist nõrgaks. Kahte suunda kistud südamel on oht lõplikult puruneda.
Kaheksaosalise raamatusarja „Bridgertonide saaga“ sündmustik leiab aset regendiaja Inglismaal aastatel 1813–1827. Bridgertonid – Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory ja Hyacinth – on lesestunud vikontessi kaheksa tähestikulises järjekorras nime saanud järeltulijat. Nad küll nägelevad ja viskavad üksteise kulul nalja, ent hoolivad oma perekonnast jäägitult. Sarja igas raamatus on üks neist tõelise armastuse otsingul. Sarja neljas raamat ilmub talvel.
Bridgertoni perekonnast jutustava populaarse romaanisarja põhjal valminud seriaali „Bridgerton” leiad Netflixist.
New York Timesi menukirjaniku Julia Quinni raamatuid on trükitud kümneid miljoneid eksemplare. Ajakirjas Time on teda nimetatud targaks ja naljakaks. Autori looming on leidnud austajaid üle kogu maailma ning tema romaane on tõlgitud 37 keelde. Harvardi ja Radcliffe’i kolledži lõpetanud kirjanik elab koos perega USA läänerannikul.
Kui sa pead teadma
Jamie Beck
Ersen, 2022
Erinevused võivad kaht õde nii teineteisest lahutada kui ka kokku liita
Õdedel Amanda Fosteril ja Erin Turneril on vähe ühist peale lapsepõlveaegse magamistoa ning kindluse, et kummagi valitud elulaad on parim. Amanda järgib reegleid – nii kohaliku kooli õpetajana kui ka eeskujuliku tütre, naise ning tulevase emana. Erin järgib oma südant – armastuses ja ka muudes asjades –, elab boheemlaslikult peost suhu ja austab varalahkunud isa mälestust kirgliku muusika ning kümblustarbeid tootva iduettevõttega.
Õed on rahul sellega, et elavad eraldi, kuid õnnelikult oma kodulinnas Potomac Pointis, kuni kõigele teevad lõpu valed, mis sunnivad neid seisma silmitsi ebameeldivate tõdedega oma perekonna, enda ja teineteise kohta. Nii erinevatel õdedel, kui need kaks, ei ole kerge usalduslikult lävida – pealegi jääb nende vahele ikka veel üks saladus –, aga see on ilmselt ainus viis, kuidas perekonda päästa.
Aasalillede õitsemise aeg
Michelle Major
Ersen, 2022
Ta läks alati kergema vastupanu teed... kuni see tõi ta väikelinna, kus ta saab oma unistused teoks teha
Kui Emma Cantrelli abielu karile jooksis, sai ta kiire ja valusa õppetunni, kuidas ei tasu oma südame häält kuulata. Ent kui ta Põhja-Carolina osariigis Magnolia linnas vennal külas käib, pakub üks lagunenud, kuid elegantne häärber võimaluse uuesti alustada. Emma riskib kõigega, et teha teoks unistus avada Aasalille võõrastemaja, ning ostab hoone ära... ent peagi räsib seda sajandi suurim torm. Lootust annab juhuslik kohtumine tulevase pruudi Hollyga, kes vajab hädasti uut pulmapaika... ja annab talle ka ehitaja nime, kes töötab kiiresti ja odavalt, võimaldades Emmal võõrastemaja vajaliku ajaga ära remontida, et pulmad seal korraldada ja investeering päästa.
Camden Arlinghaus, mööblimeister, kes pole sestpeale ühtegi tööriista kätte võtnud, kui tema naine viie aasta eest suri, ei kavatsegi aidata seda kaunist – ja tema arvamuse kohaselt ennast täis – naist, kes käib peale, et tema võõrastemaja ära remonditaks. Kuni ta saab teada, et Emma saatis sinna Holly, tema kadunud naise noorem õde. Camden nõustub vastumeelselt töö ette võtma, ent ainult ühel tingimusel: ta tuleb täiesti rahule jätta. Kuid mida rohkem nad koos aega veedavad, seda rohkem puudutab Emma seda osa tema südamest, mis tema meelest pidi ammu surnud olema, sundides teda üritama minevikuga rahu teha.
Armastusest sõprade vastu
Sara Goodman Confino
Ersen, 2022
Teravmeelne ja naljakalt tõepärane romaan pulmadest, lõivust, mida nende ettevalmistamine võib nõuda, ja ühest meeleheitel pruutneitsist, kes armastusest sõprade vastu on kõigeks valmis.
Lily Weiss on ema kõige hullem õudusunenägu: kolmekümne kahe aastane ja ikka veel vallaline – oh õudust! Ta on ka andekas kirjanik, kes varjab end igava ameti taha teadusasutuses. Sõprade jaoks on ta usaldusväärne ja isetu, mis on ka põhjus, miks ta kuue nädala jooksul on pruutneitsi viies pulmas. Kõik kolme parima sõbranna ning noorema õe ja venna jaoks, eks? Isegi kui Lily enda armuelu on... Nojah, ta eelistab sellest mitte rääkida. Terve mõistuse säilitamiseks vajab ta turvalist kohta, kus auru välja lasta.
Nii sünnibki anonüümne blogi „Pruudimaania“. Lily valab postitustesse kõik tunded, mida temas äratavad kohutavad pruudiemad, kahanev pangaarve, mõrdadest pruutneitsid, üle piiri läinud pruudid, tema välimust halvustavad pruudisalongi müüjad, tüdrukuteõhtud ja päevade kaupa vormiva pesu kandmine, rääkimata hirmust, et ta peab venna pulmapaika toimetama kaheksakümne kaheksa aastase vanaema (kes tavatseb oma hommikukokteili alasti nautida).
Seni on Lily blogi jäänud anonüümseks. Aga on üldteada, et internetis jääb vähe igavesti saladuseks...
Kui kõik on öeldud ja tehtud, kas Lily suudab aidata kõigil viiel pruudil igavest õnne leida? Ja kas peagi järgneb tema enda muinasjutt?
Lootus jääb
Louise Guy
Ersen, 2022
Kas äsjased sõbrannad, kelle abikaasad peaaegu nende elu hävitasid, leiavad jõudu teineteise eest võidelda?
Abi elu on pärast abikaasa surma pea peale pööratud – rohkem, kui ta oleks ette kujutada osanud. Kuna abikaasa kahtlased äritehingud on avalikuks saanud, on kadunud glamuurne eluviis ning sugulaste ja sõprade usaldus. Kuidas võis armastust vanduv mees teda niimoodi reeta?
Abi uus naaber Lucinda ja tema nelja-aastane poeg Max peavad üle saama minevikust Maxi vägivaldse kättemaksuhimulise isaga. Lucinda hakkab viimaks oma elu kilde kokku liimima, kui saab uue nime ja leiab Abis liitlase. Ent ootamatu pööre toob mõlema naise ellu taas kaose.
Seistes silmitsi tõsisemate katsumustega, kui nad võimalikuks pidasid, pöörduvad Abi ja Lucinda toetuse saamiseks teineteise poole. See ebatavaline sõprus tugineb sarnastel läbielamistel – aga kas see on piisavalt tugev, et aidata oma elu nullist üles ehitada?
Enne kui suvi läbi saab
Susan Mallery
Ersen, 2022
Pikk romantiline suvi koos salaarmastusega?
Mis siin ikka viltu võiks minna...
Nissa Lang teab, et Desmond Stilling on talle kättesaamatu. Mees on suurfirma juht, tema kõigest kooliõpetaja. Mees on jalustrabava välimusega, tema... mitte eriti. Nii et kui planeeritud maja valvamise tööots ootamatult ära jääb ja Desmond pakub talle suveks elamispinda, vannub naine endale, et ei avalda, mida ta on mehe vastu tundnud alates nende esimesest – ja ainsast – suudlusest.
Desmond oleks pidanud aimama, et pole mõtet kiusatust oma katuse alla tuua. Ta otsustas juba ammu, et parima sõbra õde on tema jaoks liiga armas ja hea. Nissa väärib meest, kes suudab kinkida talle oma südame. Just tema heaolu nimel on Desmond temast eemale hoidnud. Aga kui naise naer tema üksildase villa elule äratab, ei ole ta enam kindel, kui kaua ta suudab kiusatusele vastu panna.
Parim kättemaks on armastus
Anna E. Collins
Ersen, 2022
Armumisest saab parim kättemaks. Vahvalt lustakas romantiline komöödia sisekujundajast, kes lööb kampa töökaaslasest mõistatusliku arhitektiga, et maksta eksile kätte ainsal viisil, mis talle pähe tuleb: ehitades tolle maja kõrvale kiusumaja.
Räägitakse, et parim kättemaks on hästi elatud elu. Aga mõnikord pakub teise õnnetuks tegemine hulga rohkem rahuldust. Sel eesmärgil ostab sisekujundaja Dani Porter ära tühja kinnistu ekskihlatu maja kõrval... maja, kuhu nad pidid koos kolima, enne kui mees teda nende maakleriga pettis. Dani otsustab ehitada puhkemaja, mis a) rikub eksi vaate ja meelerahu ning b) tõestab, et Daniga ei jännata. Tere tulemast Kiusumaja projekti.
Plaan osutub peagi arvatust keerulisemaks, kui Dani on sunnitud tegema koostööd Wyatt Montegoga, nägusa kõrgi arhitektiga töö juurest, kes on ainus, kel on võimalik talle maja joonised koostada. Wyatt on lakooniline ja range, sedasorti mees, kes sööb võileiba noa ja kahvliga. Ent objektil ja väljaspool seda rohkem aega koos veetes hakkab Dani nägema selle kalgi pinna all midagi rohkemat, midagi üllatavat, haavatavat ja reaalset. Ning mida lähemale ta eesmärgile jõuab, seda rohkem hakkab ta kahtlema, et kättemaksu saavutamine võib tähendada millegi mõõtmatult toredama kaotamist...
Põgenemine suvesse
Lily Graham
Ersen, 2022
Kaunite oliivisalude ja mereäärsete tavernidega päikeselisele Kreetale on saabunud suvi.
Oma suurima armastuse kaotanud Ria elu seisab paigal. Nii et kui ta ülemus muutub täiesti talumatuks, otsustab ta hetke ajel, kaasas üksnes pass, Kreetale põgeneda.
Ekstsentrilise kirjaniku Carolineʼi juures töötades kohtub Ria viinamarjaistanduse nägusa omaniku Tomiga. Tom on võluv ja salapärane ning Riale tundub, et ta pole armumas mitte üksnes ilusasse Kreeta saarde.
Aga Tomi paremini tundma õppides avastab Ria saladusterägastiku. Mida Tom varjab? Rial on samuti saladused. Kas tal õnnestub end Tomile avada ja uuesti elama õppida?
Põgene sel suvel päikese kätte ja võta seltsiks kaasa köitev ja emotsionaalne jutustus uuest algusest ja sellest, kuidas õnnest kahe käega kinni hoida.
Rosa Lee saladus
Jodi Thomas
Ersen, 2022
Kõik arvavad, et Rosa Lee Altmani elus polnud kirge. Aga paljastuvad saladused. Ja mitte keegi pole valmis selleks, mis Rosa Lee rohtukasvanud roosiaias leitakse – või kuidas Rosa Lee pärand armastusega nende elu muudab.
Kunagi ilus Altmani maja on tühi, aed rohtu kasvanud, aknad laudadega kinni löödud – maja on nagu nüüdseks vaikiv vana daam, selle ümber on arenenud ja kasvanud väike Texase Clifton Creeki linn. Aga osa linnarahvast tahab müüa selle kauni mälestuse enampakkumise võitjale.
Kokku tuleb grupp väga erinevaid inimesi, kes on valitud „vana Altmani maja“ üle otsust langetama, ja nad saavad peagi teada, et maja on enamat kui pelgalt investeering. Majas on nii võimas armastus, et sel on vägi kogu linna muuta.
Tüdruk fotol
Melissa Wiesner
Ersen, 2022
Kui pappkastist kukub põrandale ajaleheväljalõige, uurib Tegan hoolega naist fotol: tema punakaspruune juukseid, naerukil silmi, seda, kuidas ta surub end hellalt kõrvalseisva mehe vastu. Ja kui Tegan loeb artiklit, jääb tal hing peaaegu kinni. Kas siia tulek oli kohutav viga?
Kui pelutav tragöödia on lõhki rebinud Tegani perekonna, jookseb ta minema, et otsida turvalist paika kummitava mineviku ja valusate saladuste eest, millest ta pole kunagi kellelegi rääkinud. Saabudes Copper Canyoni linnakesse Colorados, kus puust kauplusehoonete rida ääristab vaikseid tänavaid ja keegi ei tea tema nime, hingab ta esimest korda pärast pikki aastaid kergemalt. Ja kui ta saab lähedaseks teise kadunud hinge Jackiga, kes oma kodust ei räägi, näib, et ta on leidnud mägiste maastike uurimiseks täiusliku kaaslase.
Aga just siis, kui Tegan hakkab mõtlema, et võib-olla ei tähenda turvalisus paika, vaid inimest, märkab ta kastitäit fotosid ja ajaleheväljalõikeid, mida Jack oma auto pagasiruumis kõikjale kaasa veab. Kes on see naine igal raamitud fotol? Ja miks tundub ta nii tuttav?
Tegan teab, et ainus viis end kaitsta ja hoida oma sünget perekondlikku ajalugu salajas, on avastada rohkem naise kohta Jacki fotodel. Kas seda tehes aitab tõde ehitada tal uut elu või paneb ta veel kord põgenema?
Täiesti unustamatu ja hingetuks võttev romaan armastusest, kaotusest ja saladustest, mida me kõik varjame.
Vabanemine
Lorraine Brown
Ersen, 2022
Vaimukas ja südamlikus armastusloos avastab üheks päevaks Pariisi lõksu jäänud noor naine, et mõnikord võib vale tee viia õigesse suunda.
Kui Hannah ja tema kallim Simon asuvad teele Amsterdami, on nad kindlad, et jõuavad õigeks ajaks poisi õe pulma. Nad ei tea aga, et nende rong keset ööd poolitatakse. Kui see juhtub, jätkab üks pool teed Amsterdami. Teine pool, kus on Hannah, suundub kolmesaja miili kaugusele Pariisi.
Isiklike asjade ja lootuseta Simoni juurde pääseda pole Hannahʼl muud valikut, kui veeta päev kuni järgmise rongini Pariisis. Mis võiks olla hullem, kui jääda üksinda lõksu võõrasse linna? Jääda sinna koos Léoga, kena, aga ärritava prantsuse kutiga, kes süüdistab Hannahʼt enda reisi edasilükkumises. Äparduste jada, mis viib nad retkele läbi Valguse Linna on ainult lisatõestus, et Hannahʼ päev on muutunud halvast halvemaks. Sedamööda aga, kuidas ta linna oivaliste vaatamisväärsustega tutvub ja rohkem aega Léo seltsis veedab, avastab Hannah, et ootamatu kõrvalekalle võib tegelikult viia ta ellu, mida on alati soovinud elada...
Rääkimata. Teine raamat
Kelly Rimmer
Ersen, 2022
Vahel võib just see, millest sa ei räägi, kõike muuta...
Isabel Winton plaanis veeta oma abielu viimased päevad suvekodus; ta soovis elu üle järele mõelda ja mõtteid koondada... või siis lihtsalt üksinda masenduda. Selle asemel põrkab ta kokku oma peatse eksabikaasa Pauliga, kellel on täpselt sama idee. Isabel, kes on liiga kange, et lahkuda, arvab, et ehk on neile antud võimalus oma loole joon alla tõmmata. Aga ta näeb hämmastusega, et lahus oldud kuude jooksul on tema abikaasa läbi teinud muutuse – ilmunud on Paul 2.0 versioon, kes on avatum kui iial varem.
Isabeli lahkumine tabas Pauli kui välk selgest taevast. Tal polnud aimugi, et Isabeli arvates oli ta rohkem pühendunud tööle kui nende abielule. Ta on enda kallal palju tööd teinud ja süüdistab nüüd iseennast, et Isabelil minna lasi. Aga naise tagasi võitmiseks on vaja rohkem kui sõnu. Selleks peab leidma julguse areneda ja usaldada, ning haarama kinni uuest võimalusest elu teineteise kõrval veeta.
Perekondlik afäär
Robyn Carr
Ersen, 2022
Elu suurimad dilemmad võivad kaasa tuua parimad auhinnad
Anna McNichol teab, kuidas vastutusega toime tulla. Üksikema lapsena on ta töötanud selle nimel, et tema kolmel lapsel oleksid kõik võimalused, mida tema ei saanud. Ja kuigi tema abielus on probleeme, hindab ta pühendumust ja usub tõotusse „kuni surm meid lahutab“. Nüüd jääb kodune pesa tühjaks, Anna on oma karjääri tipus ja valmis kasutama võimalust keskenduda oma tulevikule.
Kuid elu võib hetkega muutuda ja kui abikaasa ootamatult sureb, kukub Anna hoolikalt üles ehitatud maailm kokku. Salapärase noore naise viibimine mälestusteenistusel kinnitab, et Anna abikaasal on olnud saladusi. Ja Anna on otsustanud tõe välja selgitada.
Seekord pole tal vastuseid. Tema lapsed on hädas leinaga, Anna ema tervis halveneb ja Anna vajab puhkust. Seistes silmitsi mitme katsumusega, saab ta tuge ootamatust allikast. Ja oma elu kildudest uuesti kokku kogunud Anna mõistab, et McNicholid ei pruugi küll olla täiuslikud, kuid nad jäävad alati perekonnaks. Ja perekond püsib igavesti.
Veidi rase
Susan Mallery
Ersen, 2022
Oh ei! Nicole Beauman oli elus palju takistusi ületanud ega heitunud kunagi ühestki katsumusest.
Kuid tema ülemus Zane Rankin kujutas endast täiesti uut dilemmat. Seksikas ja sarmikas mees oli nagu šokolaad – patuselt hea, ent tervisele halb. Nicki teadis, et Zane ei taha perekonda luua, eriti veel temasuguse neiuga, ning tema omakorda ei kavatsenud põgusale armusuhtele võimalust anda.
Ent kui nende sõbralik kohting muutus veidi liiga sõbralikuks, läksid asjad pisut kuumaks... ja Nicki jäi veidi rasedaks. Mida üks neiu siis tegema pidi?
Lumesadu Haven Pointis. Viies raamat
RaeAnne Thayne
Ersen, 2022
Haven Point on jõulude ajal imeline, kui lumi peab salaplaani viia unustamatuks jõuluajaks kokku kaks ettevaatlikku südant
Andrea Montgomery kaotas abikaasa ja viimased kaks aastat on olnud keerulised. Ta tahab vaid, et tema lapsed naudiksid oma esimesi jõule Haven Pointis. Siis palub aga Andie sõbranna temalt teenet – hoolitseda tema venna šerif Marshall Bailey eest, kes kosub autoavariist. Andie teeks Wyni heaks mida iganes, jätab isegi oma kõhklused kõrvale, et käia vaatamas Wyni pahurat haavatud karu meenutavat venda.
Marshall vihkab abituse tunnet ja talle ei meeldi kaitseinstinkt, mille Andie temas välja toob. Ent kui lumetuisk sunnib neid jõule koos veetma, hakkab miski mehes sulama. Andie leebe olek on nagu palsam hingele ja tema laste elevus pühade ootuses sunnib Marshalli unustama, miks ta pole kunagi perekonda tahtnud. Kui nad ainult suudaksid Andiega tunnistada, mida nad tegelikult tahavad – teineteist –, võiksid nende jõulusoovid täide minna.
Keemiatunnid
Bonnie Garmus
Varrak, 2022
1960ndate Californiasse asetuv „Keemiatunnid“ on geniaalne, omapärane ja meeliülendav lugu teadlasest, kelle karjääri lükkab rööbastelt välja uskumus, et naise koht on kodus, millega ta aga kindlasti ei nõustu. Olude sunnil saab temast seejärel Ameerika armastatuima kokandussaate saatejuht, kus ta aga ei õpeta naistele vaid toiduvalmistamist. Keemik Elizabeth Zott pole „keskmine naine”. Tegelikult on ta esimene kinnitama, et „keskmist naist” pole olemas. Kuid möödunud sajandi kuuekümnendate aastate alguses vaatab Hastingsi uurimisinstituudi meeskollektiiv sugude võrdsusest ebateaduslikult mööda, erandiks üksainus mees – Nobeli preemia kandidaadist eraklik ja pika vihaga geenius Calvin Evans, keda köidab Elizabethi mõistus. Tekib tõeline keemia. Kuid elu on sama ettearvamatu kui teadus. Paar aastat hiljem on Elizabeth Zott mitte ainult üksikema, vaid temast on vastu enese tahtmist saanud ka Ameerika armastatuima kokandussaate „Õhtusöök kell kuus” staar. Elizabethi ebatavaline kokkamisstiil („sega üks teelusikatäis äädikhapet näputäie naatriumkloriidiga”) tekitab revolutsiooni. Kuid mitte kõik ei rõõmusta tema järgijate hulga kasvu üle. Sest Elizabeth Zott ei õpeta naistele vaid toiduvalmistamist. Ta õhutab neid oma elu muutma. Ülimalt vaimukas, terane ning vaimustavate tegelaskujudega „Keemiatunnid“ on sama originaalne ja värvikas kui romaani peategelane.
Minu Kalamaja. Hispteriks saamatu
Piret Tali
Petrone Print, 2022
Kui ma eelmisel sajandil Kalamajja korteri ostsin, ei soovitatud sinna õhtuti üksi sattuda. Olen jälginud 22 aastat hämmastusega uue Kalamaja sünnivaevu, renessanssi ja keskklassistumist. Noore vallalise pintsaklipslasena, kes ma nullindatel olin, eelistasin veidrast ümbruskonnast taksoga tööle või pidutsema põgeneda. See kant oli siis karune. Ma ka ei vajanud elu vahetult väljaspool oma pesa. Veel. Sellal vaatasin ringi kimades autoaknast inimesi, kes koerte või lastega keset päeva jalutasid. Korraga sai ka minust üks neist, kellel oli laps, jagus aega ja tekkis huvi elukeskkonna vastu. 2008. aastal avati Boheemi kohvik, kuhu koos kahepäevase esiklapsega sisse astusin. Laste sünd ja Kalamaja taassünd on astunud minu jaoks üht jalga. Linn on kasvanud koos meiega.
Kas Kalamaja keskklassistus koos minuga? On ta nüüd valmis? Jah, ka mina sõidan aastaringselt retrorattaga, sain äsja kutsika, olen söönud vegeburksi ja joonud käsitööõlut. Aga ei taipa ikka veel, olin ma millalgi nende aastate jooksul hipster. Jäin ma selleks saamata? Või olen hipsteriks suisa saamatu?
Päikesepoiss
Ira Lember
Canopus, 2022
Paavo Tares oli mitmekülgne ja andekas noormees. Tal oli absoluutne kuulmine ja ta oskas klaverit mängida sellest hetkest kui ta käed klaviatuurini ulatusid. Ta armastas klaverit mängida, kuid sai peagi ka viiuliga lähedaseks ja konservatooriumi lõpetamisel oskas ta igat pilli oma pilli järgi tantsima panna. Paavo armastas muusikat, aga ta armastas ja nautis ka pidutsemist ja lõbusat elu.
Paavo oli karismaatiline natuur, päikesepoiss, kellega oli mõnus koos olla ja kes kiirgas oma positiivset energiat ka teistele. Ta oli päikesepoisiks kui loodud ja ta võttis seda iseenesestmõistetavalt. Tal oli hea töökoht väärikas ja lugupeetud orkestris. Paavo oli edukas ja elu läkski hästi ja libedalt, nii hästi, et tundus, et enam paremini ei saanudki minna. Kuni...
Vanaisa Aadu elufilosoofia ütles, et käänulised kõrvalteed ja allamäge libisemised on just selleks su teele saadetud, et jõuaksid keerulisest labürindist hoolimata sellele õigele teele, mis saatus sulle on määranud. Ja siis oskad seda ka hinnata.
Peale Paavo ja tema õe Mureli sõbruneb lugeja selle raamatu kaante vahel veel õige mitme värvika tegelasega, kellest igaühel oma keeruline tee ja värvikas lugu jutustada.
„Päikesepoiss” on järjeks 2021. a ilmunud romaanile „Teine viiul”, kuid loetav ka sellest sõltumata
Hiina
Edward Rutherfurd
Varrak, 2022
Hiina keisririik oli 19. sajandi alguses veel muule maailmale suletud. Välismaalastele oli avatud ainult Kanton (Guangzhou), kus tegutsesid peamiselt Euroopa riikide faktooriad. Kõige rohkem huvitas välismaalasi Hiina tee, selle eest tuli aga maksta hõbedaga, mida oli raske hankida. Väljapääs leiti: Hiinasse hakkas üha rohkem voolama Indias kasvatatud oopiumi, mille eest hiinlased maksid hõbedaga. Nüüd oli välismaa kaupmeestel võimalik selle eest hiinlastelt teed osta. Loomulikult ei soovinud Hiina niisuguse olukorraga leppida ja peagi saabus Kantonisse keisri emissar eesmärgiga oopiumiärile lõpp teha. Nii algaski üle poole sajandi kestnud Hiina ja lääneriikide konflikt, mille tagajärg oli mitu oopiumisõda, taipingide ja bokserite ülestõusud, lääneriigid vallutasid Pekingi ja keisri asemel tõusis Hiinat valitsema draakonkeisrinna Cixi. Nende sündmuste taustal kohtume paljude värvikate tegelastega kõikidest ühiskonnakihtidest, teiste seas lihtne talunaine, keisri konkubiin, keisrikoja eunuhh, keisrivõimu esindajad, salakaubavedajast piraat, aga ka algaja Briti kaupmees, kes loodab oopiumiäriga palju raha teenida, hiinlastele ristiusku tutvustama tulnud misjonär, ameeriklasest seikleja ja teised. Ühiskonnas toimuvate vapustuste taustal saame osa paljude tegelaste elust ja olust, mis paratamatult põimub ümberringi arenevate dramaatiliste sündmustega. Põhjalikul uurimistööl põhinev romaan annab laiahaardelise ja suurejoonelise pildi ühest Hiina ajaloo sündmusterohkemast ajajärgust. Inglismaal Salisburys 1948. aastal sündinud ning Inglismaal Cambridge’is ja USA-s Stanfordis hariduse saanud Edward Rutherfurdi 1987. aastal ilmunud esikteos, ajalooline romaan „Sarum”, saavutas kohe suure rahvusvahelise menu. Nüüdseks on autorilt ilmunud juba kümmekond eepilist ajaloolise sisuga romaani, millest „London” ja „New York” on ilmunud ka eesti keeles.
Elu Ilmaveerel
Lenna Kuurmaa, Maarja Savi
Jes Kirjastus, 2022
Mis juhtub, kui muuta päevapealt oma elu käiku ja pöörata pea peale kõik see, mida seni oled teadnud ja tundnud?
Oma muusikaga edetabeleid ja südameid vallutanud lauljatar Lenna Kuurmaa pakkis esimesel koroonakevadel Tallinnas kokku oma kohvrid ja oma pere – abikaasa Lauri, tütred Ami ja Matilda ning otsustas pandeemia eest kolida päevapealt kõige kaugemasse Eestimaa nurka, Euroopa Liidu idapiirile Setomaale. Majja, mis ei olnud veel valmis aastaringseks elamiseks. Selle pere loos, kuhu sündis veel ka perepoeg Kusti, on asjaosalisi teisigi – kohalik kogukond, rebane, kanad ja kuked, kitsed, siilipoisid, linnukesed ja paljud-paljud teised. Selles raamatus jutustab armastatud lauljatar oma Setomaa külge kasvamise loo ja loodab sellega inspireerida sindki, armas lugeja.
Millestki vanast
Nick Alexander
Ersen, 2022
Neli inimest otsib armastust.
Neli valikut, millest kõik võib alata.
Kolmekümne kolme aastane meditsiiniõde Heather ootab meeleheitlikult, et ta armuelu juba algaks. Ta kohtub tugeva ja hea välimusega Anthonyga ning on kindel, et on leidnud selle õige. Heitnud kahtlused kõrvale, paneb ta kõik oma lootused truule armastusele selle mehe vastu.
Samal ajal ei suuda tuleviku suhtes muretu Joe joogalaagris Hispaanias uskuda oma õnne, kui kohtub elava ja aruka Amyga. See on kõige targem ja ilusam naine, kellega ta on kohtamas käinud, ja tõsiasi, et too on temast huvitatud, tundub unistuste täitumisena.
Aga uus armastus võib olla pime ja kui need kaks paari kohtuvad, ilmnevad nende suhetes mõrad. Kas nende ristuvad teed viivad õnnele? Või on nende kõigi saatus südamete murdumine?
Kadunud mälestuste aed
Ruby Hummingbird
Ersen, 2022
Ainult see, et sa tundud endale tavalisena, ei tähenda, et sa ei oleks kellegi teise jaoks eriline.
Kuuekümne kahe aastane Elsie teab, mis talle meeldib. Kreemiküpsised kell neli, tuhande tükiga pusled, tema luuderohtu täis kasvanud lavendli järele lõhnav aed. Kümneaastane Billy veedaks oma laupäevad parema meelega palli tagudes või televiisorit vaadates või õigupoolest mida tahes muud tehes, kui toriseva naabri Elsie järelevalve all kreemiküpsiseid süües. Kui oleks nende teha, siis ei teeks nad teineteisega mingit tegemist. Kahjuks ei saa aga valida, kelle kõrvale elama satud.
Ent inimestes on alati peidus rohkem, kui silmaga näha...
Elsie ei tea, et Billy kardab nüüd kooli minna ega seda, miks Billy ema poisi keset ööd kiire raputusega üles äratas, kotid juba pakitud, valmis oma kodust põgenema. Billy ei tea, et roostes punane toos, mille ta Elsie armastatud aiast mahamaetuna leiab, on nagu tiksuv kellapomm, mis ainult ootab plahvatamist, et naise hoolikalt korraldatud elu pea peale pöörata. Ja kui Billy selle üles kaevab, toob ta päevavalgele saladuse, mis on seal lebanud kakskümmend kaheksa aastat...
Meeste kongress
Andrus Kivirähk
EKSA, 2022
Läinud aastatuhandel, möödunud sajandil, aastal 1997 peale Kristust, ilmus raamat „Kalevipoeg“, millel polnud tegelikult Kalevipojaga mingit pistmist, vaid mis koosnes minu „Eesti Päevalehes“ ilmunud naljajuttudest. Hiljem pole seda raamatut enam välja antud, kuid leidub inimesi, kes teda siiski tänase päevani mäletavad ja nii kuulen ma aeg-ajalt, kuidas kõneletakse professor Kotist või meenutatakse meeste kongressi.
Nüüd ilmub see raamat uuesti. Üle lugedes tundus nii mõnigi lugu armsalt vanamoeline ja kentsakas ning siin-seal kasutatakse sõnu, mida tänapäeval heas seltskonnas ei lausuta, aga ma ei hakanud midagi muutma, siluma ega toimetama. Lõppude lõpuks on need tekstid pärit aastatest, mil muusikas möllas onu Bella, alustanud oli Kreisiraadio, teleekraanil võis näha Zorrot, Nisu Uunot ja rullnokki ning „Nelli Teatajale“ joonistasid ja kleepisid koomikseid Pakk ja Sarnet. Aeg oli uljas, ebakorrektne ja süüdimatu. - Andrus Kivirähk
Magnetiline anomaalia
Anneli Lamp
Hea Tegu, 2022
Kuuldud lood, kujutluspildid, meeleolud ja mõtted olnust ning olevast. Vaikimine hõbe, kirjutamine kuld. Või vastupidi?
Ei öelnud, et kahetseb
Tommi Kinnunen
Varrak, 2022
Tommi Kinnuse neljas romaan „Ei öelnud, et kahetseb” on rännakulugu. Rännak leiab aset jalgsi ja vahetult pärast Teise maailmasõja lõppu. Sakslaste teenistuses olnud Irene-nimeline naine hakkab kõndima Soome põhjaotsast tagasi kodukanti, koos temaga veel hulk saatusekaaslasi. Sõda on küll ametlikult lõppenud, kuid see ei taha Irenest ega teistest naistest lahti lasta, sest vastasseisus tuli valida pool ning teatavasti ei tunta sõjas pooltoone. Naised kõnnivad läbi maalilise ja karmi Põhja-Soome maastiku, teadmata õieti, mis neist saab, mis neid tabab. Nad unistavad kodust, teadmata, kas selline asi ülepea eksisteerib. Neil tuleb otsida oma kohta tundmatuseni muutunud maailmas; maailmas, mis tundub koosnevat ohtudest ja takistustest. Tommi Kinnunen (snd 1973) elab Turus ja töötab emakeele ja kirjanduse õpetajana. Kõik tema seni ilmunud raamatud on väga soojalt vastu võetud ning mitu neist on kandideerinud Soome suurimatele kirjandusauhindadele. Eesti keeles on varem ilmunud "Nelja tee rist" (Varrak, 2015) ja "Peraküla" (Varrak, 2017). "Ei öelnud, et kahetseb" (2020) on võitnud mitmeid auhindu ning tekitanud Soomes elava vastukaja.
Meie teie vastu
Fredrik Backman
Varrak, 2022
Inimesi on nii lihtne üksteist vihkama panna, et tundub lausa uskumatu, et me mõnikord teeme midagi muud. Pärast vapustavat kevadet, mille sündmustest pajatas romaan „Karulinn”, veedavad parimad sõbrad Maya ja Ana suve järvesaarel ja püüavad toimunut selja taha jätta, aga mitte miski ei lähe nii, nagu nad loodavad. Karulinna ja naaberlinna Härjala vägikaikavedu paisub raevukaks võitluseks raha, võimu ja ellujäämise nimel, mis jõuab Karulinna ja Härjala hokimeeskondade mängu ajaks haripunkti. Samal ajal tuleb avalikuks ühe noore hokimängija saladus ja kogukond peab taas valima, kelle ja mille eest seista. Hiljem öeldakse, et sel suvel tuli Karulinna vägivald, aga see on vale. Vägivald oli siis juba kohal. Fredrik Backmani „Meie teie vastu” kirjeldab haaravalt väikelinna keerulisi inimsuhteid, ustavust, sõprust ja kõike trotsivat armastust.
Juhtum 1569
Jørn Lier Horst
Eesti Raamat, 2022
William Wistingul on käimas teine puhkusenädal. Silmanurgast jälgib ta, kuidas ühe kohaliku inimese kadumine üleriigiliseks uudiseks muutub. Agnete Roll on kadunud olnud kolm päeva ja seni pole temast ühtegi elumärki. Samal ajal, kui Agnete Rolli kadumist endiselt ajalehtede esiküljel kajastatakse, potsatab Wistingu postkasti spetsiifilise numbrikombinatsiooniga anonüümkiri. See viib ta uurima üht vana juhtumit, millega tal varem tegemist pole olnud. 1999. aasta suveõhtul tapeti teel töölt koju 17-aastane Tone Vaterland. Juhtum sai kiire lahenduse. Leiti süüdlane, määrati karistus ja see on nüüdseks ka kantud. Juhtumit 1569 katab unustuseloor, kuid järgnevad sündmused toovad nähtavale seosed, mis kakskümmend aastat tagasi silma ei paistnud. Kirju tuleb veel ja neis osutatakse lahendustele, mis ametlikust tõest erinevad. Wisting otsib nii läkituste saatjat kui ka uut lahendust, aga selle üle, et kunagine juhtum uuesti päevavalgele on kistud, pole sugugi mitte kõik õnnelikud. „Juhtum 1569“ on lahendamata kaasuste sarja neljas raamat.
Korter Pariisis
Lucy Foley
Eesti Raamat, 2022
Jess vajab uut algust. Ta on rahatu ja üksi ning jättis just kõike muud kui ideaalsetel asjaoludel sinnapaika töökoha Brightonis. Ta Pariisis elav poolvend Ben ei olnud erilises vaimustuses, kui õde küsis, kas ta võiks mõnda aega tema juures peavarju saada, kuid ta ka ei keeldunud, ja üks mis kindel – Pariisis on kõik parem. Ent kui Jess kohale jõuab ja leiab eest imelise korteri – kuidas sai Ben seda endale lubada? –, ei ole venda seal. Mida kauem on Ben kadunud, seda põhjalikumalt süveneb Jess venna asjadesse ja seda rohkem tekib tal küsimusi. Beni naabrid on veider ja mitte kõige sõbralikum seltskond. Jessi võis küll Pariisi tuua ta enda kirju minevik, kuid hakkab tunduma, et küsitav on hoopis Beni tulevik. Menuromaanide "Jahiseltskond" ja "Kutsutud külalised" autori uus põnevik, kus tegevuspaik on korter Pariisis, mille igal asukal on midagi varjata ... Raamat ilmus USA-s veebruaris 2022 ja tõusis juba esimese nädalaga New York Timesi menukite edetabelis esikohale!
Viie aasta pärast
Rebecca Serle
Rahva Raamat, 2022
KUS NÄED SINA END VIIE AASTA PÄRAST?
Kui see küsimus ambitsioonikale advokaadile Dannie Kohanile tema elu kõige tähtsamal töövestlusel esitatakse, on tal hoolikalt komponeeritud vastus varnast võtta. Hiljem, pärast edukat vestlust ja olles võtnud vastu oma peigmehe abieluettepaneku, vajub Dannie unne teadmises, et on täpselt on viie aasta plaani graafikus.
Aga ärgates leiab ta end ootamatult hoopis ühest teisest korterist, sõrmes üks teine sõrmus, kõrval keegi teine mees. Taustal mängivad uudised ja ta näeb ähmaselt ekraani allservas kuvatud kuupäeva. Õhtu on sama – 15. detsember –, aga aasta on 2025, viis aastat tulevikus.
Pärast väga pingelist, jahmatavat tundi ärkab Dannie uuesti, veidi enne keskööd, tagasi aastas 2020. Ta ei saa juhtunut peast. See tundus palju enamat kui lihtsalt unenägu, aga Dannie ei ole seda tüüpi inimene, kes usuks nägemustesse. See jamps kõlab nunnult vaid vabahingede suust nagu on tema eluaegne parim sõber Bella. Niisiis otsustab ta sellest veidrast kogemusest mitte välja teha ning heidab selle peast.
Kuni hetkeni neli ja pool aastat hiljem, kui Dannie kohtab juhuslikult sedasama meest oma kaugest nägemusest.
"Viie aasta pärast" on unustamatu, rõõmu ja südamevalu täis armastuslugu, mis tuletab meile meelde, kui suur vägi on truudusel ja sõprusel, ja kui ettearvamatu võib olla saatus.
Paberloss
Miranda Cowley Heller
Helios, 2022
Ühel imeilusal augustihommikul läheb Elle Bishop enne teiste ärkamist ujuma hunnitusse järvekesse, mis loksub otse Paberlossi ukse all. Paberloss on kõdunemisohus suvemaja Cape Codil Tagametsas, kus Elle’i pere on juba palju põlvi kõik suved veetnud. Minnes heidab ta pilgu eelmisest õhtust kraamimata verandalauale: tühjad veinipokaalid, küünlavaha laudlinal, omaste ja sõprade naeru kaja. Siis sukeldub ta külma järvevette, saatjaks vapustav mälestus öisest äkilisest kirehoost õues, sellal kui tema ema ja abikaasa verandal külalistega juttu ajasid.
Nii algab lugu, mis hargneb kahekümne nelja tunni ja viiekümne aasta jooksul, mil kümnendite perepärandid, armastus, valed, saladused ja üks sõnulseletamatu vahejuhtum lapsepõlvest juhivad Elle’i elumuutva otsuse veerele. Tal on ööpäev, et valida, kas elu armastatud abikaasa Peteriga või elu, mida ta oleks võinud elada oma lapsepõlvearmastuse Jonasega, kui üks traagiline sündmus poleks nende saatust igaveseks muutnud.
Õrn, kuid hingelaastav „Paberloss“ on meisterlik romaan, mis toob esile pinged iha ja turvatunde vahel, tragöödia pärandi ning perekondade kuriteod ja üleastumised.
Miranda Cowley Heller kasvas New Yorgis. Pärast Harvardi ülikooli lõpetamist sai temast raamatutoimetaja, misjärel töötas ta kümme aastat HBO draamasarjade osakonna juhatajana. Ta elab vaheldumisi Los Angeleses, Londonis ja Cape Codil. „Paberloss“ on tema esimene romaan.
Kõik, mida hing ihaldas
Emily Giffin
Rahva Raamat, 2022
Nashville’i kõrgseltskonda abiellunud Nina Browning elab head elu. Tema abikaasa müüs hiljuti maha tehnoloogiafirma ja jumaldatud poeg sai sisse Princetoni ülikooli. Kõigest hoolimata tõstab Ninas vahel pead keskklassi väikelinnatüdruk, kes mõtleb ega ta oma tegelikust olemusest liiga kaugele pole triivinud.
Tom Volpe on mitmel kohal tööd rabav üksikisa, kes näeb kangekaelse tütre Lyla kasvatamisega kurja vaeva. Tema elutee on olnud üksildane ja vaevaline, aga kui Lyla saab stipendiumi Nashville’i kõige prestiižsemasse erakooli Windsor Academysse, võib isa kergemalt hingata.
Lyla ei tunne ennast privilegeeritute seltskonnas alati hästi – ja liigkaitsev isa teeb olukorra veel hullemaks –, aga enamasti on ta elurõõmust pakatav teismeline tüdruk. Kuni üks peol tehtud pilt muudab kõike. Foto levib koolis kulutulena ja Windsori väike kogukond lõhestub.
Emily Giffin on mitme New York Timesi menuki autor (sh „Kõige tähtsam on armastus” (eesti keeles 2018), „Valed, mis seovad”, „Midagi laenatut”). Ta on lõpetanud Wake Foresti ülikooli ja Virginia ülikooli õigusteaduskonna. Praegu elab Emily koos abikaasa ja kolme lapsega Atlantas.
Kauged kaldad. Deverillide kroonika
Santa Montefiore
Varrak, 2022
Margot Hart sõidab Iirimaale, et kirjutada kuulsa Deverilli perekonna ajalugu. Ta peatub Deverilli lossis, millest on saanud uhke hotell, kus mõned külastajad olevat küll kummitusi näinud. Kui Margot tahab paljastada Deverillide minevikusaladused, peab ta rääkima ka praeguse lord Deverilli Jack Patricku ehk JP-ga. Viimasel ajal hoiab JP omaette ega suhtle eriti kellegagi. Aga kui Margot on juba kord midagi pähe võtnud, teeb ta selle teoks. Ta võidab JP usalduse, ootamatult ka sõpruse ... ja satub otse pere lahkhelide keskele. JP tunneb ennast lossi müümise pärast süüdi, muresid viskisse uputades ei saa ta arugi, et tal on tekkinud alkoholiprobleem. Tema abielu purunes, poolõde ja kasuema Kitty on perekonna valdustest loobumise pärast JP peale veel teises ilmaski vihane. Ootamatult võidab Margot enda poole ka JP poja Colmi ja toob muutusi mitme inimese ellu. Kas tal õnnestub lõhenenud perekond jälle kokku tuua? Millise ränga hinnaga mõistab ta, mis on elus tõeliselt tähtis? Santa Montefiore on sündinud 1970. aastal Inglismaal ja üles kasvanud Hampshire’is. Ta on abielus ajaloolase Simon Sebag Montefiorega. Santa Montefiore menukast „Deverillide kroonika” sarjast on varem ilmunud „Armastuse ja sõja laulud” (2017), „Deverilli lossi tütred” (2018), „Deverillide viimane saladus” (2019) ja „Salatunnid” (2021).
Carolina tüdruk
Virginia Kantra
Ersen, 2022
Meg Fletcher unistas kogu lapsepõlve pagemisest Dare Islandilt, kus oli tema perekonna kodu olnud juba mitme põlvkonna kestel. Seepärast lahkus ta kahetsuseta, kui sai ühes New Yorgi firmas kõrge ametikoha. Aga kui ta kaotab nii töö kui ka kauaaegse elukaaslase toetuse, pöördub ta koju haavu ravima ja senist elu ümber hindama.
Aidates vanemaid perekonna võõrastemajas, pole tal võimalik vältida minevikumälestusi, mida ta sooviks pigem unustada – eriti kütkestavat ja edukat Sam Gradyt, oma venna parimat sõpra. Üks katastroofiline kireöö, mida nad teismeeas jagasid, oleks pidanud tookordse kiindumuse igaveseks hävitama, aga Sam tundub soovivat ammu tuha alla jäänud süsi uuesti lõkkele süüdata. Kui Meg avastab mehe, kelleks Sam on saanud, tunneb ta kiusatust avada talle oma tundlik süda. Kuid ta ei kavatse Dare Islandile jääda – kui võrgutavad Sami embused ka ei ole.
Mereväebeebi
Debbie Macomber
Ersen, 2022
See oli unustamatu öö... kaks võõrast kohtusid meeletus kirehetkes. Aga nüüd ootab turvalist elu elanud Hannah Raymond last karmilt mereväelaselt, keda ta ei arvanud enam kunagi kohtavat. Riley Murdock on otsinud Hannahʼt mitu kuud – sellest vapustavast kireööst saadik. Nüüd viib saatus nad taas kokku. Riley otsustab pakkuda oma lapsele võimalusi, mida temal endal polnud ja abiellub Hannahʼga. Nad on koos loonud elu ime, aga kas sellest piisab armastuse sünniks?
Küpsete pirnide kuma
Monica-Linde Klemet
Eesti Raamat, 2022
Terje lahkub linnast, et viia täide oma ammune unistus: minna maale elama. Väikeses külas puutub ta kokku kireva seltskonnaga ning ootamatult kiiresti hakkavad kujunema pingelised inimsuhted. Elu vanas majas toob kummalisel viisil esile mälupildid seal ligi pool sajandit tagasi elanud perekonna saatusest, mis kaude mõjutab ka Terje elu. „Küpsete pirnide kuma“ on romaan noore inimese eneseotsingutest ja soovist sobituda kogukonda. Autor on loonud värvika, samas usutava tegelaskujude galerii, kelle hulgast tõusevad positiivselt esile maainimesed; ka peategelasega on kerge samastuda ja temaga mõtetes kaasa minna. Lihtsaid lahendusi elus ei ole ja kuigi Terje ei taju oma loo õnnelikku lõppu, on tema arenguteel siiski edasiminekut ja õnneliku lõpu võimalus kunagi tulevikus.
„Kuula iseend“ ja „leia oma tee“ mõjuvad lugedes üldmõistetavate ja vajalike meeldetuletustena, mitte klišeedena. Teose muudavad omamoodi maagiliseks selle üldine õhkkond ja poeetilised looduskirjeldused. Monica-Linde Klemet (1984) on õppinud eesti filoloogiat ja õpetab välismaalastele eesti keelt võõrkeelena. „Küpsete pirnide kuma“ on tema esimene romaan.
Minu Goa. Lubaduste maa
Anne Vetik
Petrone Print, 2022
Olen jõudnud Goa lennu väravasse. Siin on viiekümnendates aastates tädid esoteerilise tulukesega pilgus, kaelas korralikult energiaga laetud kristallehted. Seina äärde põrandale on pesa teinud päevinäinud rastapatside ja kõrvatunnelitega seljakotirändurid, kapsaks loetud „Lonely Planet“ näpus. Vene rahvusest inimesed joovad rõõmsalt viina ja arutavad, kas sel aastal on kohapeal kõik vanaviisi või tõstis majaperemees hinda. Valgustatud nägudega joogatarid teevad väikest lennueelset venitust ja karmapuhastust. Sealsamas istub, kallis läpakas süles, IT-guru, kes lendab koju vanaema sünnipäevale ja kirjutab veel viimaseid koodiridu. Veidi närviline keskealine paar, safaririided seljas ja Taj Mahali tutvustav brošüür käes, vahib kogu seda tsirkust, nägudel ilme: „Äkki oleks pidanud ikka Türki minema?“
Aga mina?
Olen Anne, moe- ja kunstikriitik, juhtinud paari telesaadet, rännanud maailmas siin ja seal, murdnud teel mõned südamed ja muidugi ka enda oma. Nüüd olen astumas Goa lennukile, plaanides lähema kuue kuu jooksul tegeleda keskkonnateemadega ning eelkõige varjupaigakoerte kantseldamisega.
Igatsusest sinu järele
Marje Ernits
Eesti Raamat, 2022
Marje Ernitsa järjekordne romaan räägib keerulistest inimsuhetest. Reisibüroos töötav Kristin on üksikema, kes on oma poja suureks kasvatanud. Pärast poja ülikooli minekut on nende omavaheline suhtlus aga lakanud ja seda elab Kristin väga valusalt üle. Ühel õhtul töölt koju minnes märkab ta kaarsillal seismas üle piirde vette vahtivat meest, keda on seal juba varemgi näinud. Sel korral otsustab Kristin meest kõnetada, sest kahtlustab tema peas suitsiidimõtteid. Vestlusest selgub, et nende saatuses on sarnaseid jooni, sest ka Anti on üksikvanem ning pidanud ise oma tütart kasvatama. Tema sillal seismise põhjuseks on aga tüli tütrega. Sellest kohtumisest saab alguse nende kahe ühine teekond. See ei ole tänapäeva Tuhkatriinu-lugu, vaid üsna ootamatu lõpuga sündmuste jada. Kas keerulised suhtepuntrad saavad lahti harutatud ja lapsed vanematega lepitatud?
KALLIS EDWARD
Ann Napolitano
Rahva Raamat, 2022
Särav romaan poisist, kes peab pärast tragöödiat uuesti elama õppima.
„„Kallis Edward” on üks selliseid haruldasi raamatuid, mis murrab su südame ja nõelub selle pärast uuesti kokku. Ära jäta lugemata!” Jodi Picoult, rahvusvaheliste menukite autor
Ühel suvehommikul läheb kaheteistaastane Edward Adler koos oma armsa suure venna, ema, isa ja veel 183 reisijaga Newarkist Los Angelesse suunduva lennuki pardale. Reisijate hulgas on Wall Streeti imelaps, noor naine, kes peab toime tulema ootamatu rasedusega, Afganistanist naasev haavata saanud veteran, ärihai ning vaba vaimuga naine, kes põgeneb oma võimuka abikaasa eest. Poolel teel kukub lennuk alla. Edward jääb ainsana ellu.
Edwardi lugu tõmbab üldrahvalikku tähelepanu, kuid ilma pereta on tal raske maailmas kohta leida. Talle tundub, et osa temast jäi taevasse, igavesti lennukisse kaasreisijate juurde. Aga siis teeb ta ootamatu avastuse, mis suunab teda otsima vastuseid elu kõige sügavamatele küsimustele: kui oled kõigest ilma jäänud, kust leida jõudu, et ikka edasi rühkida? Kuidas õppida end jälle turvaliselt tundma? Kuidas leida oma elule mõtet?
„Kallis Edward” on ühtaegu silmapaistev suurekssaamise lugu, vapustav portree unustamatust tegelaste galeriist ja hingemattev pilt kõikvõimalikest moodustest, kuidas purunenud süda uuesti armastama õpib.
SANATOORIUM
Sarah Pearse
Helios Kirjastus, 2022
Pooleldi metsa peidetud ja ähvardavate mäetippude varjus Le Sommet on alati olnud sünge paik. Endisest mahajäetud sanatooriumist, mida on pikka aega kummitanud häirivad kuulujutud, saab pärast renoveerimist minimalistlik viietärnihotell.
Isoleeritud, kuid muljet avaldav pelgupaik kõrgel Šveitsi Alpides on viimane koht, kus Elin Warner olla tahab. Aga ta on võtnud oma uurijatöös aja maha ning kui tema vahepeal võõraks jäänud vend Isaac ja tolle sõbratar Laure kutsuvad teda mägihotelli kihluspeole, pole Elinil põhjust seda kutset tagasi lükata.
Jõudnud kohale keset ähvardavat tormi, tunneb Elin otsekohe rahutust – selles hotellis on midagi, mis teda ärevaks teeb. Kui nad järgmisel hommikul ärgates avastavad, et Laure on kadunud, peab Elin naise leidmiseks oma instinkte usaldama. Torm sulgeb kõik juurdepääsud hotellini ja mida kauemaks jääb Laure kaduma, seda rohkem hakkavad ülejäänud külastajad paanitsema.
Elin peab tegema kõik, et Laure üles leida, kuid keegi pole avastanud, et veel üks naine on kadunud. Ja Elin on ainus, kes oleks saanud hoiatada, kui suures ohus nad kõik on ...
Sarah Pearse elab koos abikaasa ja kahe tütrega Inglismaal Lõuna-Devonis mere ääres. Ta õppis inglise keelt ja loovkirjutamist Warwicki ülikoolis ning töötas avalike suhete ja kommunikatsioonifirmas Brand PR mitme majapidamistooteid turustava firma heaks. Kui ta kahekümnendates eluaastates Šveitsi kolis, veetis ta iga vaba hetke mägesid avastades ja tal on siiani kodu ka Šveitsi Alpide linnas Crans-Montanas, dramaatilises paigas, mis inspireeris teda romaani kirjutamisel. Sarah’t on alati tõmmanud sünged ja jubedad teemad – kauged paigad ja mahajäetud kohad – ning kohe, kui ta luges kohalikus Šveitsi ajakirjas artiklit selle piirkonna sanatooriumide ajaloost, teadis ta, et on leidnud ideesädeme oma debüütromaani „Sanatoorium“ jaoks. Tema lühijutte on avaldatud paljudes ajakirjades ja neid on pakutud mitme auhinna kandidaatideks.
Sügavik
Kyle Perry
Ühinenud Ajakirjad, 2022
Tasmaania pealinnast Hobartist idas, kitsal maasäärel keset lõunapoolkera kõrgemaid rannakaljusid asub Shacktown. Dempsey dünastia on tegelenud siin uimastiäriga mitu põlvkonda, kasutades kattevarjuna kalatööstust ja hukatuslikku Musta Tuult. Aga kui 13-aastane Forest Dempsey kõnnib ookeanist välja, marraskil ja muljutud, on kõik ärevil, sest viimased seitse aastat on Forestit surnuks peetud.
Mackerel Dempsey, kes on rangetel tingimustel vanglast välja saanud, püüab muuta oma saatust ja enne järgmist kohtuistungit probleemidest eemal püsida. Tema nõbu Ahab on perekonnast täielikult lahti öelnud ning üritab hoida linna ja selle haavatavat turismimajandust turvalisena. Kuid Foresti saatuse kohta vastuseid otsides ei jää kummalgi üle muud kui lasta end allilma tagasi tõmmata. Mis ometi juhtus poisiga kõik need aastad tagasi? Kas sellel võib olla midagi pistmist kurikuulsa narkobossi Musthabemega, kes on kuulujuttude järgi Shacktowni üle võtmas?
Kui ookeanis kaua peidus olnud saladused rannale uhutakse, peavad Dempsey perekonna liikmed seisma selle eest, millesse nad usuvad, isegi kui see tähendab kõige ohverdamist. Kuid võitluses õige ja vale vahel ei ole veri alati paksem kui vesi ja igaüks riskib ohtu sattumisega...
„Sügavik” on Austraalia kirjaniku Kyle Perry teine romaan – meisterlik, realistlik ja šokeeriv põnevuslugu. Eesti keeles on ilmunud ka autori esimene romaan „Järsakud”.
Mees, kes suri kaks korda
Richard Osman
Rahva Raamat, 2022
Elizabethile saabub kiri endiselt kolleegilt, mehelt, kellega tal on pikk ajalugu. See mees on saanud hakkama suure veaga, millesse on segatud varastatud teemandid, vägivaldne maffiaboss ja vägagi tõeline oht tema elule, ning nüüd on tal vaja Elizabethi abi.
Kui surnukehi muudkui kuhjub, võtab Elizabeth appi Joyce´i, Ibrahimi ja Roni, et püüda kinni halastamatu mõrvar. Ja kui nad peaksid selle käigus ka teemandid leidma? Noh, see oleks ju ainult boonuseks!
Aga sel korral on nende vastaseks vaenlane, kes ei pilgutaks silmagi, kui peaks osutuma vajalikuks koristada ära neli seitsmekümnendates vanainimest. Kas Neljapäevane mõrvaklubi suudab tapja (ja teemandid) leida enne, kui mõrvar leiab nemad?
JÄNESEFAKTOR
Antti Tuomainen
Varrak, 2022
Antti Tuomainen on üks eredamaid näiteid soome krimikirjanduse väga heast seisust. Tema raamatutes on nii süsimusta huumorit, romantikat kui ka kurjategijaid ja kuritegusid. Kokkuvõttes loob ta täiesti unikaalse õhkkonna ja on võitnud tunnustust terves maailmas. The Times on nimetanud tema romaani „Väike Siberˮ viimase viie aasta üheks kõige põnevamaks teoseks kõrvuti Margaret Atwoodi ja Michel Houellebecqi romaanidega. Praegu on tema romaanide põhjal teoksil telesarjad nii USAs kui ka Soomes.
„Jänesefaktorˮ on triloogia esimene raamat ja me tutvume seal kindlustusmatemaatiku Henri Koskisega, kes jääb ootamatult tööta. Üsna pea pärast seda sureb ta vend ja pärandab talle seikluspargi, mille töötajad ja rahaline seis on ühtviisi kahtlased. Tundub, et kõige hullemad rahalised probleemid tulevad kurjategijatelt võetud laenudest, sest nüüd tahavad kurjategijad neid tagasi.
Toateenija
Nita Prose
Pegasus, 2022
Surnukeha on ainus segadus, mille koristamine talle üle jõu käib ... Toateenija Molly Gray on maailmas ihuüksi ja harjunud olema tühine. Ta töötab luksuslikus Regency Grandi hotellis, klopib padjad kohevaks, pühib ära mustuse, tolmu ja külastajate saladused ning oskab olla nähtamatu. Ta on pelgalt toateenija – miks peaks keegi teda märkama? Aga ootamatult paisatakse Molly tähelepanu keskpunkti, kui ta avastab kurikuulsa hotellikülastaja härra Blacki voodist surnuna. Seda segadust ei õnnestu niisama lihtsalt ära koristada. Molly kistakse tõeotsingutesse ning majesteetliku hotelli saladuste rägastikus orienteerudes õpib ta saama aru, keda võib usaldada ja keda mitte. Kütkestav ja tõeliselt originaalse kangelannaga vana kooli mõrvamüsteeriumi stiilis kirjutatud „Toateenija“ tõestab võluval moel, et tõde pole sugugi mitte alati must-valge, vaid sageli märksa räpasemates vahepealsetes toonides hall ...
Raamatuga „Toateenija“ ilmub kirjandusareenile põnev ja muljet avaldav uus hääl Nita Prose. Raamatu tõlkeõigused müüdi veel enne esmailmumist 35 keelde ja romaani põhjal on valmimas film. „Vastupandamatu debüüt.“ – The New York Times „Agatha Christie stiilis paeluv mõrvamüsteerium.“ – Goodreads
Murtud luud
Angela Marsons
Pegasus, 2022
Nad arvasid, et neid ei ähvarda ükski oht. Kuid nad eksisid... Ühel talveõhtul leitakse tapetuna noor prostituut ja samal õhtul jäetakse politseijaoskonna juurde mõnekuune beebi. Kui tapetakse veel mitu prostituuti, iga järgmine mõrv verisem kui eelmine, taipavad uurija Kim Stone ja tema tiim, et esimene mõrv polnud juhus, vaid tegemist on sarimõrvariga. Samal ajal otsib politsei naist, kes oma beebi suures meeleheites jaoskonna ukse taha tõi, ning niidiotsad juhatavad uurijad inimkaubanduse juurde. Need kaks juurdlust viivad politseinikud kaasaegse orjakaubanduse julma maailma. Lõppvaatus seab ohtu Kimi elu ja toob päevavalgele jahmatavad saladused tema enda minevikust.
Angela Marsons on sündinud ja kasvanud Black Countryl. Tema loodud Kim Stone’i sarja raamatuid on müüdud 27 riigis ja kokku üle 3,1 miljoni eksemplari. „Murtud luud“ on sarja seitsmes raamat.
Varjuliilia
Johanna Mo
Eesti Raamat, 2022
Kogu saar otsib mõrvarit ja kadunud last. Jenny jõuab pärast eemal veedetud nädalavahetust oma Ölandil asuvasse koju ning avastab, et maja on tühi. Kas abikaasa Thomas ja 14-kuune poeg Hugo on kadunud omatahtsi või mitte? Hanna Duncker Kalmari politseist uurib kadumislugu, mis paljastab mitu saladust. Täiskasvanud tütar kunagisest suhtest pole ainus, mida Thomas oma naise eest on varjanud. Kui Thomas surnult leitakse, ühineb saarerahvas, et otsida väike Hugo üles enne kui hilja. Hanna tööd raskendab võitlus oma minevikuga. Mis juhtus tegelikult 16 aastat tagasi, kui tema isa mõisteti tapmise eest süüdi? Keegi kasutab üha jõhkramaid meetodeid, et ta tõde välja ei selgitaks.
Johanna Mo Ölandi kuritegude sarja teine raamat viib meid tagasi saarele, kus saladused püsivad, süümepiinad vaevavad ja kollektiivne mälu on pikk ega andesta midagi. Kaasahaarav ja emotsionaalne „Varjuliilia“ uurib heade inimeste halbade tegude tagajärgi.
Agatha Raisin ja ussikeeled
M. C. Beaton
Tänapäev, 2022
Seekord kütkestab Agathat koduküla aednik George Marston. Paraku on sama lugu ka poolte küla ülejäänud naistega ja võistlus on karm. Nõnda kütib Agatha aednikku armunud teismelise sõgedusega – makstes muuhulgas kinni küla heategevusballi, et ta vaid George’iga tantsida saaks. Kui aga George ballile isegi kohale ei ilmu, läheb Agatha teda otsima ning leiab ta rästikutest surnuks hammustatuna ja kompostihunnikusse maetuna. Agatha ja tema agentuuri detektiivid avastavad kiiresti, et George’i armuelu oli pigem elav ja ka väikese kiiksuga. Mitte et see teadmine neid – või politseid – esimese hooga kuidagi aitaks.
MULLE PIISAS TEREST
Mhairi Mcfarlane
Eesti Raamat, 2022
Kunagi astusid nad koos kogu maailmale vastu, olid lahutamatud ja parimad sõbrad. Ent kõik lagunes koost.
Sellest ajast, kui Rachel ja Ben teineteisega viimati suhtlesid, on möödas kümme aastat. Kui nad aga ühel vihmasel päeval kokku põrkavad, tundub vahepealne aeg nagu imeväel kaduvat. Elu on siiski läinud edasi. Ben on abielus. Rachel kohe kindlasti mitte. Kuid selle sekundi murdosa jooksul tunneb Rachel, kuidas vana sõprus naaseb. Ja koos sellega ka murtud süda, mida ta polegi suutnud parandada.
Racheli ja Beni lugu pakub imelist rõõmu, kaasakiskuvat huumorit, südantlõhestavat nukrust ja kõiki muid nende vahele mahtuvaid tundeid. Ka sulle piisab juba nende esimesest terest.
Mhairi McFarlane (snd 1976) õppis Manchesteri ülikoolis inglise filoloogiat ning seejärel töötas veidi aega ajakirjanduses. Ta kirjutab südamlikke ja hoogsaid armastusromaane, mida vürtsitab tubli annus huumorit. Tema esikteos „Mulle piisas terest“ on lugu hingesugulusest ja käest lastud võimalustest.
SUVI LOSSIKOHVIKUS
Donna Ashcroft
Ersen, 2022
Hubast ja rahvarohket Lossikohvikut pole võimalik ühegi teise kohaga võrrelda...
Kui Alice Appleton läheb elama kaunisse mereäärsesse Castle Coveʼi linna, et kõigest eemale pääseda, ei ole tal aimugi, kui väga tal seda asukohamuutust vaja oli. Ta hakkab tööle võluvas Lossikohvikus ning on ümbritsetud teetassidest, šokolaadikookidest ja kummalistest inimestest. Kas see on Aliceʼile ideaalne koht, kus suve veeta?
Mõistatuslik ja ilusa välimusega Jay OʼDonnell on elanud maalilises Castle Coveʼis lapsest saadik. Ta on päästepaadi vabatahtlik ja ta päevad mere ääres on kõike muud kui ettearvatavad. Teda kummitava minevikutragöödia tõttu püüab ta päästa võimalikult paljusid inimesi. Aga kui Jay ellu ilmub Alice Appleton ja ta maailma tagurpidi pöörab, hakkab ta aru saama, et võib-olla on tema kord saada päästetud...
Kui Alice ja Jay ootamatult teineteisesse armuvad, kas nad saavad siis aru, kui tähtis on asjadel minna lasta ja anda ruumi uutele võimalustele? Ja kas Alice leiab Castle Coveʼis just sellise elu, millest ta on alati unistanud?
„Suvi Lossikohvikusˮ on südantsoojendav, vaimukas ja täiuslikult romantiline romaan, millesse võid armuda ning mille juurde tahad ikka ja jälle tagasi pöörduda.
Väikese maakiriku lood
Tracy Rees
Ersen, 2022
Gwenile jääb silma üks kiirustades külalisraamatusse kritseldatud sissekanne. Ja niisama lihtsalt ongi ta tõmmatud ilusa väikese Hopley aleviku südamesse lugude keskele ning tema oma mured näivad taanduvat.
Pärast tragöödiat on Gwen Stanley töötu ja tema süda on murtud. Tal pole kuhugi mujale minna ja ta läheb varjule Hopleysse, hääbuvasse alevikku päikesepaistelises Inglise maakohas. Looklevatel külateedel uidates ja unistades, mis kõik oleks võinud olla, tunneb Gwen ennast esimest korda elus täiesti kadununa...
Kuni ühel päeval astub ta sisse peaaegu kõigist unustatud tillukese kivikiriku kriiksuvast uksest. Seal satub ta külalisraamatu peale, mis on täis saladuslikke lugusid. See võib muuta Gweni elu.
Kui sa teadsid
Jamie Beck
Ersen, 2022
Gentry Caboti mässuline elu jääb kriginal seisma, kui üheöösuhe viib ta kainestavale uuele reaalsusele: emadusele. Kurnatud ja kõigest rabatud, võitleb varasem metsik laps, et omaenda last kasvatada. Gentry tunnetab, et ta on Cabotitest erinev, kuid see, mida tema poeg kõige rohkem vajab, on perekond. Poja pärast püüab ta uuesti üles ehitada silda pereliikmete vahele, kuid esialgu vajab ta veidi abi oma kodus.
Humanitaarabitöötaja Ian Crawford on oma elu pühendanud teiste teenimisele. Sunnitud ajutiselt Ameerikasse naasma, on ta innukas Haitile tagasi suunduma, et laiendada mittetulundusühingut, mille ta hiljuti oma kadunud isa auks oli loonud. Seda pole võimalik ilma rahata teha, seega kui Gentry pakub talle kopsakat palgatšekki lühiajalise tööotsa eest lapsehoidjana, ei saa ta äraütlemist endale lubada. Ian ootab, et tal tuleb tegemist privilegeeritute probleemitulvaga. Ta ei oska aga oodata seda, et ajutiseks isaks olemine teda nii kiiresti muudab.
Hoolimata kasvavast kiindumusest Gentrysse ja tema lapsesse, on Ianil ikka veel omad unistused ja Gentry tahab pojale täiskohaga isa. Kui lapse bioloogiline isa uuesti välja ilmub, kas Gentry ja Ian suudavad hoida koos loodud perekonda või lõpetavad lahus, olles teineteisest valgusaastate kaugusel?
Pulmad detsembris
Sarah Morgan
Ersen, 2022
Whiteʼide suguvõsa koguneb lumisesse ja täiuslikku Aspenisse pere noorima tütre Rosie ootamatuteks pulmadeks. Esimesena saabuvad pruudi vanemad Maggie ja Nick. Tütre abiellumine on verstapost, mida nad on otsustanud tähistada kogu südamest, aga nad varjavad tohutut saladust – Maggie ja Nick kavatsevad lahutada. Olles viimased pool aastat lahus elanud, ei taha nad kindlasti vastupandamatult romantilisel talve võlumaal kahekesi samas majas elada.
Rosie vanem õde Katie kardab pulmi samuti. Muretsedes, et impulsiivne, heasüdamlik Rosie teeb suure vea, on Katie otsustanud õe tema enda käest päästa. Kui ainult see vastikult kena välimusega isamees Jordan alatasa tema plaane ei segaks...
Rosie armastab oma kihlatut, ent tal on tekkinud tõsised kõhklused. Aga külalised on kohal – kuidas ta saaks neile öelda, et ta pole kindel! Tähtis päev jõuab lähemale, emotsioonid möllavad nii, et neid jõule ei unusta ükski Whiteʼidest mitte kunagi.
Rannamaja
Jenny Hale
Ersen, 2022
Ilus ja südantsoojendav lugu ootamatust armastuse leidmisest, uutest algustest ja sellest, kuidas pere on sinuga kõikjal, kus tahes sa ka poleks.
Melanie Simpson tunneb end üdini eksinult, kui ta vanaema sureb. Kuid vanaema testament annab talle eesmärgi: pärandus, millega ära osta lagunev maja Rosemary Bays. Kunagi külastasid nad seda väikelinna igal suvel, istusid sätendava mere pärlikarva rannal ja unistasid sellest, kuidas nad teevad nurgapealse maja külalismajaks.
Esimesel õhtul oma uues kodulinnas kohtub Melanie kohaliku ehitaja ja maaomaniku Josh Claiborneʼiga, kelle silmad on lummava mere karva. Melanie kavatseb rannamaja taastada selle endises hiilguses ja Josh on just õige inimene, kes aitaks renoveerida meretuultest räsitud maja ümbritsevat verandat ning selle päikse käes maha kooruvat tuhmvalget värvikihti.
Kuid kapis peituv kolletunud kirjapatakas võib kõike muuta. Ümar käekiri paljastab laguneva maja saladuse – maetud ajaloo, mis puudutab kõiki Rosemary Bays. Kas need saladused viivad Melanie ja Joshi kokku või rebivad hoopis lahku?
Saladuste suvi
Barbara Hannay
Ersen, 2022
Sydney ajakirjanik Chloe Brown mõistab valuliselt, et tema bioloogiline kell mitte üksnes ei tiksu, vaid ka lööb valjusti. Kui tema kauaaegne kavaler lõpuks tunnistab, et ei taha üldse lapsi, on Chloe masendatud. Hetke ajel kolib ta pettumusest nii kaugele, kui saab – ta asub tööle väikeses maakonnalehes Queenslandi osariigi kauges põhjapiirkonnas.
Väikelinn näib idüllilise mugava pesana ja Chloe plaanib elu ümber korraldada ning võimalik, et kunstliku viljastamise kaudu saada üksikemaks. Kuid peagi mõistab ta, et ükski paik pole vaba muredest ja südamevalust. Tusane uudistetoimetaja, endine väliskorrespondent Finn Latimer on pärast perekondlikku tragöödiat enesesse tõmbunud. Ajalehe omanik, elegantne kuuekümnendates eluaastates Emily maadleb sellega, et abikaasa ta hülgas. Vahepeal on kogu linn mures, kui nende populaarne noor pagar kaob.
Kui põlvkondade elu põimub aina tihedamalt, saavad õppetunnid selgeks. Saladused ja vaikimine toovad kaasa piina, aususe ja avatusega kaasnevad paranemine ja lootus. Ja armastus. Ainus, mida nüüd vaja läheb, on julgus...
Suvenaudingud
Lori Foster
Ersen, 2022
Suvised juhusuhted ilma kohustusteta ja keegi ei saa haiget. Vähemalt plaan oli selline...
Pärast umbteele jõudnud suhte lõpetamist on kohalik loomaarst Ivey Anders valmis nautima suve just temale sobivatel tingimustel. Vaba ja vallaline ehk ei mingeid pettumusi, usub Ivey. Miks ajada elu keeruliseks püsisuhtega? Aga kui Ivey kohtub Corbin Meyeriga – ja ta keerulise minevikuga väikese poja Justiniga –, võib Ivey plaan end mitte siduda luhtuda enne, kui ta seda rakendada jõuab.
Ivey parimal sõbrannal Hopeʼil on keeruline inimesi usaldada. Hope Mage on loomakliinikus assistent, kuid minevikus juhtunud sündmused mõjutavad kõiki tema suhteid. Hope on Ivey pärast väga rõõmus, kuid oma südant on tal raske armastusele avada. Vähemasti praegu... Võib-olla ei tee ta seda mitte kunagi. Aga õige pea on Hope dilemma ees – Corbini vanem vend Lang. Lang on võluv ja lahke... ning just tema võib olla see põhjus, miks Hope enda ümber ehitatud müüri maha lammutama peab.
Soojade suvekuude jooksul avastavad kaks sõbrannat, et armastus ei jäta neid iial maha.
Tassike taimeteed
Karen Hawkins
Ersen, 2022
Jätkub New York Timesi bestsellerite autori Karen Hawkinsi armastatud Dove Pondi raamatusari – kuid seekord peitub võluvägi teelehtedes.
Ava Dove – kuues seitsmest kuulsast Doveʼi-õest – on meeleheitel. Vahetult enne uue suurepärase teetoa avamist on tema taimeteed veidraks muutunud: uinumist soodustav tee ehmatab kliendid kirgaste unenägudega ärkvele, romantikat läitev tee põhjustab nende suurimate saladuste väljarääkimist ja ärevusevastane tee sunnib neid tundide kaupa peeglisse jõllitama. Ava üritab kõike meeleheitlikult heastada, aga otsingud viivad ta ohtlikule alale, tema enda kümneid aastaid vana saladuse juurde.
Samal ajal on Põhja-Carolinasse Dove Pondi saabunud arhitekt Ellen Foster, et osaleda oma võõrandunud tütre Julie matusel, korda seada tütre kipakas maja ja see maha müüa ning võtta kuueteistkümneaastane tütretütar Kristen kaasa Raleighʼsse mõistlikuma ja rahulikuma elu juurde. Aga Kristenil on teised plaanid. Olles otsustanud jääda sõprade juurde Dove Pondi, asub ta otsingule, mida on siiani vältinud – otsima oma tundmatut isa, et saavutada vabadus vanaemast, keda ta vaevu tunneb.
Üheskoos asuvad Ava, Kristen ja Ellen konarlikule, aga maagilisele tervenemise teekonnale, mis meenutab neile pere ja sõpruse tähtsust.
USA TRILOOGIA II: 1919
John Dos Passos
Koolibri, 2022
USA“ triloogia näol, mille omavahel seotud osad kannavad pealkirju „42. laiuskraad“, „1919“ ja „Suured rahad“, on John Dos Passos kirjutanud paljude hinnangul kõigi aegade suurima Ameerika romaani. Sel ajal kui Fitzgerald ja Hemingway kultiveerisid kirjanduskriitiku Edmund Wilsoni sõnul oma väikest põldu, võttis Dos Passos üles harida terve maailma. Tänapäeval jätkuvalt üheks 20. sajandi mõjukamaks kirjandusteoseks peetav „USA“ on ühe rahvuse ulatuslik kaleidoskoopiline portree, mis pakatab igal leheküljel ajaloost ja elust.
Triloogia teises köites „1919“ maalib Dos Passos 20. sajandi Ameerika jõulist ja ulatuslikku panoraami veelgi laiemaks, kasutades oma teedrajavat kollaaži tehnikat, eksperimenteerides taas võtetega, mis andsid inspiratsiooni tervele uuele kirjanike põlvkonnale. Raamatu taustal on USA suures ilmasõjas ning selle tegelased, kellest paljud on tuttavad juba eelmisest osast, kistakse igaüks omal moel võitluskeerisesse kaasa. Lugeja ees hargneb Chicago kirikuõpetaja tütre, hakkaja teksaslanna, noore luuletaja ja radikaalse juudi saatus, vilksamisi mööduvad teiste seas Woodrow Wilson, Theodore Roosevelt ja tundmatu sõdur.
John Dos Passos (1896–1970) on ameerika modernismi ja nn kadunud sugupõlve tähtsamaid autoreid. Ta kerkis esile 1925. aasta romaaniga „Manhattan Transfer“ (e.k Tänapäev, 2007), mille episoodilist, eksperimentaalset, „kaamerasilmalikku“ stiili arendas ta veelgi mastaapsemal panoraamil edasi oma peateoses, 1930.–1936. aastal ilmunud „USA“ triloogias, mis kujutab kaheteistkümne peategelase kaudu Ameerika Ühendriikide poliitilise ja ühiskondliku elu tähtsamaid sfääre ajavahemikul 1900–1930, töölisliikumist, äritegevust, meremeheelu, ameeriklaste osalust I maailmasõjas, sõjajärgse põlvkonna ummikseisu, Hollywoodi esiletõusu, suurt depressiooni jne.
John Dos Passose loomingu eripära teiste ameerika modernistide seas avaldub seeläbi just keskendumises üldplaanile, ühiskonnale ja ajaloole, mis on kirjanikule vahendiks, et eritleda vaheda objektiivsusega indiviidi, tema elusaatust ja psühholoogiat.
AGATHA CHRISTIE KADUMINE
Marie Benedict
Tammerraamat, 2022
1926. aasta detsembris läheb kaduma Agatha Christie. Politsei leiab naise tühja auto sünge ja sügava järve kallakult. Ainsaks vihjeks on ta auto rehvijäljed ja maha jäetud kasukas, mis on külma ööd arvestades väga kummaline. Abikaasal ja tütrel pole Agatha asukohast aimugi ja nii asub kogu Inglismaa lootustandva krimikirjaniku jälgi ajama. Üksteist päeva hiljem ilmub ta taas välja, sama müstiliselt nagu kadus, väites, et tal on mälukaotus ja seepärast ei oska ta anda mingeid selgitusi äraoldud aja kohta. Nende üheteistkümne päeva mõistatus on seniajani lahendamata.
Raamatu autor Marie Benedict, kes on tuntud ajaloolisi isikuid käsitlevate teoste poolest, toobki meid nüüd Agatha Christie maailma, et uurida välja, milline sünge lugu geniaalse naise kadumise taga peitub.
IGATSUS
Siiri Julge
Eesti Raamat, 2022
Äsja ülikooli lõpetanud Karolin tunneb, et ta on lõpuks ometi vaba. Pärast Kasperist lahkuminekut ei hoia teda enam miski kinni Tallinnas. Ta igatseb alustada uut elu. On vaja veel vaid töökoht leida. Kui pakkumine tuleb Kärdla raamatukogust, otsustab ta kiirelt selle vastu võtta. Saarel ristub tema tee taas Erikuga, keda ta kohtas paari aasta eest. Karolinile tundub, et ta on leidnud oma unistuste mehe. Ent mida igatseb indiaani kultuurist innustust saanud Erik?
Koos sõbrannaga Hiiumaad avastades juhtub aga midagi, mis purustab suvise paradiisisaare idülli.
Siiri Julge Alvemyr (1973) on sündinud ja kasvanud Hiiumaal Kärdlas. Aastast 1992 elab ta Rootsis Jönköpingis, tegeledes juhtivtöötajate koolitamise ja nõustamisega. Tema debüütteos „Igatsus“ on esimene raamat „Hiiumaa mõrvalugude“ sarjast.
KODUTUNA KODUMAAL
Andre Tamm
2021
Kolmest raamatust koosnev seiklusrikas ajalooline romaan „Kodutuna kodumaal“ kirjeldab Eestimaa ja eestlase käekäiku ajavahemikul 1934-2018. Annab ülevaate igale ajastule omasest olustikust, huumorist ja traagikast, lihtsa inimese elupäevadest ja märgilistest ajaloolistest pööretest. Läbi peategelase ja tema perekonna loo kajastub Eesti riigi õitseng, langus ja taassünd.
TANGO VERISE KIRVEGA
Urmas Tilga
Kentaur, 2022
Silver on astunud iseseisvasse ellu parimate kavatsustega. Kool on läbi ja sõjaväekutse laual. Ootama jäävad armas tütarlaps ja hoolivad vanemad. Väljaõppele Lätis järgneb ootamatu teenistus Afganistanis, mille käigus kogetu puudutab teda sügavuti.
Eestisse naastes on mees närvilisem, kui ta ise seda tajub ning käsi haarab eluraskustega kokku puutudes aina sagedamini pudeli järele. Algab teekond, mille teeviitasid tähistavad õnnelike hetkede ja suurte lootuste teemal ka rängad pettumused – petmised, võlad, tööalased ärakasutamised...
Mis juhtus ühel saatuslikul päeval, paneb Silver kokku mälulünkadest ja ekspertiiside abil. Ning tõdeb, et teda on taas petetud.
JUURERAVI
Miika Nousiainen
Eesti Raamat, 2022
Kui Pekka Kirnuvaara oli väike, läks tema isa poodi ega tulnudki enam tagasi. Rohkem temast ei räägitud. Aastaid hiljem, kui Pekka on juureravi saamas, selgub, et tal pole mitte ainult halva karmaga hambad, vaid ka hambaarstist vend, kelle isa samuti lapsepõlves hülgas. Vennad asuvad teekonnale, et välja selgitada tõde oma isa kohta, ja see viib nad läbi paljude käänakute Austraalia Põhjaterritooriumini. Ka nõmedad isad on ju siiski isad.
Teel Darwinisse avanevad perekonnasaladused, leitakse uusi pereliikmeid ja kulutatakse meetrite kaupa hambaniiti. Juurteni jõudmine teeb haiget, aga lõunapoolkera tähistaeva all hakkab valu leevenema.
Miika Nousiainen (snd 1973) on Soome ajakirjanik ja kirjanik. Ta kirjutab teravmeelseid, leebeid ja tragikoomilisi romaane sellistel üllatavatel teemadel nagu pikamaajooks, soov olla rootslane ja hambaravi.
MEES, KES NÄGI KÕIKE
Deborah Levy
Varrak, 2022
Deborah Levy on Briti kirjanik, kes alustas luuletaja ja näitekirjanikuna, mitu tema näidendit lavastati Royal Shakespeare Companys. Viimastel aastatel on ta üha enam esile tõusnud proosakirjanikuna ning kõik tema romaanid on äratanud suurt tähelepanu. Ta on avaldanud ka triloogia, mida ise nimetab elavaks autobiograafiaks, sest ta ei ole neid raamatuid kirjutanud mitte tagantjärele tark olles, vaid keset elutormi.
Romaani „Mees, kes nägi kõike“ alguses on noor ajaloolane Saul Adler kutsutud kommunistlikku Ida-Berliini uurimistööd tegema ning ta on nõustunud vastutasuks näitama sealset elu soodsas valguses. Ta tahab viia oma tõlgi biitlite fanaatikust õele kingituse – foto endast Abbey Roadi ülekäigurajal. Foto tegemise käigus saab Adler kerge löögi mööduvalt autolt ja see osutub tema elukäiku muutvaks vahejuhtumiks.
See romaan on siiski palju rohkem kui ühe edevavõitu ajaloolase isiklik lugu, see näitab, kui raske on inimestel näha selgelt iseennast ja teisi. Levy käsitluses peegeldavad isiklik ja perekonnalugu ajalugu, raamatus põimub realism unenäolisuse ja kujutlustega, inimesi saadavad kujuteldavad ja tegelikud reetmised, tegevus kulgeb 1988. aastast 2016. aastasse. Deborah Levy on ise öelnud, et tema meelest on kirjanduse mõte kujutada inimese kõhklust nii suhetes kui ka suurte ühiskondlike muutuste keskele sattununa.
UNUNENUD VALSS
Anne Enright
Postimees Kirjastus, 2022
Dublini ontliku eeslinna tänavaid on katmas lumevaip. Gina silmitseb tasapisi tarduvat linna ja mõtiskleb möödaniku üle. Ta meenutab rikutud abielude hinnaga jagatud õndsust, inimesi koos kõigi nende kiiksudega oma elus, ennast koos kõigi oma kiiksudega inimeste seas, tõuse ja mõõnu.
Ja last, kes tuli ta ellu mitme inimese hinge peeglina. Last, kes nägi Ginat suudlemas tema isa. Last, kes nägi oma isa suudlemas Ginat. Last, kelleta ei oleks kõik ehk niimoodi läinud.
Autorist:
Anne Enright on sündinud Iirimaal Dublinis, kus elab ja töötab praegugi. Õppinud ülikoolis inglise keelt ja filosoofiat, töötas ta aastaid telesaadete ja seriaalide produtsendina ning selle kõrvalt kirjutas natuke. 1993. aastal tegi ta rollivahetuse: pühendus kirjutamisele ning teeb vaid aeg-ajalt vahelduseks veidi televisioonitööd.
Tema jutte on avaldanud nii iiri, inglise kui ka ameerika ajakirjandusväljaanded. Tal on ilmunud jutukogusid, aimeraamat ja 2021. aasta seisuga seitse romaani. Tema 2007. aastal ilmunud „The Gathering“ („Kokkutulemine“) tunnistati aasta parimaks Iiri romaaniks, see võitis samal aastal Man Bookeri auhinna ja 2008. aastal Iiri ilukirjandusauhinna. 2011. aastal ilmunud romaani „The Forgotten Waltz“ („Ununenud valss“) tunnustati 2012. aastal Carnegie medaliga ja see oli ka üks Orange’i kirjandusauhinna peapretendente.
KOLM NAIST LAEVAL
Anne Youngson
Ühinenud Ajakirjad, 2022
Eve, Sally ja Anastasia – kolm võhivõõrast naist, kes juhuse tahtel kohtuvad.
Eve oli sunnitud lõpetama 30 aastat kestnud karjääri oma senise tööandja juures ja on nüüd vaba hing. Sally on äsja lehvitanud hüvastijätuks oma osavõtmatule abikaasale ja kahele täiskasvanud lapsele. Anastasia on julgelt iseseisev väikelaevaelanik, kes elupäästvat operatsiooni oodates osutub ootamatult haavatavaks.
Kogemuste ja ettevalmistuseta Sally ja Eve alustavad omaette hoidva ja ebasümpaatse Anastasia juhtnööride järgi retke mööda Inglismaa kanaleid. Libisedes mööda rahulikku – ja mõnikord rahutut – vett läbi maastike, seob omapärane ja väljakutseid täis elu kanalilaeval kolm naist vältimatult kokku ning lahti rullub tundeline ja unustamatu lugu.
Tõetruult ja erakordse vaimukusega jutustatud „Kolm naist laeval“ on teekond Inglismaa imelistel veeteedel ja otse inimhinge põhjatusse sügavusse.
Anne Youngson töötas aastaid autotööstuses, enne kui 60ndates eluaastates omandas bakalaureuse diplomi Oxfordi ülikooli täiendõppes ja magistrikraadi loova kirjutamise alal Oxford Brookesi ülikoolis.
KREENIS
Jørn Lier Horst, Thomas Enger
Varrak, 2022
Ajaks, mil Blix peale mitut vastamata kõnet oma noorele kolleegile Sofia Kovicile tagasi helistab, on too juba surnud. Vastus küsimusele, kes Sofia tappis, näib peituvat selles, millest Sofia temaga rääkida tahtis. Kui Blix leiab Sofia kodust raamatu sarimõrvar Charles Mansonist, kes väidetavalt ühtegi oma ohvrit ise ei tapnud, mõistab ta, et kolleeg on jätnud maha hulga niidiotsi.
Mis teeb mõrvarist mõrvari, on raamatu läbiv motiiv. Lugejale rullub aeglaselt lahti traagiline ja Blixile äärmiselt isiklike tagajärgedega sündmuste jada, kus kreenis ei ole vaid kogenud politseiniku elu. Uurijate tegevust räsivad sisemised pinged ja kahtlused. Tõde ei jää Blixi eest varjatuks, ja ka seekord on sel oma hind. Pinget jagub viimaste lehekülgede viimaste ridadeni.
„Kreenis” on norra kahe menukaima krimikirjaniku Jørn Lier Horsti (snd 1970) ja Thomas Engeri (snd 1973) koos kirjutatud krimisarja kolmas raamat. Sarjas on varem ilmunud „Nullpunkt” ja „Suitsukate”.
KURJUSE VÕRGUS
Max Seeck
2022
Kaks noort sotsiaalmeedia suunamudijat kaovad müstiliselt ühel tuulisel novembriööl pärast ülipopulaarse lemmikräppari plaadiesitluspidu. Mõlemal on Instagramis kümneid tuhandeid jälgijaid ja nende viimane paljutähenduslik postitus kujutab majakat, mis seisab lainete meelevallas keset merd kõrguval üksikul kaljul.
Kriminaaltalituse üleminspektor Jessica Niemi saab ülesande uurida juhtumit, mille iga juhtlõng osutub valejäljeks ja iga katse süüdlast leida lõppeb ummikuga. Uurimise edenedes selgub, et Jessica vastaseks on keegi, kes ei kavatsegi mängu katki jätta...
„Kurjuse võrgus“ on psühholoogiline triller süngetest saladustest ja võigastest tegudest, milleni ollakse valmis nende varjamise nimel minema. Kiire tegevustikuga põnevik hoiab lugejat kuni lõpuni oma lõa otsas.
Helsingi autor Max Seeck (1985) on kerkinud mõne aastaga Soome krimikirjanike tiheda konkurentsi etteotsa. Tema eelmise romaani „Uskmatu“ (eesti keeles 2020) tõlkeõigused müüdi rekordajaga 38 riiki ning Hollywoodis vändatakse raamatu põhjal telesarja. „Kurjuse võrgus“ on Seecki viies romaan, mille avaldamisõigused ostsid juba enne ilmumist 23 riiki.
MÄNGUD
Bo Svernström
Rahva Raamat, 2022
Üheteistkümneaastaselt tappis Robert Lindström raevuhoos oma sõbra. Hoolimata tõenditest ei mõistetud teda alaealisena kunagi süüdi. Tema ise ei mäleta juhtunust mitte midagi. Peaaegu kolmkümmend aastat hiljem helistab erakuna elavale Robertile juhtumit uuriv ajakirjanik Alexandra Bengtsson, kes usub, et Robert on süütu. Samal ajal leitakse Roberti kodukandis tüdruku surnukeha ja Robertist, kelle autot nähti sündmuspaiga lähistel, saab peamine kahtlusalune. Taas on sama juhtumi kallal Alexandra ja politseikomissar Carl Edson. Aga selle juhtumi juures midagi ei klapi. Kas see võib olla juhus? Kas tegelik mõrvar on endiselt vaba? Või on kõige taga ikkagi Robert?
Bo Svernströmi külmajudinaid tekitav põnevik uurib inimmälu veidrat omadust moonutada tõde. Kes mäletab juhtunud õigesti? Ja kes on tegelikult süüdi?
RAEVUKAS LESK
Minna Lindgren
2022
„Raevukas lesk“ on vaimukas ja südamlik lugu ühiskonnas valitsevatest stereotüüpidest, sõprusest ja armastusest. Huumori ja soojusega uurib autor „vanainimeste“ kohta maailmas: mida tähendab olla elujõuline ja vaba üle 70-aastane ühiskonnas, kus gallupite viimane vanuserühm on 61-65 aastat?
Peategelane Ullis on elanud igati ontlikult: töötanud hambaarstina, olnud kohusetundlik ema ja abikaasa ning hooldanud 12 aastat oma halvatud abikaasat. Nüüd on mees surnud ja Ullis on vihane elu peale, iseenda peale - kõige peale. Ta tunneb, et pole elu õieti alustanudki, elamisest rääkimata.
Tema keskealised lapsed näevad aga ema mustvalgelt: tegemist on väeti, surmaväravatele koputava vanuriga, kellest pole enam muud asja kui lapsi ja koera hoidma ning kes tuleks võimalikult ruttu hooldekodusse sokutada.
Ullis aga otsustab hakata uurima, mida oma vabadusega peale hakata ja mida elul talle veel pakkuda on.
MINNA LINDGREN (snd 1963) on soome kirjanik ja ajakirjanik. Ta on töötanud Yleisradios programmijuhi, saatejuhi ja produtsendina ning pälvinud 2009. aastal Bonnieri preemia. Ilukirjandusse tuli ta Õhtuhiie-triloogiaga, mida saatis suur rahvusvaheline menu. Raamatus „Raevukas lesk“ meenutab ta meile, et vananemist ei ole vaja karta ja üle 70-aastased on samasugused inimesed nagu me kõik.
MILENA JA ARMASTUSE KIRJAD. KAFKA ON TEMA ELU, KIRJUTAMINE TA KIRG
Stefanie Schuster
Varrak, 2022
Praha, 1916. Noor Milena on iseteadlik ja seiklushimuline tüdruk. Koos sõbrannadega veedab ta meelsasti aega kohvikutes, kirjandusrahva boheemlikus seltskonnas. Seal kohtab ta salapärast autorit Franz Kafkat. Ehkki kumbki seda veel ei tunnista, on esimesest pilgust selge, et neid ühendab midagi enamat kui kirjandus. Isa karmil nõudmisel on Milena aga sunnitud kodumaalt lahkuma. Ta abiellub kirjanduskriitiku Ernst Pollakiga ja asub koos temaga Viini elama, kuid abielu kisub kiiva ja Milena võitleb argimuredega. Üksinduses ja vaesuses, eemal perest ja sõpradest, kirjutab ta Franz Kafkale, et paluda talt luba mõnd tema teksti tšehhi keelde tõlkida. Kirjavahetusest võrsub armastus hingesugulaste vahel ...
Lugu emantsipeerunud naisest ja ajakirjanikust, kes suutis trotsida oma ajastu paineid.
Stephanie Schuster (snd 1967) õppis graafilist disaini ja illustreeris aastaid teiste autorite raamatuid, enne kui ise kirjutama hakkas. Tegutsedes nüüd ühtaegu kirjaniku, maalikunstniku ja illustraatorina, on ta oma kirjutamisviisi iseloomustamiseks öelnud, et ta mõtleb piltides, vaadates tulevast lugu kõigepealt vaimusilmas nagu filmi ning püüdes seda kõigi meeltega läbi tunnetada – alles seejärel jõuab raamat paberile.
MINU HARAKAMÕRVAD
Anthony Horowitz
Tänapäev, 2022
Kui toimetaja Susan Ryeland hakkab lugema tuntud krimikirjaniku Alan Conway viimast romaani, pole tal mingit põhjust arvata, et miski oleks teistmoodi kui tavaliselt. Ta on Conwayga juba aastaid koostööd teinud ning tunneb tema detektiivi, Atticus Pündi, kes lahendab mõrvajuhtumeid unistes Inglismaa külades, nagu oma viit sõrme. Atticus Pündi sari, mis on kirjutatud Briti ajatute krimiklassikute Agatha Christie, Dorothy Sayersi ja Sherlock Holmesi vaimus, on tohutult menukas. Sellel ülipõneval raamatul, mida Susan toimetab, on aga lõpp puudu! Ja ootamatult selgub, et menuautor on end oma häärberi katusetornist surnuks kukutanud. Toimetusse saabub tema hüvastijätukiri. Aga ... miski nagu ei klapi. Susan sõidab Framlinghami, et leida üles puuduvad leheküljed. Tema toimetajameeles haakub üks pisiasi teisega ning ta avastab, et Conway raamatutes peitub veel sügavam, peidetud tasand, mis reedab ahnuse,julmuse ja jõhkrad ambitsioonid.
Anthony Horowitz on tuntud ja tunnustatud krimiautor ja stsenarist, kes saavutas ülemaailmse populaarsuse ja tunnustuse esmalt noortele mõeldud spiooniraamatute sarjaga „Alex Raider“. Kirjutanud on ta juba kaheksandast eluaastat alates. Eesti keeles on temalt varem täiskasvanutele ilmunud ka Sherlock Holmesi lugude jätk „Siidimaja“. Susan Ryelandi lugudele, mida selle raamatu ilmumise ajaks on välja antud kaks, on Horowitzilt ilmunud veel ka teine krimisari „Hawthorne and Horowitz“, kus mõrvamüsteeriumite lahendamisse on tõmmatud ka autor ise. Lisaks raamatute kirjutamisele teenib Anthony leiba ka krimisarjade loomisega – tema sulest on ekraanile jõudnud nii „Foyle’i sõda“ kui ka Eesti vaatajale hästi tuntud „Midsomeri mõrvad“, lisaks hulk episoode sarjadele nagu „Collision“, „Poirot“, „Murder in Mind“ ja „Murder Most Horrid“.
KEHAKEEL
A.K. Turner
2021
Cassie Raveni vanemad hukkusid aastaid tagasi, kui Cassie oli veel laps. Nüüd elab noor gootitüdruk koos kassiga, käib tihti oma poolatarist vanaema juures ja töötab Camdeni surnukuuris vanemlaborandina. Cassie arvates on ta oma tööelus juba piisavalt palju näinud, kuni ühel päeval on ta ees lahkamislaual keegi, keda ta tunneb. Keegi, kellest ta hoolib. Keegi, kes päästis tema elu. Cassie sõber ja õpetaja proua E.
Ülitundliku ja veendununa, et ta on võimeline surnutega suhtlema, tunneb Cassie, et siin on varjul enamat kui juhuslik surm. Kas lein võib teda nägema panna asju, mida tegelikult pole? Või on tema sisetunne õige ja proua E surmas ongi midagi kahtlast? Loomupärane usaldamatus politsei vastu sunnib Cassiet alustama omaenda uurimist, mille käigus saab ta abi ja leiab sõbra sealt, kust oskas seda kõige vähem oodata ...
A.K. Turner on teleprodutsent ja kirjanik. „Kehakeel“ on Cassie Raveni sarja esimene raamat.
OLEN VEEL OLEMAS
Sven Stricker
2022
See on raamat isast ja pojast, põlvkondadevahelisest konfliktist − lastest, kellest saavad vanemad, ja vanematest, kes muutuvad taas lasteks.
Moritz Liebig on 37-aastane ja tema elu on kindlalt paigas. Tal on oma kohvik, oma abikaasa, oma poeg. Ja lapsepõlv, mida ta mäletada ei taha. Vanematega ei ole ta suhelnud juba paarkümmend aastat, kui äkki ühel päeval seisab ukse taga tema isa Karlheinz, kes toob kaasa kurva teate: ema on surnud. Juba kolm kuud tagasi. Karlheinz on kaotanud viimsegi eluisu, ta on väsinud, kurnatud ja kibestunud. Ta ei taha enam elada ning kõikidest inimestest on just Moritz see, kes peaks tal aitama loobuda kõigest, ka elust.
Moritz on rabatud. Ülesandest, olevikust, mälestustest ja eelkõige oma isast. Kas ta peaks Karlheinzile teene tegema? Või hoopis proovima aidata tal leida julgust elule vastu astuda? Tema täiuslikuna näiv maailm on äkitselt täiesti pea peale pööratud ... See, mis nüüd alguse saab, ei ole perekonna taasühendamine, mitte kitšilik andestamise ja unustamise teekond, vaid isa ja poja ettevaatlik lähenemine.
ARMASTUSESUVI
Katie Fforde
Ersen, 2022
Sian Bishop on jätnud linnasagina seljataha ja sukeldunud põnevasse maaellu.
Sianil on väike poeg ja ilus aed ning ta firma on kenasti jalad alla saanud. Ta on õnnelik ja tal on väga palju tegemist. Kohe päris kindlasti ei otsi ta armastust.
Ja siis ilmub ühel kaunil suveõhtul välja Gus Berresford. Gus, kes on rännanud aastaid maailmas ringi ja murdnud ridamisi südameid, on pööraselt erutav, kohutavalt sarmikas ja Siani-sugusele üksikemale, kes suhtub armastusse väga ettevaatlikult, täiesti vale mees. Vähemalt püüab Sian end selles veenda.
Aga Sian ja Gus on varem kohtunud. Ja Sian avastab kõigele vaatamata, et on temasse taas armumas...
METSLASE OJA
Robyn Carr
Ersen, 2022
Vahel saab armastus alguse ootamatutes paikades, kui vaid lased sellel võrsuda.
Colin Riordan saabub Neitsijõele taastuma hirmsast helikopteriõnnetusest, millest saadud armid katavad teda seest ja väljast. Tema perekond on imeliselt toetav, ent üle kõige trööstib tema vaevatud hinge kunstiga tegelemine.
Järelemõtlematu armusuhte tagajärjel nii isiklikul kui ka töisel tasandil lüüa saanud avalike suhete guru Jillian Matlock on võtnud Neitsijõel üürile paljutõotava aiaga vana Victoria-aegse maja. Ta kibeleb tegelema millegi muu kui suurettevõtte toodetega.
Mõlemad asjaosalised tahavad oma elu lihtsustada, mitte keerulisemaks muuta, aga kui Jillian leiab oma aiast molbertiga Colini, tekib nende vahel hetkega side. Ja Neitsijõel võib juhtuda, et lihtsaim valik on armastus...
QUINNI NAINE
Susan Mallery
Ersen, 2022
Armastuslugu sellest, kuidas usaldama õppimine muudab palju tugevamaks kui üksiolek.
DJ Monroe peab alati kõiges parim olema: tema töö on õpetada teistele enesekaitset. Selleks, et ennast ja teisi kõige paremini kaitsta, peab ta olema kõige paremini koolitatud ja osavaim võitleja. Kuid kui eriüksuse salaagent Quinn Reynolds temast jagu saab, nõuab DJ, et mees teda õpetaks – ükskõik, millise hinna eest. Sest kui mees võib olla parem, peab tema parim olema.
Kuid Quinn soovib ainsat, mida DJ valmis andma ei ole – teda ennast. Quinn küsib liigselt küsimusi ja tekitab DJ-s liiga palju tundeid. Mees näeb DJ manöövreid ette. Lisaks pakub mees elukestvat õnne. Kuid kas DJ suudab teda piisavalt usaldada, et see pakkumine vastu võtta?
TEE PÄIKESEPAISTE ABAJASSE
Raeanne Thayne
Ersen, 2022
Jessica Claytonil on niisugune minevik, et ta tunneb end kõige paremini liikudes kogu elu ühest kohast teise. Ta on teinud edukat karjääri, aidates teistel oma üleliigsetest asjadest vabaneda – sest ta ise on saanud karmi õppetunni, et mida vähemaga sa end koormad, seda parem; niisamuti käitub ta ka oma suhetes. Ent uus klient toob Jessi tagasi Cape Sanctuarysse, linna, mida tema ei saanud kunagi nimetada oma koduks... aga mis on ikka veel tema noorema õe Racheli kodupaik. Lahus oldud aastad ei ole põrmugi vähendanud Jessi süütunnet, mis vaevab teda pärast seda, kui püstolikuulid röövisid nende vanemate elu ja muutsid õdede vahel kõik.
Samal ajal kui Jess aina pikendas vahemaad enda ja oma mineviku vahel, juurdus Rachel sealsamas, seades eesmärgiks, et maailm – ja tema õde – arvaks, nagu oleks tal piltilus elu. Aga noorima lapse invaliidsuse tõttu hakkab Racheli abielu mõranema. Nüüd vajab ta oma õde rohkem kui kunagi varem, ometi on ta õppinud valusatest kogemustest, et Jessica ei loo perekonda ja ta ei tohiks praegu õe peale loota.
Vastupidi oma soovidele leiab Jess, et hakkab kiinduma – oma õesse ja tema perekonda, isegi oma kliendi tülikasse poega Nateʼi – ja et on tulnud aeg elus kõik joonde ajada. Kas ta jätkab põgenemist valusa mineviku eest või jääb paigale ning teeb endas ruumi armastusele ja rõõmule?
VALUVABA
Lehte Hainsalu
Tuum, 2021
Lehte Hainsalu (s 1938) on armastatud luuletaja ja kirjanik, kes rõõmustab enda loominguga eri vanuses lugejaid juba läbi mitme aastakümne. Hainsalu keel on kerge ja täpne, kujundlik ja elulähedane. Vastses luulekogus ta kõneleb XXI sajandiga. Siin on tänapäeva loitsud ja mõistujutud, samuti meie aja kangelaste galerii. Raamatus on lühikesed luuletused, haikud ja poeem "Kuni viimane kustutab tule", kus Haisalu kirjutab 20. augusti klubist, mis koosneb nendest, kes hääletasid ülemnõukogus Eesti riikliku iseseisvuse poolt. “Valuvaba” on puhas poeesia, mis on tulvil ilust ja headusest.
LIHTSATE ASJADE TÄHTSUS
Lauri Räpp
2021
"“See, mis sa endast välja annad, tuleb ühel päeval su juurde tagasi,“ kordas mu kadunud vanaema, pisike kui kirsikivi, aga sisimas suur nagu ilmaruum. See lause on minu piibel, mu usk, mu mantra. Sest kõik tuleb ringiga tagasi. Ja läheb edasi. Vaenamine vaenlastena. Vimm vihkamisena. Hea headusena. Soe soojusena. Elu peegeldab alati vastu. Milline kergendus on mõista nende kõige lihtsamate asjade võlu." Lauri Räpp
Autorist:
Lauri Räpp on avaldanud neli raamatut, mida on müüdud kokku üle 11 000 eksemplari. Tal on Instagramis üle 20 000 jälgija, mis teeb temast Eesti suurima jälgijaskonnaga tekste ja luuletusi postitava inimese.
EESTI KALALUULE ANTOLOOGIA
Sõnavald OÜ, 2021
Üle tuhande laulu ja luuletuse meie vetes ja vaimus ujuvatest kaladest, nende püüdmisest ja püüdjatest, vaevast ja valust, lõbust ja lustist.
Kirja pandud enam kui pooleteise sajandi jooksul.
Poeemipurikad, ballaadilatikad, sonetisäinad, kiisalimerikud, haikuviidikad, epigrammiogalikud ja muudki sikutas rahvaluulevaramust ja 264 luuletaja loomingust välja Vladislav Koržets.
KÄRKÄ
Heli Kendra
Rahva Raamat, 2021
Heli Kendra esikromaan „Kärkä“ võitis 2021. aasta kirjanike liidu romaanivõistlusel II koha.
See romaan räägib sõna väest, randlaste eluolust, meelelaadist ja uskumustest 19. sajandi Põhja-Eesti rannakülas. Teos jälgib Kärkä talu perenaise Anne, tema pere ja külarahva tegemisi, rõõme ja muresid.
Täpselt tabatud olustiku ja arvukate tegelastega romaani eriline trump on värvikas ja haruldane Kuusalu rannakeel, mis erineb tuntavalt sisemaal räägitavast ja milles võib leida omajagu ühist hoopis soome keelega. Kuigi romaani tegelasteks on kunagi reaalselt elanud inimesed, ei ole teos siiski päris dokumentaalne, vaid kirjanduslik fiktsioon. See on autori kummardus esiemade elulaadile ja keelele, kirja pandud hoolika käe ja sooja südamega.
ÕISMÄE AJAMASIN
Maarja Kangro
Nähtamatu Ahv, 2021
Üheksa juttu, mille lugemise järel te ei näe maailma enam endiselt. Kirg möllab, veri lendab, laipu leidub, edevus hukutab; elususe tunnet otsitakse inimvere ja -liha maitsmisest, hinge loodetakse leida Lätist, tuleviku Euroopas jagatakse valijaile hääli IQ põhjal, administratiivtöötaja satub WC kaudu uude reaalsusse, marginaalne suurvaim naudib maailma allakäiku ja on nördinud, kui mandumine nurjub. Kehval tõlkimisoskusel on viimaks traagilised tagajärjed ja veelgi drastilisemalt lõpeb see, kui Humbert Humberti hingesugulane rändab ajamasinas 70ndate Õismäele. Ometi jääb kõlama üldhumanistlik toon ja lugeja võib tunda hingeliigutust. Sweet violence, kui laenata klassikuilt. Suurem osa raamatust sisaldab seni ilmumata materjali.
PALK
Tõnu Õnnepalu
Kirjastus Paradiis, 2021
Kell saab üksteist ja väljas on metalne talvevalgus. Pisut alla nulli. Jah, selline valgus, mis on, kui talv on tõesti käes ja sa näed, et ta ongi käes. Lund pole. Meri: hall.
Ma ei küsi endalt ammu, kus ma vea tegin. Ainult vigu olengi teinud. Kõige õigemad sammud on osutunud kõige suuremateks vigadeks. Vead kõiguvad mu selja taga nagu mets talvetuules, vaikselt kohisedes.
28.12.2019
„Palk“ on ühe kaotuse kroonika. Ja siis veel teise, ootamatu. Või kas on olemas oodatud kaotusi? Me mängime ju elus ikka võidu peale. Ja kaotame. Ja kaotame. Ja kaotame. Aga imelik asi – kuskilt me võtame jõu ennast jälle püsti ajada ja minna. See on valus nagu sündimine. Ja ometi... võimalik?
TORMI MÄRGID
Elo Selirand
Varrak, 2021
Issandast hüljatud Eestimaa kubermangu nurgas toimuvad 19. sajandi keskpaigas ühel novembrinädalal sündmused, mille osalised on samast lihast ja luust mis tänane lugeja. Tõsi- ja pseudoajalugu on sulatatud maagilis-realistlikuks kulissiks. Võtmetegelaseks on keerukaid kodalukke välja nuputav 17-aastane talutüdruk Ann Meister, kes on tähelepanelik vaatleja ning vaikiv jälgija. Kui kadripäeva auks korraldatava maskeraadi ööl sünnivad mõrvad, saab temast ootamatult Peterburist pagulusse saadetud vürstitari parem käsi. Või siis terve aju. Igal lauas olnul ja selle ümber toimetanul on oma saladus. Mõni neist eluohtlik. Mõni lihtsalt totter. Anni teekond läbi karnevalinädala on kui Kääbikul: läbi tundmatu ja ohtliku maa minnes on tal täita kohustus, millest keelduda pole võimalik.
EI OLE OLEMAS LIHTSAT TÖÖD
Kikuko Tsumura
Tänapäev, 2021
Läbi põlenud ametis, kus ta oli töötanud ülikooli lõpetamisest saadik, hakkab peategelane otsima võimalikult lihtsat tööd. Tema nõudmised pole eriti kõrged: töökoht peab asuma kodule lähedal ja mõttetegevust peaks olema minimaalselt. Nii algab teekond läbi monotoonsete töökohtade. Esimene tundub piisavalt lihtne: tuleb uurida videokaadreid kirjanikust, keda kahtlustatakse salakauba vahendamises. Kuigi ülesanne vastab esitatud kriteeriumitele ja nõuab ainult arvutiekraani jõllitamist, jääb isegi tualetipausideks vähe aega. Sestap leiab ta uue, algul huvitavana tunduva töö, kus on vaja ka natuke ajusid kasutada. Kuid seegi ei paku rahuldust ja ta otsib jälle uue töö... Paraku on igas järgmises töös midagi kummalist, mis paneb ta taas kahtlema selle sobivuses.
Sümpaatselt omapärane nimetu jutustaja heitleb kõigile tuntud probleemidega nagu läbipõlemine, eneseteostus, kodu ja tööelu ühitamine ning seisab silmitsi väljakutsega leida töökoht, kus poleks liigset stressi, kuid mis pakuks rahuldust.
KikukoTsumura paneb lugeja mõtisklema, kuhu tuleks tõmmata piir töö- ja koduelu vahel. Tööväsimus on muutunud tavaliseks ning romaan uuribki sisemisi võitlusi kurnatusest pääsemiseks ja vaimse tervise hoidmiseks, mis väljenduvad „lihtsa töö“ otsingutes.
KIKUKO TSUMURA (sünd 1978) elab Osakas. Ülikooli lõpetamise järel puutus ta kokku töökiusamisega ja hakkas seetõttu hoopis uut ametit õppima. Saadud kogemus innustas teda kirjutama. Ta on võitnud mitmeid kirjandusauhindu, sealhulgas Jaapani prestiižse Akutagawa ja Noma Literary New Face auhinna.
KINGIN SU AASTATELE ELU
Inna Narro
Pilgrim, 2021
See kinkeraamat teie käes on kirjutanud ennast ise hetkest, kui alustasin oma patsientide, nende lähedaste ja arstidest kolleegide tsitaatide kogumist. Aastaid on see raamat oodanud kunstnikku, kes annaks neile mõtetele silmaga nähtava elu. Kui olin tutvunud Katri Lumi loominguga, teadsin kohe, et tema ongi see kunstnik.
Katri ja minu ühine tahe oli ja on, et raamatu müügitulu läheb Hille Tänavsuu Vähiravifondile Kingitud Elu. Nii elavad mälestustes edasi need, kes andsid mulle kord oma mõtted ja loomingu selleks, et kellelgi oleks ka homsetes aastates elu. - Inna Narro Kliiniline psühholoog
MARANTA
Birutė Jonuškaitė
Eesti Raamat, 2021
Birutė Jonuškaitė romaan „Maranta“ räägib kolme põlvkonna naiste dramaatilisest saatusest keerulistes ajaloolistes oludes alates II maailmasõjast kuni tänase päevani. Romaani kesksed tegelased on vanaema Dominyka, tütar Saulė ja tütretütar Rasa, kelle elu on kulgenud peamiselt Gaładuśi ja Sejwy järve vahel asuvas leedulaste põliskülas Kirde-Poolas, mis on ajalooliselt olnud eri võimude ja riikide mängumaa. Samast kandist on pärit ka raamatu autor.
Romaani peatelje moodustab suurpere, kelle vanim tütar rändab üle Atlandi Ameerikasse, jättes kodupaika maha kaks teda armastavat meest – Tadulise ja Rūkase. Samuti jääb teda igatsema väike Rasa, kes on romaani minategelane ja jutustaja. Tegevus toimub algul lapse, siis teismelise ja viimaks kunstiakadeemias õppiva tudengi pilgu all. Elutee viib teda Poolast Ameerikasse, Pariisi, Jeruusalemma; ta püüab välja selgitada painavaid küsimusi, et mõista iseennast ja oma perekonda ning leida lõpuks ometi hingerahu. Samm-sammult selgub, et nii Dominyka kui ka Saulė elus on olnud varjatud lehekülgi ja lahtirääkimata lugusid. Kas Rasa, perekondlike mõistatuste lahendaja, saab saladuste selginedes õnnelikuks?
Birutė Jonuškaitė (snd 1959) on Leedu kirjanik, luuletaja ja publitsist. Ta on lõpetanud Vilniuse ülikooli ajakirjanduse eriala ning töötanud ajakirjanikuna Poolas ja Leedus. 2018. aastal valiti ta Leedu Kirjanike Liidu juhatuse esimeheks. Tema proosat ja luulet on tõlgitud inglise, saksa, prantsuse, hispaania, gruusia, poola, vene, valgevene, ukraina, horvaadi, sloveeni, läti ja nüüd ka eesti keelde.
POEG
Jo Nesbo
Varrak, 2021
Sonny Lofthus, kunagine klassi priimus ja helge tulevikuga maadleja, on vanglas veetnud kõik oma täiskasvanuelu kaksteist aastat, kandes karistust teiste kurjategijate pattude eest. Kinnipeetavad käivad sellele salapärasele ja vaikivale heroiinisõltlasest üksiklasele pihtimas. Kuni ülestunnistus Sonny isa, legendaarse politseiniku surma kohta muudab kõikide tegelaste elu jäädavalt. Sonny isiklik ristiretk Oslo kireval kriminaalmaastikul on pöörde- ja detailirohke ning pinge püsib viimaste lehekülgedeni. See on mitmetasandiline lugu korruptsioonist, armastusest, sõltuvusest, õiglusest, kättemaksust ja usust, aga muidugi mitte ainult.
„Poega“ on nimetatud Skandinaavia „The Wire’iks“, kus Oslo muutub nauditavalt paheliseks Sin City laadseks noir-muinasjutumaaks. „Poeg“ on Nesbø šedööver, millega autor avardab, nagu tal ikka kombeks, kriminaalromaani piire.
MINU UKRAINA. LUBADUSTE MAA
Jaanika Merilo
Petrone Print, 2021
„Kuidas sa üldse Ukrainasse sattusid?“ küsitakse minult tihti ja ma räägin algatuseks sellest novembrikuu päevast, kui ma Tartu Toomemäe sünnitusmajas eestlannast ema ja ukrainlasest isa perre sündisin.
Kuigi kõik minu lapsepõlvesuved möödusid Ukrainas, ei oleks ma eales uskunud ennustaja juttu, et elu keerdkäigud hakkavad mind ka täiskasvanuna ikka ja jälle Ukrainasse viima. „Mina ja riigireformid!“ oleksin ma lihtsalt naernud ja arvanud, et ennustaja oma kaartidega ei tea elust midagi. Elu seab oma kaarte aga ootamatult ja nii olengi pidevalt Ukrainasse sattunud, saades uskumatu võimaluse aidata digireformidega kaasa uue minu Ukraina sünnile. Läbi naeru ja pisarate, läbi kriitika ja kiituse, aga ikka ja alati armastusega. Minu Ukraina on Imede ja Lubaduste Maa.
NÕID PUNASE REHAGA
Marje Ernits
Eesti Raamat, 2021
Politseiuurija Ira Teveri üheksas juhtum
Ira Tever on langetanud oma elu tähtsaima otsuse: ta soovib jääda paikseks. Ta on just sellel ametiredeli pulgal, kuhu ta paikseks jäämise soovi täitudes on välja jõudnud – temast on saanud juhtivuurija. Ira ostab mere ääres oleva majakese koos suure viljapuuaiaga, et rajada sinna kodu. Sissekolimise käigus tekib aga probleeme ja nii magab ta esimese öö aias telgis, mille talle appi tulnud kolleeg sinna enda tarbeks on üles seadnud. Hommikul ärgates leiavad nad, et konarlike õunapuujuurte asemel magasid nad öö kellegi küünarnukki nühkides ... Õunapuu alla maetud mehe mõrva uurides jõuavad nad jälile nii mõnelegi õõvastavale saladusele.
Marje Ernitsa populaarsete inspektor Ira Teveri lugude sarjas on varem ilmunud: „Uinunud, mitte surnud“ (2021), „Lihtsalt inimesed“ (2020), „Oodatud laps“ (2019), „Tapjakaev“ (2018), „Jänesehaak“ (2017), „Kaks lasku“ (2016), „Mees puukastis“ (2015) ja „Tüdruk mäelt“ (2014).
LABIDAS MAASSE
Loretta Nyhan
Ersen, 2021
Loretta Nyhani soe, vaimukas ja imeline romaan lesest, kes avastab võimaluse otsast alustada – omaenese tagaaias.
Paige Moresco oli leidnud oma tõelise armastuse kaheksandas klassis – ja kaotanud ta kaks aastat tagasi. Pärast mehe surma on ta läbi elu kulgenud otsekui uneskõndija, kes peab vastu üksnes oma teismelise poja pärast. Tema majas valitseb kaos, muru on umbrohtu täis kasvanud ja teda ähvardab töökoha kaotus. Oma hooletusse jäetud murulappi silmitsedes teab Paige, et on põhja välja jõudnud. Niisiis teeb ta midagi ootamatut: ta hakkab kaevama.
Kui auk suureneb, otsustab Paige terve oma tagaaia köögiviljaaiaks muuta. Naabrid korrastatud ja suletud kogukonnas on enam kui häiritud. Paige ei tea aiandusest midagi ning uljalt ja uisapäisa tegutsedes ei hooli naabruskonnas kehtivatest reeglitest. Aga uute sõprade, võluva kohaliku politseiniku ja mulla elustava väe abil hakkab Paige nägema oma kaoseks muutunud elus uusi võimalusi. Juurduma hakkab midagi suurt – nii tema aias kui temas endas.
ANDESTUSE ALLIKAS
Raeanne Thayne
Ersen, 2021
Tähistagem jõulumaagiat Haven Pointis koos New York Timesi bestsellerite autori RaeAnne Thayneʼiga kohas, kus lootus, kodu ja igavene õnn on sama lähedal kui jõulusokk...
Cole Barrett ei jõua sel aastal jõuludele mõeldagi. Ta peab hoolitsema oma kahe leinava lapse eest, sest tema eksabikaasa hukkus traagilises õnnetuses, ja saab sellegagi hädavaevu hakkama. Erakliku Coleʼi jaoks ei ole see kingituste tegemise ega tähistamise aeg – ja kindlasti ei soovi ta oma kaootilisse ellu mingit päikselise iseloomuga optimisti.
Doktor Devin Shaw on pikka aega uurinud Lake Haveni mineraalvete tervendavaid omadusi. Paraku asuvad kuumaveeallikad Barretti maadel, mis sunnib Devinit sõlmima kokkulepet rantšo tõreda, ent seksika omanikuga – ta pakub Coleʼi lastele imelisi jõule ja Cole laseb tema patsientidel kuumaveeallikat kasutada. Ent kas Devin suudab oma pühademaagia abil tervendada Barrettite pere liikmete ja ka iseenda südame?
JALUTUSKÄIK RANNAS
Debbie Macomber
Ersen, 2021
New York Timesi menukirjaniku Debbie Macomberi uues romaanis peavad kaks õde õppima teineteise tugevatest külgedest ja uskuma armastuse päästvasse jõudu.
Lakey õed on täielikud vastandid. Pärast ema surma, kui isa oli sügavas leinas, ei jäänud Willal muud üle kui kasvatada õde Harperit ja vend Lucast. Täiskasvanuna loobus ta isiklikust elust, et põetada raskelt haiget õde. Nüüd on Harperi tervis parem ja õed elavad koos. Willa on viinud ellu oma unistuse avada kohvik, kus ta pakub ka enda tehtud küpsetisi ning hoolitseb kogu Oceansideʼi eest.
Harperil on aga alatasa tegemist. Raskest haigusest tervenemine on andnud talle uue võimaluse ja ta ei kavatse seda käest lasta. Kui Harper teeb teatavaks, et kavatseb ronida Rainieri vulkaani otsa, kardab Willa, et õde teeb endale liiga. Harper aga soovitab õel mitte muretseda ning tulla mugavustsoonist välja – näiteks riskida ning armuda uude nägusasse klienti.
Sean OʼMalley on võluv ja samas intrigeeriv. Ta on vabakutseline fotograaf, kelle töö viib teda maailma otsa. Peagi on Willa temasse armunud ning see on ühtaegu põnev ja hirmutav. Aga Willa on omandanud tarkuse, et elus tuleb olla ettevaatlik, ja ta kahtleb, kas võimalik südamevalu on riski väärt.
Elul on neile kõigile varuks uued katsumused. Aga õed avastavad, et isegi kõige raskemal ajal on kõige tähtsam perekond.
JÕULUPULMA KÜLALINE
Susan Mallery
Ersen, 2021
Susan Mallery kutsub teid rõõmsalt Wishing Treesse, kus jõulud ellu ärkavad...
Somervilleʼide õed usuvad armastusse, aga nad on kaotanud usu sellesse, et see nendega juhtuda võiks. Reggie ei ole maailma kõige lühema kihluseaja lõpust saati kodus käinud. Kui tema vanemad otsustavad oma abielutõotusi uuendada, võtab ta end kokku, et jõulupulmades abiks olla. Ootamatult on linnas tagasi ka Toby, tema esimene armastus, ja säde nende vahel hõõgub tulisemalt kui kunagi varem. Kas nad lasevad minevikuvaludel pühademeeleolus minna ja tervitavad uut aastat koos?
Olles selle ühe ja ainsa ootamisest tüdinud, on Dena rase ja üksi... teadlikult. Aga siis kirjutab end tema võõrastemajja sisse üks võrratu kurbade silmadega muusik. Micah, võimetu looma laule sellest saati, kui ta oma naise kaotas, leiab inspiratsiooni Dena otsusekindlusest olla ema. Üks lumehelbesätendav suudlus, ja ta on võidetud. Kuid Dena kardab uskuda, et üks rokkstaar temasugusesse väikelinnatüdrukusse ära võiks armuda.
Jõulupulmade lähenedes võivad need kaks õde lahti pakkida kõige väärtuslikuma kingituse – armastuse.
RÄNDAJAD
Olga Tokarczuk
2021
Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Olga Tokarczuki romaan “Rändajad” võitis 2018. aastal Rahvusvahelise Bookeri ning kahtlemata kuulub see kirjaniku peateoste hulka. “Rändajad” pärjati 2008. aastal ka Poola mainekaima kirjanduspreemiaga Nike.
Mis on meil ühist rändajate ehk jooksikutega – vanausuliste sektiga, kes püüdsid pideva liikumisega kurja küüsist pääseda? Kui palju on meie hulgas selliseid rändajaid? “Rändajates” kutsub Olga Tokarczuk osa saama maailma värelevast ja fragmentaarsest tegelikkusest, hülgama sissetallatud radasid.
KÜLMKINGAUURIJA
Katrin Pauts
Rahva Raamat, 2021
KES ON KÜLMKING?
Noore uurija Aleksander (Sass) Saareste kodukülas tegutseb püromaan. Kui öö varjus maha põlenud sigalast leitakse tema ema surnukeha, taipab Sass, et hullumeelse süütaja sihikul on tema ise ning et saladuse võtit tuleb otsida oma pere ajaloost. Ainuke hea asi koju naasmise juures on taaskohtumine koolipõlveunelma Freedaga. Noor naine on samuti uurija – folklooriuurija, kelle huvikeskmes on Lääne-Eesti saartel luusiv külmking, halva inimese rahutu ja pahatahtlik hing.
„Üle tüki aja kirjutasin põneviku, mis viib lugeja mu põliskoju, saarele. Just miilitsauurija kausta uudistades olevat ma esimest korda öelnud sõna „raamat“. Ma ei pajata siin küll tegelikest sündmustest, aga lapsepõlves kuuldud lood süütamistest ja mõrvadest ajendasid mind 1980ndatesse naasma, et luua parem kontakt kõhedusega, mille keskel üles kasvasin. Külmking on tont, keda päriselt kartsin, huhh! Ootamatu jäise õhu pahvakas, mis sind suvistel jalutuskäikudel vahel ehmatab, vot see ta ongi!“ Katrin Pauts
ILM
Jenny Offill
Varrak, 2021
Lizzie töötab ülikooli raamatukogus ning vastab kirjadele, mis saabuvad tema endise mentori kliimamuutuse-podcast’ile „Läbi tule ja vee”. Selline hingetohtri amet paistab Lizziele esialgu sobivat – ta on seda oma lahutatud ema ja eksnarkomaanist vennaga piisavalt palju praktiseerida saanud. Ent kuidas säilitada vaimset tasakaalu ja lootust olukorras, kus inimesed valmistuvad üha meeleheitlikumalt maailmalõpuks? USA nüüdiskirjanike koorekihti kuuluva Jenny Offilli teoses „Ilm” põimub hell osavõtlikkus sünge huumoriga.
VÕÕRAD LAPSED
Ljudmila Ulitskaja
Tänapäev, 2021
„Võõrad lapsed” sisaldab kahte novellitsüklit Ljudmila Ulitskaja lapsepõlvest Moskvas vahetult pärast Teist maailmasõda. Neis novellides elustuvad 1943. aastal sündinud kirjaniku lapsepõlve lõhnad ja meeleolud, aga ka hirmud, unistused, kahtlused ja ihad. Lugejale avaneb Stalini-aegse hiidriigi pealinna varjatud kastiühiskond, kus näilisele võrdsusele vaatamata kehtivad ranged seisusevahed. Ent eeskätt on tegemist meisterlikult kirja pandud lühiproosaga, mis jätkab Anton Pavlovitš Tšehhovi traditsioone. Need on liigutavad, siirad, naljakad ja nukrad väikesed lood, millest kumab läbi Kõiketeadva Jutustaja täiskasvanu-tuleviku vari.
LJUDMILA ULITSKAJA (snd 1943) on üks tänapäeva Venemaa kõige tuntumaid, tõlgitumaid ja populaarsemaid prosaiste. Tema lasepõlvenovellid ilmusid vene keeles 2000. aastate alguses.
ELUSAD INIMESED
Jana Vagner
Varrak, 2021
Harjumuspärast maailma ei ole enam, see on ahenenud lähima maja seinteni. Kes seal varjuvad – elusad või surnud, sõbrad või vaenlased? Kas inimene on inimesele päästja või hunt? Suletud ruum muudab helid läbilõikavamaks, värvid erksamaks ja tunded äärmuseni teravaks. Kadedus, hirm ja raev kasvavad üleelusuuruseks.
„Elusad inimesed“ on järg Jana Vagneri põnevikule „Vongozero“. Üksteist inimest – kaheksa täiskasvanut ja kolm last – peidavad end epideemia eest tillukesel Karjala saarel. Nad on elus, ent muust maailmast ära lõigatud. Neil tuleb üle elada talv, nälgida ja õppida tihedalt külg külje kõrval eksisteerima. Valik on lihtne: kohane või hukku.
Meil on veel alles pisut petrooleumi, aga hoiame seda eriti pidulikeks puhkudeks ja seepärast mööduvad kõik õhtud, eranditult kõik, ühesuguselt: me lihtsalt istume ruskes hämaruses ja ajame juttu. Küllap võiksime üksteisele rääkida mida tahes, aga me räägime alati lõpust. Sellest, millised muretud lollpead me olime. Sellest, kuidas me midagi ei taibanud. Sellest, kuidas hiljaks jäime ega jõudnud kedagi päästa ja hädavaevu pääsesime ise. Muidugi kui seda üldse saab pääsemiseks nimetada.
TORMIHEIDE
Tove Alsterdal
Varrak, 2021
Olof oli kõigest neliteist, kui ta tunnistas üles teismelise Lina Stavredi tapmise. Kakskümmend kolm aastat hiljem keerab ta Põhja-Rootsis Ångermanlandil kiirteelt ära väikestele teedele, mis viivad ta lapsepõlvekoju. Duši alt leiab ta surnuna oma isa, kes on tapetud jahinoaga.
Politseinik Eira Sjödin on just saabunud tagasi oma lapsepõlvekoju Kramforsi, et emale abiks olla. Olofi isa mõrva uurides jõuab ta üha lähemale iseenda elule.
Eira oli üheksane, kui Lina tapeti. Olof oli poiss tema õudusunenägudest.
Tove Alsterdal on üks Rootsi väljapaistvamaid krimikirjanikke. Tema raamatud on võitnud auhindu mitmes riigis ja neid on välja antud 25 keeles. „Tormiheide” on esimene raamat uuest sarjast, mille tegevus toimub Ådalenis, metsases Põhja-Rootsis.
Rootsi krimiakadeemia valis selle raamatu 2020. aasta parimaks Rootsi krimiromaaniks.
MÄLESTUSED
Andrus Kivirähk
Varrak, 2021
Pööningul vedeleb ämblikuvõrkudesse mattunud vana lapsevanker. Inimesed on hüljanud selle kunagi nii šiki ja tarviliku sõiduriista, milles nüüd käib aeg-ajalt uinakut tegemas vaid hulkurkass. Ometi mäletab lapsevanker hästi oma hiilgeaegu ja pole kaotanud lootust parematele päevadele ...
Kui loomad ja asjad saaksid inimkeeli kõnelda, siis millest nad räägiksid, millest mõtteid mõlgutaksid? Millest näiteks unistab hüppenöör? Või armunud orav? Või kaotatud kõrvarõngas? Mida oskaks meile pajatada muuseumis oma uue kodu leidnud Paul Pinna taskukell? Või Georg Otsa fotoaparaat? Või Jüri Krjukovi kikilips?
Enamik raamatu 100 lühiloost on fantaasiaküllased ja lustlikud, kuid paljud seejuures mõtlemapanevad.
AINULT SEDA
Natasha Anders
Ersen, 2021
Selles andestusest, leppimisest ja emotsionaalsest arengust jutustavas romaanis püüab üks abielupaar leida taas kaotatud armastuse.
Libby Lawsoni ja Greyson Chapmani suhted on alati keerukad olnud ja ega nende abielugi kergem ole. Kui Libby jääb lapseootele, näeb ta lõpuks enda ees helget tulevikku. On ainult üks mure: Greyson väidab, et on viljatu.
Vihasena jätab Greyson oma vastse perekonna maha. Sama vihasena ja sügavalt solvununa katkestab Libby temaga kõik suhted. Tundub, et pärast pikki aastaid on nende suhe viimaks lõppenud. Armastus on aga vastupidav ja jääb püsima isegi siis, kui sa seda ei taha. Greyson igatseb endiselt Libbyt ning kuigi Libby süda on Greysoni usaldamatuse tõttu murtud, ei kaota ta lootust luua täisväärtuslik ja õnnelik perekond.
Nii asuvadki nad ettevaatlikult ja takistusi vältides tagasiteele teineteise juurde. Sellel pikal teel tuleb ette hirme, kahtlusi ja arusaamatusi. Kas nad takerduvadki minevikku või vaatavad teineteisele silma ja kõnnivad käsikäes helge tuleviku poole?
EKSTAAS & VABANEMINE
Sylvia Day
Ära sega kunagi äri naudinguga. Ära too kunagi poliitikat magamistuppa. Mõnes mõttes tegin ma mõlemat, kui alustasin suhet Jackson Rutledge´iga. Ei saa öelda, et mind poleks hoiatatud. Kaks aastat hiljem oli ta tagasi. Segades end vahele tehingule, mille sõlmimiseks olin palju vaeva näinud. Peale Jaxi lahkumist olen töötanud koos Lei Yeungi, New Yorgi ühe taibukama ärinaisega, ning õppinud üht-teist. Ma pole enam see tüdruk, keda ta kunagi tundis, aga tema polnud muutunud. Erinevalt esimesest korrast, kui meie teed ristusid, teadsin nüüd täpselt, millega mul tegu on... ja kui sõltuvusttekitav tema puudutus olla võib.
Jaxi mängumaaks olid glamuur, seks ja privileegid võimukate ja tähtsate siseringis – aga sel korral teadsin mängureegleid. Halastamatus ärimaailmas on kõige tähtsam reegel: hoia oma vaenlased lähedal ja oma ekskallimad veelgi lähemal...
Sylvia Day on #1 New York Timesi, #1 USA Today ja mitmete teiste rahvusvaheliste väljaannete edetabelite esikohti hoidev autor. Ta on kirjutanud enam kui 20 auhinnatud romaani, mida müüakse rohkem kui 40 riigis. Ta on number üks menukeid müüv autor 28 riigis, kus tema raamatuid on müüdud kümneid miljoneid eksemplare.
LÕPETAMATA ROMAAN
Boo Walker
Ersen, 2021
Claire Kite kaotas kolme aasta eest abikaasa. Davidil oli käsil romaani kirjutamine, aga ta sai traagilises autoavariis surma. Claire leiab lõpuks vapruse eluga edasi minna; siis avastab ta oma purunenud maailma kildude seast abikaasa viimase käsikirja. Käsikiri on isiklik, liigutav – ja lõpetamata. Claireʼile tuleb mõte... Mis siis, kui ta leiab kellegi, kes kirjutab Davidi romaanile lõpu, mida see väärib?
Whitaker Grant on kuulus tänu oma ühele ja ainsale menuromaanile. Tema tähtteose ainetel vändati ka kassafilm. Aga Whitaker, kes ei suuda edu surve ja ebaõnnestunud abielu tõttu kirjutada, on tõmbunud avalikust elust tagasi. Aastaid hiljem elab ta läbi leebet keskeakriisi. Kuni üksildane lesk pöördub tema poole põneva palvega. Et Davidi kirjutatule au teha, peab Whitaker mõistma läbi ja lõhki meest, kes romaani kirjutas, ja naist, kes sellest mehest maha jäi.
Romaan on enamat, kui keegi oskas arvata. Väga isiklik. Väga tõene. Kui Claireʼil ja Whitakeril õnnestub Davidi elu peatükk lõpuni viia, õnnestub ehk ka neil endil leida lootus uueks alguseks.
MEREVÄELASE TÜTAR
Debbie Macomber
Ersen, 2021
Erin MacNameral on üks reegel: mitte iial armuda mereväelasesse. Kuid alates hingematvast hetkest, kui tema silmad kohtuvad rahvarohkes baaris leitnant Brandon Davise omadega, teab Erin, et tema elu on võtnud uue pöörde. Seksikas, hellas ja tugevas Brandonis on kõik, millest Erin on mehe puhul unistanud, aga see mees on ka mereväelane – endise mereväelapsukesena hoidub Erin kiivalt oma südame kinkimisest merehundile.
PÄRAND
Nora Roberts
Ersen, 2021
New York Timesi menukite autor Nora Roberts toob lugejate ette „Pärandi”, romaani emast ja tütrest, ambitsioonidest ja romantikast, ning traumeerivast minevikust, mille äratab ellu hirmutav ähvardus...
Adrian Rizzo oli seitsmeaastane, kui kohtus esimest korda oma isaga. Isa oleks ta sel päeval peaaegu tapnud, kuid tema ema Lina jõudis seda takistada.
Varsti pärast juhtunut jäeti Adrian mõneks ajaks vanavanemate juurde Marylandi, kus ta veetis pika suve: jõi kodus tehtud sidrunilimonaadi, mängis koertega, leidis südamesõbranna ja armus veidi selle sõbranna kümneaastasesse venda. Lina sõitis samal ajal mööda Ameerikat ringi, reklaamides oma fitnessikaubamärki ja kasvatades selle miljardidollariseks firmaks. Polnud mõtet vanu asju meenutada.
Kümmekond aastat hiljem on Adrian loonud oma joogasuuna ja treeninguvideod, astudes Lina jälgedes, kuid taotledes kindlalt loomingulist iseseisvust. Ta on sama arukas ja ambitsioonikas kui tema ema. Nad ei ole lähedased, kuid suhtlevad südamlikult – kuni kumbki ei astu teise teele ette.
Ent kui Lina ei pööra eriti tähelepanu surmaähvardustele, mida Adrian hakkab saama, ja peab neid tütre kasvava kuulsuse kaasnähtuseks, siis Adriani ajavad need õelad värsikesed endast välja. Neid saabub igal aastal – saatmiskoha postitemplid erinevad, aga ähvardav toon on ühesugune. Need jätkuvad ka pärast seda, kui ta pöördub Marylandi tagasi ja tutvub uuesti Raylaniga, oma lapsepõlvesümpaatiaga, kes on nüüd täiskasvanu ja ikka vapustavate roheliste silmadega. Mõnikord tundub ka Adrianile, et surmaähvardused lihtsalt korduvad ja neile ei järgne tegusid. Kuni toime pannakse mõrvad ja pinge hakkab kasvama...
ÜKS MILJONIST
Susan Mallery
Ersen, 2021
Armastus võib ilmuda kõige ootamatumal ajal ja kohas...
Stephanie Wynne on kaotanud lootuse leida mees, kes aitaks tal lapsi kasvatada, mitte ei muutuks ise Stephanie lapseks nagu tema hiljuti lahkunud abikaasa. Ei, nüüd peab ta oma eluga ise hakkama saama. Ta võib ju küll veidi üksildane olla, aga selle kohta on ajutisi lahendusi...
FBI läbirääkija Nash Harmon on koolitatud igas olukorras kalgiks ja tundetuks jääma. Kuid Stephanie võõrastemajas ööbides avastab ta, et midagi tõmbab teda selle naise pere poole. Esimest korda elus mõistab ta, miks inimesed end teistega seovad...
ÜLE MAA JA MERE
Kay Bratt
Ersen, 2021
Pärast aastat ühest kohast teise liikumist leiab üksikema Maggie endale ja oma pojale pelgupaiga Maui saarel. See on täiuslik koht, kus kanda kinnitada nüüd, kui tema väsimatu ahistaja on trellide taga. Maggie leiab töö ja alustab uut elu tänu parimale sõbrannale Quinnile, kes veenis teda paradiisisaarel otsast alustama. Kuid kui selgub, et ahistaja on tal jälle kannul, mõistab Maggie, et Maui polegi selline turvaoaas, nagu ta lootis.
Quinn teab minevikuga silmitsi seismisest kõike. Kolmekümneaastase lahusoleku järel vanematekoju naasnud Quinn püüab endiselt lapsepõlvetraumast üle saada – ning lahendada sellega kaasnenud süümepiinad, saladused ja müsteeriumid. Just siis, kui ta hakkab perekonnas oma kohta leidma, ähvardab minevikust esile kerkinud nimi kõik pea peale keerata.
Hirm pakub mõlemale naisele valiku: hüljata elu, mida nad Mauil on üles ehitanud või leida endas julgus põgenemine lõpetada ja võidelda õnne eest, mille nad ära on teeninud.
AURELIA TEE
Siiri Laidla
Eesti Raamat, 2021
„Aurelia tee“ on peagi viiekümneseks saava naise lugu, kellele teeb haiget tema minevik. Ta on pidepunkti leidmata ummikteel tammunud, kolides linnas ühest üürikorterist teise. Kui avaneb võimalus naasta alevisse tühjaks jäänud vanematekoju, otsustab ta minna. Kohanemine eluga alevis pole kerge, kuid keerulise saatusega inimestega kohtudes avastab Aurelia endas uusi iseloomutahke. Peagi lubavad muutunud olud tal elule värskema pilguga vaadata. Naine sõlmib minevikuga rahu, jõudes tõdemuseni, et viiekümneselt elu alles algab – nii kulunult kui see ka ei kõlaks. Selles kohati nukra alatooniga loos on helgeid noote ja elutervet huumorit, sõprust, armastust ja andestamist.
Siiri Laidla alustas oma kirjanikuteed 2006. aastal. Ta on avaldanud laste- ja noorteraamatuid („Apteegitont Aavi“, „Raamatukogunõid Rosaalie“, „Pärnaõietee“ I–III“), aga kirjutanud ka täiskasvanutele („Nõgesnurme“, „Lavastaja“). Tema teostes on sageli juttu keerulistest suhetest, armastusest ja vihkamiseks, suurest valust ja väikestest rõõmudest.
KIMALASE LEND
Eha Veem
Tänapäev, 2021
Elle näeb häirivat und: tema kunagine klassivend, nüüdne tuntud ärimees Erik Värkraud nagu püüaks talle millestki märku anda. Esiotsa tundub lugu Ellelegi üsna jabur, kuid veidike julgust kogununa otsustab ta sellest oma ratsionaalsele õele Maretile siiski rääkida, sest see uni jääb Ellet painama. Miks oli unenäo-Erik ratastoolis? Mida tahtis ta klaveril „Kimalase lendu“ mängides Ellele öelda? Kas tuppa lennanud kimalane oli juhus või märk? Üllatuseks ei naeragi Maret teda välja ja peagi on kogu Leskede klubi – pensionäridest bridžiseltskond –haaratud uurimisse, et selgitada välja, kas see, mis juhtus Erikuga, oli traagiline õnnetus või hoopis mõrv.
Leskede klubi varasemad juhtumid on ilmunud raamatutes „Armulauamõrv“ (2018), „Kadunud asitõend“ (2019), „Natali“ (2019), „Postkast nr 4 (2019), „Varemerohi“ (2020).
KUS LENDAB PART
Olav Osolin
Varrak, 2021
Baaris turvamehena töötanud Samuel Part on sunnitud otsima endale uue töökoha ning temast saab 42-aastaselt Eesti politsei nooreminspektor. Peagi kohtab ta oma uut ülemust, kindla ilmavaatega vaneminspektor Mart Sapistet, kelle kohta sahistatakse, et politseisse sai ta tööle pärast seda, kui ta oli politseidirektori Moskva stripiklubis pokkeris paljaks mänginud ning lubanud kaotatud raha tagasi anda, kui ta pääseb tööle detektiivina.
2019. aasta veebruaris saab see kummaline tandem väljakutse Lõuna-Eestis paiknevasse hotelli, kus pealtnäha lihtne mõrvalugu võtab ühel hetkel täiesti ootamatu pöörde ning viib uurijad uskumatutesse seiklustesse, mis on ühtaegu nii põnevad kui ka naljakad ning mille lõppu ei oska keegi ennustada.
JURISTI PIHTIMUSED II EHK IKKAGI ON TORE OLLA JURIST
Rein Pärtel
2021
Rein Pärtel on sündinud 1961. aastal Pärnus. Ajanud juristina tuhandeid kohtuasju Tallinnast Valgani ja Narvast Hiiumaani. Tegutsenud uurija, advokaadi ja kohtunikuna, kuid jäänud truuks praktiseeriva juristi nimetusele. Võrreldes 2018. aastal ilmunud raamatuga „Juristi pihtimused ehk Kohe kutsun miilitsa“ sisaldab käesolev üllitis pea 50% uusi lugusid, värsse ja joonistusi, olles omas valdkonnas fenomenaalne värvikas mälupank. See raamat on kokku pandud erinevate juristiametitega kaasnenud kiiksuga ja humoristliku alatooniga lookestest, millest ükski pole välja mõeldud.
Paraku ei ole nende puhul tegu halastamatute paljastustega, vaid pigem aastate taha vaatavate pihtimustega läbi juristi elukutse kõverpeegli. Võib-olla saab keegi neid lugedes veidi pahaseks või veab suunurgad üles, keegi imestab ja mõni kehitab õlgu. Meie elu on ka koomiline. Ja kui ei ole, siis saab argipäeva kujutada ja peakski vahel seda tegema ka vemmalvärsside huumori toel, peategelasteks meie elu tähtsad ametimehed ja -naised, sõbrad ja lähedased. Autoril on soov naljalugude ja vemmalvärsside kaudu kujutada teda eluteel kõnetanud inimesi ja teha nende ees sügav kummardus. Küllap on see Eesti mehe veidi omapärane viis näidata sõprust ja armastust tema kõrval olevatele headele inimestele, kellele seda otse öelda ei saa. Või ei julge. Raamat on lihtne tõdemus ja usk sellesse, et paberile salvestatu on jääv. Koos raamatuga ka meie.
HOIATUS! Trükis sisaldab ebatsensuurseid väljendeid. Ah, mis ebatsensuurseid, ikka lausa roppusi!
KOKKUMÄNG
Julia Quinn
Postimees Kirjastus, 2021
Kuulu järgi palub hertsog Simon Basset peatselt kauni Daphne Bridgertoni kätt. Kulisside taga on noortel aga käsil salajane kokkumäng, mille tagamõtteks on raputada Simon vabaks väimehe otsingul seltskonna-mammade haardest. Seevastu on Daphnel nüüd, mil hertsog ise on ta ihaldusväärseks kuulutanud, hiilgav võimalus meelitada äärmiselt väärikate kosilaste pilke.
Ballisaali säras koos valssi tantsides on aga üha keerulisem meeles pidada, et kuramaaž on pelk teesklus ning ühtäkki taipab Daphne, et on rabavasse hertsogisse päriselt armumas.
Kaheksaosalise raamatusarja „Bridgertonide saaga” sündmustik leiab aset regendiaja Inglismaal aastatel 1813–1827. Bridgertonid – Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory ja Hyacinth – on lesestunud vikontessi kaheksa tähestikulises järjekorras nime saanud järeltulijat. Nad küll nägelevad ja viskavad üksteise kulul nalja, ent hoolivad oma perekonnast jäägitult. Sarja igas raamatus on üks neist tõelise armastuse otsingul. Sarja teine raamat ilmub juba sügisel.
Bridgertoni perekonnast jutustava populaarse romaanisarja põhjal valminud seriaali „Bridgerton” leiad Netflixist.
Autorist:
New York Timesi menukirjaniku Julia Quinni raamatuid on trükitud kümneid miljoneid eksemplare. Ajakirjas Time on teda nimetatud targaks ja naljakaks. Autori looming on leidnud austajaid üle kogu maailma ning tema romaane on tõlgitud 37 keelde. Harvardi ja Radcliffe’i kolledži lõpetanud kirjanik elab koos perega USA läänerannikul.
VÕIDUPILET
Adele Parks
Eesti Raamat, 2021
Ole oma soovidega ettevaatlik – need võivad täide minna!
Lexi ja Jake on koos oma sõprade, Pearsonide ja Heathcote’idega, viisteist aastat samu numbreid kasutades lotopileteid ostnud. Nad on õhtusöökide ajal, kala ja krõbekartulit süües, suvel grilli juures omavahel rääkinud kõigest – lastest, abielust, tööst, majadest ja elust – ja iga kord, kui võit on neist mööda läinud, oma ebaõnne üle ühiselt naernud.
Aga ühel laupäevaõhtul juhtub midagi ootamatut. Sõpruskonda hakkavad tekkima mõrad. Keegi neist valetab. Ja siis tuleb ka lotovõit, mida keegi enam oodata ei osanud – nende aastate eest valitud numbrid osutuvad viimaks võidunumbriteks.
Nüüd on Lexi ja Jake 18 miljonit naela võitnud lotopileti omanikud. Kuid nende sõbrad ei kavatsegi oma osast loobuda ...
Menuraamatute autor Adele Parks heidab kaasahaaravas olmepõnevikus suhetest, rahast ja reetmisest pilgu rikkuse varjukülgedele ja õnne ootamatu pöördumise tagajärgedele.
KADUNUD MEES
Jane Harper
Varrak, 2021
Kaks venda, Nathan ja Bub, kohtuvad üle pika aja nende tohutuid karjavaldusi eraldava taraliini ääres üksildase tühermaa halastamatu päikese all. Selles kauges Austraalia osas on nad teineteise lähimad naabrid, ühest majapidamisest teise on kolme tunni tee. Perekonna valdust on juhtinud keskmine vend Cameron. Miski sundis teda kodust lahkuma, üksinda julmade loodusjõudude meelevalda.
Nathan ja Bub seisavad karjakasvataja kalmul, maamärgi kõrval, mis on nii vana, et keegi ei mäletagi enam õieti, kes sinna maetud on. Aga seekord on hauakivi napp vari olnud Cameroni viimane lootus.
Kodused, Cameroni abikaasa, tütred, ema, kauane sõber ja hiljaaegu palgatud seljakotirändurite paar leinavad Cameroni, aga tasahilju hiilivad kahtlused ja Nathan on sunnitud süvenema saladustesse, mida perekond pigem unustada tahaks. Miski oli Cameronile muret teinud. Valis ta vastust otsides oma surma? Aga kui mitte, siis keda kahtlustada sel üksildasel kõnnumaal, muust maailmast kaugel eemal.
Ärev teadmatus ja Austraalia hirmuäratav pärapõrgu.
Haarav ja pinev peremüsteerium.
PÄRIJA
Camilla Sten
Eesti Raamat, 2021
Eleanor on noor naine, kellel on prosopagnoosia – ta on võimetu nägusid ära tundma. Ühel õhtul mõrvatakse Eleanori vanaema Vivianne julmalt otse lapselapse silme all. Eleanor näeb küll tapjat, kuid ei suuda teda tuvastada ega politseile kirjeldada.
Paar kuud hiljem selgub, et Vivianne on Eleanorile pärandanud mõisa, mille olemasolust viimane midagi ei teadnud. Ühel nädalavahetusel sõidab ta koos poiss-sõbra Sebastiani, advokaadi ja tädiga oma uusi valdusi üle vaatama. Mõis aga pakatab saladustest.
Mida enam Eleanor minevikus kaevab, seda rohkem küsimusi tekib. Kes oli Vivianne? Kes küll soovis tema surma? Ja miks ta hoidis seda mõisa saladuses?
Eleanor otsib meeleheitlikult vastuseid, tahab teada tõtt, kuid ilmselgelt soovib keegi, et ta ei saaks iialgi saladuste jälile.
“Pärija” on õudustäratav kriminaalromaan üksikus mõisas elanud perekonna valgustkartvatest saladustest, mis aastakümneid hiljem päevavalgele tulevad.
Rootsi krimikirjanik Camilla Sten tegi 2019. aastal suure rahvusvahelise läbimurde põnevusromaaniga „Kadunud küla“. See on tõlgitud tosinasse keelde ja valmimas on film.
MÕRV MORRINGTON HALLIS
Clara Mckenna
Eesti Raamat, 2021
Kevad 1905: vaba loomuga nagu tõuhobused, kellega ta mööda Kentucky lagendrikke ratsutab, tormab Stella pea ees seiklustesse, kui ta kutsutakse Inglise maahäärberisse salapärasesse pulma. Kui ta aga Morrington Halli lopsakatele mõisamaadele pärale jõuab, tunnistab tema kalk ja ambitsioonikas isa, et ta ei kingi peigmehele ainuüksi oma parimaid ratsaobuseid, vaid on lubanud Atherly krahvi rahapuuduses vaevlevale pojale anda ka tütre käe . . .
Stella pole nõus laskma end maha parseldada nagu laadaponi. Kuid hoolimata konarlikust algusest on tema tulevase peigmehe, kelmika vikondi „Lyndy“ Lyndhursti juures midagi intrigeerivat. See ebatõenäoline paar võib ühele lainele jõuda . . . kuni leiavad raamatukogust surnuna neid laulatama pidanud vikaari.
Suguvõsade vahel kuhjuvate kultuurilise kokkupõrgete taustal varjutab Morrington Halli skandaalne mõrvajuhtum. Pruutpaarist saab paar amatöördetektiive, kui Stella ja Lyndy asuvad tõe jälile, et ohjeldamatu kurikael ei hävitaks nende ühist elu juba eos . . .
Clara McKenna kirjutab uut ajaloohõngulise muhekrimi sarja „Stella ja Lyndy mõistatused“, kus ühe ebatõenäolise paari elus Edwardi-aegsel Inglismaal segunevad armastus, mõrvad ja hobuste võiduajamised. Mckenna on rühmituse „Sisters in Crime“ liige ja asutanud „Sleuths in Time’i“ – ajalooliste müsteeriumide kirjanike koostööühingu, kus antakse teineteise teostele hoogu ja indu. Ravimatu rännuhimuga autor reisib igal võimalusel ning ta lemmiksihtkoht on Inglismaa. Kui ta parajasti Inglismaale ei pääse, kirjutab ta sellest mõnuga koduses Iowas.
MINU SÕBER NATALIA
Laura Lindstedt
Rahva Raamat, 2021
Olen kindel, et elan surmani õnnelikult, olen veendunud, et mure on mind igaveseks murdnud, usun, et see, mida ma mingil hetkel tunnen, on tõsi, kuigi tegemist on kõigest välgatusega ajas ja ainult sellest kirjutamine võib muuta selle tõeks.
Julge romaan noore naise seksuaalsusest, teraapiast, loo jutustamise ja identiteedi jõust. Mänglev, geniaalne, feministlik ja üllatavalt naljakas romaan Finlandia kirjandusauhinna võitjalt.
Natalia hakkab käima terapeudi juures, et leida lahendust enda seksielu probleemidele. Juba alguses on selge, et ta ei hakka mängima teraapia reeglite järgi. Iganädalastel seanssidel julgustab psühhiaater patsienti rääkima kunstist, filosoofiast, kirjandusest, lapsepõlvemälestustest ja erootilistest kogemustest, tänu millele hakkavad aeglaselt langema Nataliat piiravad seesmised tõkked. Talle hakkavad teraapiaseansid meeldima – ehk liigagi palju?
Autor võtab romaanis ette meie aja eneseabilood ja küsib, mis jääb varju, kui kõik viimseni päevavalgele tuuakse.
1976. aastal Kajaanis sündinud Laura Lindstedt on tänapäeva Põhjamaade kirjanduses üks huvitavamaid hääli. Tema esimene, lapsendamist käsitlev romaan „Käärid” („Sakset”, 2007) sai kiita nii kriitikutelt kui ka lugejatelt ja nimetati Soome olulisima kirjandusauhinna Finlandia nominendiks. Teine romaan „Oneiron” (2015), mis jutustab hetkedest pärast surma, sai Finlandia kirjandusauhinna laureaadiks. Kolmas romaan „Minu sõber Natalia” (2019) on naise seksuaalsuse ja võimu kaval uurimus ning on seni tema menukaim, selle tõlkeõigused on müüdud juba 12 riiki.
MINU ÕE MEES
Nicola Marsh
Ersen, 2021
Päikesetuba maja tagaosas on täpselt selline, nagu ma mäletan. Ma ei saa maitsta omatehtud limonaadi või tunda kaeraküpsiste lõhna, mõtlemata kodule, Martino Bay ilusatele kaljudele, ja ma tunnen, et olen teretulnud. Kuid kõik mõtted õnnelikust taaskohtumisest perekonnaga hävinevad, kui näen seda meest...
Ta on sama ilus, nagu ma mäletan: laiad õlad, läbitungivad sinised silmad, kõrvetatud karamelli karva juuksed.
See on mees, kes kunagi tähendas mulle tervet maailma. Põhjus, miks ma üksteist aastat tagasi põgenesin. Ma ei rääkinud kellelegi, millise kohutava vea ma tollel õhtul tegin. Meie saladusest. Siiamaani painavad mind kaljujalamil raksuvad lained, veri...
Aga mida ta teeb mu õe majas?
Ja siis ma näen õde. Oma nooremat õde. Ta naeratab, ta kallutab kätt, et ma näeksin sõrmust. Ja mehe käsivars libiseb ümber ta piha, tõmbab ta endale lähemale...
KEVADEMAJA
Mary Ellen Taylor
Ersen, 2021
Haarav romaan armastusest, mõistatustest, mälestustest ja saladustest, milles põimub kahe eri põlvkonnast pärit naise elu
Rase ja ikka veel oma peigmeest leinav ajaloolane Megan Buchanan töötab oma unelmate projekti kallal. Ta peab taastama endises hiilguses ajaloolise jahimaja, mille tema vanavanavanaisa oli Virginia idarannikule ehitanud. Tema endise kihlatu parima sõbra abiga toob see kindlasti lõunaosariikide ajaloost tulvil Cape Hudsoni linnakesse hädavajalikku turistide raha.
Ent hoopis maa haldajale kuuluva Kevademaja ajalugu on Megani jaoks kõige huvitavam. Patakas vanu kirju tõmbab ta sada aastat tagasi oma seiklusele vastu läinud noore naise põnevasse ellu. Iga kirjaga haaratakse Megan üha enam sellesse paeluvasse maailma ja selle saladustesse. Aga Meganilgi on saladused.
Nüüd, kui ühe naise minevik iga kirjaga üha selgemaks saab, avastab Megan rohkem iseenda ja emotsionaalsete peresidemete kohta, mida saab luua nendega, keda sa kõige enam armastad ja usaldad.
ARMUKARIKAS. KÜMNES POLDARKI RAAMAT
Winston Graham
Varrak, 2021
Cornwall, 1813. Rõskes üksildases koopas varastatud kraami all lebab hõbekarikas. Sellele graveeritud moto „Amor gignit amorem”, armastus sütitab armastust, kummitab kaht peret, Poldarke ja Warlegganeid, kelle vahel valitseb ikka veel vaen.
Ross ja Demelza ning auahne ja mõjuvõimas Sir George näevad oma lapsi langetamas otsuseid, mis mõjutavad kogu nende edasist elu. Napoleoni sõjad lähenevad lõpule ning Jeremyle ja Clowance’ile, nagu ka kõrgile ja küünilisele Valentine Warlegganile on see ärev ja otsustav aeg.
ÕMBLEJANNA
Eve Laur
Hea Lugu, 2021
Anna Laugamõts saab 15-aastaselt emaks. Selle asemel, et vägivallaga eostatud last ära kaotada, otsustab ta alustada iseseisvat elu ja hakata rändõmblejaks.
Rännutee viib teda uute meeste ja uute lasteni, tantsuarmastus ja ilu aga sõjajärgse MGB (hilisema KGB) huviorbiiti. Anna värvatakse nende kasuks tööle, ilma et ta sellest isegi aru saaks. Kui ta taipab, kes temast tehtud on, siis on juba hilja midagi muuta. Kas tal õnnestub kunagi KGB haardest välja rabeleda ja tavalise inimese tavalist elu edasi elada?
See on väga põnev lugu elu hoidmisest, enese müümisest ja vastutusest, nii oma tegude kui ka teiste inimeste ees.
Eesti Kirjanike Liidu 2021. aasta romaanivõistlusel pälvis teos Tallinna linna preemia.
Eve Laur on õppinud 1991-1993 Tallinna Pedagoogikaülikoolis kunstiõpetust ja joonestamist. Alates 1996. aastast on ta tõlkinud inglise keelest ilukirjandust, teinud koostööd kirjastustega Tiritamm, Pegasus, Päikese kirjastus, Rahva Raamat jt. Menukamad tõlked on olnud J.R.R. Tolkieni "Sõrmuste Isanda" triloogia ning Philip Pullmani sarjad "Tema tumedad ained" ja "Põrmu raamat".
Kahel korral on Eve Laur saanud Paabeli Torni audiplomi (2004 ja 2017). Autori eelmine romaan "Aloise" märgiti 2010. aastal ära Tänapäeva romaanivõistlusel.
PRONKSTÄHT
Paula Havaste
Hea Lugu, 2021
Sõjajärgne Muhumaa. Nii nagu teisedki saare elanikud, püüavad Vilja ja Villem Talvik kohaneda eluga nõukogude võimu all. Rabatakse tööd teha oma talus ja kalurisovhoosis, saatjaks vaesus ja pidev hirm küüditamise ees. Kogu majapidamine, poja Meelise ja haige ämma eest hoolitsemine on Vilja õlul, sest Villemit köidab talutööde asemel kirjutamine. Mees muudab naise soovitusel oma töö pealkirja ja saadab selle konkursile. Nüüd tuleb tal sõita Tallinna, et võtta vastu aukiri luuletuse „Suur seltsimees, meie päike“ eest. Vilja saadab Villemi teele sooviga, et mees tooks Tallinnast pere elujärje parandamiseks jorkširi põrsa.
Havaste kujutab väga detailselt elu rannakülas 1940ndate teises pooles. See on lugu tugevatest saare naistest ja lootusest paremale tulevikule ka rasketel aegadel.
„Pronkstäht“ on Paula Havaste Saaremaa-sarja esimene romaan.
Paula Havaste (s 1962) on õppinud Helsingi ülikoolis filosoofiat ja kirjandusteadust. 1998. aastal kaitses ta Oulu ülikoolis filosoofiadoktori kraadi. Ta on kirjutanud lasteraamatuid ja kümmekond ajaloolist romaani. Suved veedab Havaste Saaremaal, kus on tema suvekodu.
MONOLOOGID MAALILE
Anneli Lamp
Hea Tegu, 2021
Maali oli väega naine. Rahvaarst, küla ämmaemand, kaardipanija, tervendaja, esiema oma järeltulijatele ... Raamatus on igiammu elanud inimeste omavahel põimunud lood tänapäevase pilgu läbi.
BOURNE´I PÄRAND
Eric Van Lustbader, Robert Ludlumin
Tänapäev, 2021
Kunagi kurikuulus rahvusvaheliste salaoperatsioonide spetsialist Jason Bourne on endise elu rattast väljunud ning elab nüüd vaikset elu Georgetowni professorina. Ohud paistavad olevat kaugel, kuni ta äkki pääseb napilt tundmatu mõrvari kuuli eest. Ja kui mõrvatakse kaks Bourne’i lähimat kaastöötajat, on selge, et tema pärand on talle järele jõudnud. Temast on saanud peamine kahtlusalune jõhkrates kuritegudes.
VÕÕRAS VERI
M. W. Craven
2021
Briti parim krimipõnevik 2020 nominent
Järgmine peadpööritav lugu pärast „Nukumänguˮ
Staarkokk Jared Keaton. Võluv. Karismaatiline. Psühhopaat ... Kannab karistust oma tütre Elizabethi mõrva eest. Tütre surnukeha ei leitud ja Keaton mõisteti süüdi suuresti seersant Washington Poe tunnistuse põhjal.
Kui kõrvalisse politseijaoskonda saabub noor naine ümberlükkamatute tõenditega, et tema on Elizabeth Keaton, saab Poe’st ootamatult kahtlusalune uurimises, mis võib rikkuda rohkemgi kui pelgalt tema karjääri.
Abiks ainuke inimene, keda ta usaldab – särava mõistusega, kuid sotsiaalselt saamatu Tilly Bradshaw –, jookseb Poe ajaga võidu, et leida vastus ainsale küsimusele, mis loeb: kuidas saab inimene olla ühekorraga elus ja surnud?
Siis läheb Elizabeth uuesti kaduma. Ja kõik juhtlõngad osutavad Poe’le.
Suurbritannia krimikirjanike ühenduselt raamatu „Nukumängˮ eest maineka Kuldse Pistoda auhinna pälvinud M. W. Craveni uus põnevusromaan „Võõras veriˮ on meisterlik ja vääriline jätk tema „Washington Poeˮ krimisarjale ja muu hulgas nomineeriti „Võõras veriˮ 2020. aasta parima kriminaalromaani auhinnale.
NELJAPÄEVASED LESED
Claudia Pineiro
Postimees Kirjastus, 2021
On neljapäeva õhtu Buenos Airese lähistel asuvas eranaabruskonnas uhkes eramus. Basseini põhjas lebab kolm surnukeha.
Lukustatud väravate taga – lihtrahva vaesusest, kõntsast ja kuritegevusest eemal – elavad Scagliad ja nende sõbrad varjatult elu, kust ei puudu truudusetus, alkoholism, üle oma võimete elamine ja õnnetud abielud. Kui kaugele on meeleheitel inimesed valmis minema, et säilitada petlikku muljet heast elust?
Autorist:
Claudia Piñeiro (snd 1960) teoseid on kodumaal Argentinas saatnud tohutu menu. Buenos Airese ülikoolist 1983. aastal raamatupidaja hariduse saanud naine otsustas pärast kümne aastast erialast karjääri teha kannapöörde. Ta heitis numbrid kõrvale ning pühendus kirjutamisele. Tema esimene raamat – noorele lugejale mõeldud „Un ladrón entre nosotros” („Varas meie seas”) – ilmus 2005. aastal.
Piñeiro on võitnud mitu kirjandusauhinda, sealhulgas Claríni preemia romaani „Neljapäevased lesed” eest. Eelkõige krimiromaane ja põnevikke kirjutav autor on tegev ka stsenaristi ning ajakirjanikuna. Oma artiklites on ta muuhulgas sõna võtnud abordiõiguse poolt ja naistevastase vägivalla vastu. Ta on Jorge Luis Borgese ja Julio Cortázari järel Argentina tõlgituim kirjanik.
SITSIILIA LÕVID. FLORIOTE PEREKONNA SAAGA
Stefania Auci
Varrak, 2021
Paolo ja Ignazio on kaks erakordselt tahtejõulist ja uhket venda, kes saabuvad Palermosse 18. sajandi lõpul väikese kaubapurjeka schifazzo pardal. Nad alustavad poeuberikust, käärivad käised üles ja töötavad varavalgest hilisööni, ehitades mõne aastakümnega võimsa impeeriumi, saades kuulsaks Marsala veini, tuunikalakonservide ja kiniinipulbri tootjate ja Sitsiilia esimeste vabrikute omanikena. Floriote lugu on lugu ühiskonna madalamate seisuste võitlusest monarhia ning oma aja ära elanud aristokraatia vastu, milles Floriod osutuvad võidukaks. Põneva perekonnasaaga taustaks on reaalsed ajaloolised sündmused alates Napoleoni sõdadest kuni 1848. aasta ülestõusudeni, mis haarasid kogu Euroopat, kaasa arvatud Mõlema Sitsiilia kuningriiki, ja lõpetades Garibaldi maabumisega saarel 1860. aastal.
Stefania Auci (snd 1974 Sitsiilias Trapanis) on hariduselt jurist, kuid juba ülikooli ajal katsetas ta kirjutamisega. Tema sulest on ilmunud teisigi ajaloolisi romaane, kuid „Sitsiilia lõvid” (2019) tõi talle laiema tuntuse ja Rhegium Julii preemia. Teos on püsinud edetabelite tipus üle aasta ja on tõlgitud 32 keelde. 2021. aasta mais ilmus romaanile ka järg „L’inverno dei Leoni” („Lõvide talv”).
MINU KIHNU KÜLAS VÕI KÜLATA
Mare Mätas
Petrone Print, 2021
„Minu Kihnu“ on jutt, mida suviti iga päev oma kodusaare külalistele vestan, kuid tegelikult on see üksnes killuke tervikust. Iga jutustatud lugu avab üha uusi värvikaid lugusid, mida elu siin iga päev pakub.
Otsin raamatus vastuseid mitmele küsimusele. Kas sel saarel kihutavad mootorrattur-amatsoonid kujutavad endast Euroopa viimast matriarhaati? Kas Kihnu kultuur on kaup, mis müümisel otsa saab, või pakub nõudlus hoopis uusi võimalusi edasi kesta, olla jätkusuutlik ja säilitada järjepidevus? Kes üldse võib pärimuskultuuri müüa ehk kellele see kuulub? Kas saare praegune kogukond peidab järjekordset ühise tarkuse võtit või vastupidi: me ei tea, kus see võti on või oleme ta hoopis ära kaotanud?
Mu raamat on meeletu ja kirglik armastuslugu. Armastusest ennekõike ühe konkreetse kultuurikillu vastu, kuid ka pärimuskultuuri vastu üldisemalt ja sellisena austusavaldus kõigile sääraste imede hoidjatele.
MINU FLORIDA VABANDUST, HÄRRA POLITSEINIK!
Kerli Kirch Schneider
Petrone Print, 2021
Kuhu põgeneda, kui pole kahekümne viiendaks eluaastaks mehelemineku, kodulaenu ega lemmiklooma soetamise plaanidega algust teinud?
Kui kolme komödiandineiu sandaalid esimest korda Florida kuuma asfalti puudutasid, ei teadnud nad veel, et sellel osariigil on vähemalt kolm nägu. Nad ei osanud oodata, et ühel hetkel elavad nad hiigelsuures kivimõisas, aga küürivad restorani peldikupotti, mõõdavad pohmellis kundedele odavat viskit ja hindavad, mitu päeva nad puude langetamise eest kogutud kopikatest söönuks saavad. Naiivsete eesti maalastena ei aimanud nad, et punakaelte maal kohtab peale kõhu täissöötmise ja muu külalislahkuse ka hulgaliselt relvi, kõõluste läbilõikamist ja võõraviha. Nad läksid pidžaamamodelliks ja üllatusid, kui neid üritati värvata prostituutideks. Nad keerutasid oma Ida-Euroopa aktsendiga kokku KGB-kuulujutu, võlusid liikluspolitseinikke ning tõmbasid ligi põnevaid noor- ja vanamehi, kes asusid harrastama ühele põlvele laskumise sporti.
CHANELI ÕED
Judithe Little
Ersen, 2021
Antoinette ja Gabrielle ehk Coco Chanel teavad, et nad on loodudmillekski paremaks. Lapsena hüljatud õed kasvavad nunnadehoole all, kes valmistavad neid ette lihtsaks eluks kaupmeeste võipoodnike abikaasadena. Õhtuti on põrandalaudade alla peidetudromaanid ja väljalõiked ajakirjadest ainsad asjad, mis nendeunistusi elus aitavad hoida.
Kloostrimüürid ei saa neid igavesti kaitsta ja kui nad saavad täisealiseks, asuvad Chaneli õed koos otsustavalt tõestama, et nad on selle seltskonna väärilised, mis neid kunagi pole aktsepteerinud. Nende teekond kannab nad vaesusest välja Moulinsʼi stiilsetesse kohvikutesse, Vichy säravatesse varieteedesse – ja väikesesse kübarapoodi Pariisis Camboni tänavas, kus butiigid alguse saavad ja laienevad sealt glamuursetesse Prantsuse kuurortlinnadesse. Ent kui algab esimene maailmasõda, muutub nende elu pöördumatult ja õed peavad leidma julguse, et endale maailmas koht leida, isegi kui see lahutab neid teineteisest.
VAPPER TÜDRUK, VAIKNE TÜDRUK
Catherine Ryan Hyde
Ersen, 2021
Brooke on lahutatud üksikema. Ta on rahalistes raskustes, elab oma ema juures ja hoiab kõvasti kinni sellest, mis tema jaoks kõige tähtsam on. See on tema kaheaastane tütar Etta. Mõne sekundi jooksul puruneb aga Brookeʼi elu kildudeks, kui ta autoröövi ohvriks langeb. Abituna ja õudusega saab ta ainult vaadata, kuidas Etta, kes on endiselt oma turvatooli kinnitatud, Los Angelese öhe kaob.
Kilomeetreid eemal leiab Etta Molly, kodutu teismeline, kes on pimedusega vägagi harjunud. Vanemad on ta kodunt välja visanud ja tema tulevik on sama kindel nagu puidust kast, mida ta koduks kutsub. Ta elab päev korraga, kasutades oma arukust. Tema elu on etteaimamatu, aga ta on rabatud, kui leiab Etta hüljatu ja üksikuna. Kaitstes väikest tüdrukut enama kui loodusjõudude eest, peab Molly seadma end ohtu, et hoida last, kes on sama eksinud nagu ta ise.
Ühel kohutaval hetkel Brookeʼi ja Molly meeleheitlikud rajad kohtuvad ning sünnib ebatõenäoline kaht põlvkonda ühendav sõprus. Selle käigus saavad Brooke ja Molly teada, et kõik, mis on kaotatud ja leitud, võib ühe silmapilguga muutuda.
UUS NAINE
Kaira Rouda
Ersen, 2021
Piisavalt sünge reetmine, et lõpetada üks abielu... Või elu.
Kate Nelsonil oli kõik olemas. Õitsev firma, mille ta asutas koos oma abikaasa Johniga, õnnelik abielu ja tütar Ashlyn. Ideaalne perekond. Kuni John jättis ta maha teise naise pärast. Tish on temast poole noorem. Ambitsioonikas. Ta on loonud Ashlyniga sõpruse. Tish usub, et ta on võitnud.
TA EKSIB.
Tish Nelsonil on kõik olemas. Noorus, mõjuvõim, luksuslik elu ja uus abikaasa. Aga tema minevikus on luukered. Nimelt abikaasa esimene naine ja kahtlused truudusetusest. Nii Tish ju Johni võitiski. Ehk on aeg romantiliseks väljasõiduks, eemal sellest kättemaksuhimulisest eksabikaasast. Kui Kate tahab Johni tagasi saada, siis Tish on temast sammu võrra ees.
ARVAB TEMA.
Ent järgmiseks juhtub midagi, millega Kate ega Tish arvestanud ei ole. Kõige paremadki plaanid purunevad ja üks naine võib armastuse ja kättemaksu nimel kõigeks valmis olla.
NINA HILLI RAAMATULIK ELU
Abbi Waxman
Ersen, 2021
Lummav ja omapärane romaan introvertsest raamatukoist Nina Hillist, kes annab oma parima, et märkamatuks jääda...
Saage tuttavaks Nina Hilliga: noore naisega, kes on ülimalt enesekindel omas... kaitsekestas.
Nina elu on täpselt selline, nagu ta tahab: tal on töökoht raamatupoes, hiilgav viktoriinivõistkond ja kass nimega Phil. Kui ta mõnikord ka kahtlustab, et elus võib olla enamat kui lugemine, siis kehitab ta lihtsalt õlgu ja võtab kätte uue raamatu.
Nii et kui isa, kelle olemasolust ta ei teadnud, sureb, jättes Ninale arvukalt õdesid, venna ja nende lapsed, tunneb ta õudust. Nad kõik elavad lähedal. Ta peab rääkima. Võõrastega.
Ja nagu sellest veel ei piisaks, osutub Tom, tema viktoriinivaenlane, nunnuks ja naljakaks ning hakkab tema vastu huvi üles näitama...
On aeg, et Nina pööraks oma elus uue lehekülje ja uuriks välja, kas päriselu suudab ilukirjandusega rinda pista...
SINA MU UNEDES
Holly Miller
Ersen, 2021
Joel kardab tulevikku.
Lapsest saati on teda vaevanud unenäod armastatud inimestest. Nägemused sellest, mis ootab ees – nii head kui ka halvad asjad. Ja ainus viis seda kõike ennetada on elada nii, et keegi talle enam iial hinge ei poe.
Callie ei suuda minevikust lahti lasta.
Parima sõbranna surmast saati on Callie olnud omadega pahuksis. Ta teab, et peaks olema vahetum ja elama täiel rinnal. Ta lihtsalt ei tea, kuidas saada tagasi see Callie, kel olid kunagi unistused.
Nii Joelil kui Calliel on vaja põhjust, et hakata elama olevikus.
Ja kuigi nad ei otsi teineteist, on neil kohtudes ometi tunne, et sellest sünnib midagi elu muutvat.
Kuni Joel näeb unes, kuidas see kõik lõpeb...
LÕPUNI VÄLJA
Lori Foster
Ersen, 2021
Veokijuht Sterling (Star) Parson teab kõiki naiseks olemise valusid, nii oma töös kui ka eraelus. Aga ta saab hakkama. Ta pole kunagi vajanud – või tahtnud – enda kõrvale meest. Aga siis kohtub ta Cade McKenziega. Enesekindel baariomanik muudab ta valvsaks, aga paneb ka südame kiiremini põksuma.
Cade on elanud Ridge Traili linnakeses piisavalt kaua, et hädaohtu ära tunda ja samal hetkel, kui Sterling – Star – tema baari astub, aimab ta ohtu. Väikelinna elu on tulvil saladusi ja Cade mõistab, et Sterlingil on neid sama palju kui tal endal ning tema eesmärk on need kõik lahti harutada. Aga koosmeelele jõudmine tähendab teineteise usaldamist ja kasvavat külgetõmmet, mis on nii maruline, et sellele on võimatu vastu panna.
NÄDAL RANNAS
Barbara Delinsky
Ersen, 2021
Kolme õe elu ja suhted muutuvad alatiseks, kui nad kohtuvad üle pika aja lapsepõlvekodus Rhode Islandis.
Piisab ühest telefonikõnest, et meelitada kinnisvarafotograaf Mallory Aldiss tagasi isakoju Rhode Islandi rannikul. Ta on ära olnud kakskümmend aastat – põgenenud skandaali eest, mis hävitas tema vanemate abielu, lõi kolme õe vahele kiilu ja purustas tema esimese armastuse. Aga kojuminek on talle emotsionaalselt raske – seal ootavad teda mälestused, mõistatused ja saladused.
Mali kolmeteistkümneaastane tütar Joy pole kordagi käinud kohas, mis kujundas ema elu, ja ta tahab meeleheitlikult sinna minna. Isata sirgunud tüdruk igatseb perekonda, eriti aga vanaisa, keda ta vaevu tunneb.
Kõigest seitsme elumuutva päeva jooksul Rhode Islandi rannikul pannakse proovile kolme õe sõsarlus, sõprus ja perekonnasidemed ning nad avastavad, kui suur mõju elule on armastusel ja mälestustel.
LUBADUSTE KANJON
Robyn Carr
Ersen, 2021
Pärast aastaid Los Angelese piirkonna rantšode vahet liikumist asub Clay Tahoma rõõmuga tööle Neitsijõe loomaarsti assistendina. Navaho päritolu meest paelub eraldatud kogukonna metsik ilu, ja kõik linnaelanikud – peale Lilly Yazhi – võtavad ta avasüli vastu.
Oma pärismaalaste kogukonnas piisavalt palju tugevaid ja vaikseid tavalisi mehi kohanud Lilly ei taha neist rohkem midagi kuulda. Tema silmis on Clay tahumatu veetlus lihtsalt võlts viis püüda võrku rikkaid naisi, näiteks Clay eksabikaasat. Lilly peab möönma, et mehel on annet hobuste rahustamise peale, kuid ei kavatse lasta end mõjutada. Paraku kaasneb sellega üks väike probleem – ta ise ei suuda Clay vastu ükskõikseks jääda.
Ent nagu Neitsijõel kombeks, avavad uued algused ja armastuse vägi kõik uksed...
HING MAANTEESERVAL
URMAS VADI
Kolm Tarka, 2021
Oma uues novellikogumikus nendib Urmas Vadi, et tahame või ei, kord avastame end maanteeservalt ja küsime, kuhu jäi meie hing? Ja kas armastus kestab kauem kui elu? Aga kirjandus? On meil üldse hingesugulasi? Kas keegi püüab meid kinni, kui me kukume? Mis meist maha jääb? Mida näitab mu sisemine kompass? Võin ma täna teie juures magada?
AGATHA RAISIN JA TÜÜTU TÜÜP
M.C. BEATON
Tänapäev, 2021
Agatha Raisin pole jõulupühade tähistamisest kunagi midagi pidanud, aga isegi tema leiab, et John Sunday, asjamees Tervise ja Turvalisuse Ametist on läinud liiale, keelates ära nii jõulutuled majadel kui ka valgusvanikud tänavail. Ja see pole veel kaugeltki kõik – ka hauakivide ümber tahab üliagar mehike tõmmata punased lindid, sest sadu aastaid rahus seisnud kivid võivad ükskord ikka ümber kukkuda ja kedagi vigastada; puidust poeriiulid on ohtlikud, sest keegi võib sealt pinnu sõrme saada; ja May Dinwoody käsitöönukkude äri on ta lihtsalt põhja lasknud.
Carsely Daamide Ühing koguneb hädaistungile.
Kui nad ainult teaksid, et ärakeelatud aiapäkapikud on nende kõige väiksem mure! Keegi on oma lubaduse täide viinud ja John Sunday päriselt maha löönud. Ja seekord ei tea Agatha tõesti, kust alustada, sest tollel mehel tundub olevat tuhat vaenlast.
ANNIE STANLEY, OMADEGA MEREL
SUE TEDDERN
Eesti Raamat, 2021
Annie on parajasti vallaline, töötu ja omadega pisut puntras, kui sureb ootamatult ta isa. Maruvihane kasuema plaani peale puistata isa tuhk erilise tähenduseta paika, põgeneb Annie urniga. Hetke ajel otsustab ta selle viia ringreisile laevandusilmateate 31 merepiirkonda. Sest isa armastas laevandusilmateadet, kuigi veetis kogu elu sisemaal St Albansis.
Rännakul ümber Suurbritannia ranniku, otsides sobivaimat paika hüvastijätmiseks, kohtab Annie isevärki rahvast ja soojendab suhteid mitme tegelasega oma minevikust. Kui ta peab ühtaegu toime tulema leina ja keerukate suhetega perekonnas, hakkab Annie mõtlema, kas poleks aeg nii mõnigi eluotsus uuesti üle vaadata – sealhulgas lahkuminek endisest kallimast ... Ehk pole ka uueks katseks liiga hilja?
Sue Tedderni „Annie Stanley, omadega merel“ on romaan armastusest, leinast ja täiel rinnal elamise tähtsusest. See tõestab, et sageli näitavad just kõige raskemad eluhetked kõige selgemalt, mis tegelikult loeb.
EMILY, KADUNUD
BETTE LEE CROSBY
Ersen, 2021
Romaan kolmest emast, tingimusteta armastusest ja neid siduvast saladusest
1971.aasta. Kui Georgia osariigi unisest väikelinnast Hestervilleʼist käib üle suur muusikafestival, muutub Dixonite perekonna elu alatiseks. Pidustuste viimasel ööl summutab rajutuul möirgava muusika ja Rachel mässib oma beebi teki sisse ning paneb magama, enne kui vajub ka ise sügavasse unne. Nii sügavasse, et ta ei kuule köögiukse avanemist. Kui nad mehega hommikul ärkavad, on voodike tühi. Emily on kadunud.
Vicki Robart on üks tuhandetest festivalikülalistest, kuid ta ei naudi muusikat. Ta tunneb vaid tühjust, kuna kaotas mõne kuu eest oma lapse.
Kui tal festivalilt lahkumise ajal avaneb võimalus seda tühikut täita, sooritab ta meeleheitliku teo, mis seob alatiseks kolme naise saatuse.
Ning kui lõpuks selgub, mis tol saatuslikul ööl tegelikult juhtus, paiskab see segi elu, mille nad olid vahepealsetel aastatel üles ehitanud. Kas nad suudavad kild killu haaval oma pered taas jalule tõsta?
HULL ELU
MARIANN RÜCKENBERG
Varrak, 2021
Suvi on otsa saanud. Kuuma suvepäikese käes sulava maantee asfaldi- ja kummelilõhn ning sumedad ööd – see kõik on kadunud. Unistused on purunenud, elu aga sunnib halastamatult edasi liikuma.
Maiki naaseb Tartusse lootuses kontroll oma elu üle enda kätte haarata, Teet aga jätkab visalt Tallinnas narkokuritegevusega võitlemist. Merka otsib Rõoksel pääseteed, et varjusurmast välja rabelda ja Rolts näeb vaeva, et panna toimima elu Eesti ja Soome vahel.
Õppetunnid on selgeks õpitud ja karmid otsused vastu võetud, aga saatuse keerdkäigud on kummalised.
Ootamatult käivitub Tallinnas, Tartus ja Rõoksel sündmuste ahel, mis hakkab üha enam valgust heitma kahe aasta tagusele suvele, kuni lõpuks ei paista enam miski sellisena nagu varem.
Mariann Rückenberg on sündinud 1988. aastal Tallinnas. Ta on õppinud sotsioloogiat, tegelenud muusikaga, kirjutanud laulusõnu ja luuletusi. „Hull elu” on järg Varrakult 2018. aastal ilmunud romaanile „Hull suvi”.
KARULINN
FREDRIK BACKMAN
Varrak, 2021
Juunioride meistritiitel jäähokis ei tähenda keskmisele inimesele suurt midagi, kuid Karulinna elanikele tähendab see kõike. Selline suurvõit tõmbaks tähelepanu tööpuuduse ja eraldatuse all kannatavale linnale, meelitades kohale investeeringuid ja andekaid sportlasi. Selline suurvõit tähendaks absoluutselt kõike Amatile, kõhnukesele teismelisele, keda koheldakse kui rämpsu igal pool peale jää, niisamuti Kevinile, staarmängijale, kes kindlustab endale kuldset tulevikku NHL-is, ning Peterile, klubi pühendunud spordijuhile, kelle enda professionaalne hokikarjäär lõppes traagiliselt.
Algul tundub, et meeskonnal õnnestubki linna unistus ellu viia. Kuid ühel õhtul, tähistades olulist võitu, juhtub midagi Kevini ja spordijuhi tütre vahel - ning järgmisel päeval pole miski enam endine. Õhus on süüdistused, mis ei jäta ühtki Karulinna elanikku ükskõikseks. Meeskonna edu laineharjal hägustub piir ustavuse ja reetmise vahel. Lõpuks võtab üks noor mees julguse kokku ja toob lagedale tõe, mida keegi õieti kuulda ei taha.
Fredrik Backman teab, et suurel määral kujundavad meid kohad, mida me nimetame koduks. „Karulinna“ emotsionaalselt võimsas ja tundlikus loos uurib ta, mis võib juhtuda, kui me kanname oma õlul teiste inimeste unistuste rasket koormat.
KOLIMISE REEGLID
NANCY STAR
Ersen, 2021
Ta on kõigile meeldiv arvamuskolumnist ja tal on saladus: tema elu on kokku varisemas
Avalikkuse ees on armastatud veerukirjutajal Lane Meckleril kõik vastused varnast võtta. Keegi aga ei tea, et tal on saladus: tema elu on täielik katastroof ja asjad on just veelgi hullemaks läinud. Abikaasa, kelle ta kavatses maha jätta, suri ootamatult autoõnnetuses. Tema kuueaastane poeg Henry ei räägi järsku enam kellegagi peale tema. Laneʼi lahendus? Ära kolida. Kui ta laps oli, oskas tema perekond just seda kõige paremini.
Kui aga tema ja Henry asjad kokku pakivad ja lahkuvad, taipab Lane, et uus kodu pole põrmugi parem, ning viimaks hakkab ta endale ebameeldivaid küsimusi esitama. Mis sundis tema peret nii tihti kolima? Miks on ta end alati kõikjal võõrana tundnud? Kuidas Henry jälle rääkima saada?
Oma pojal uuesti häält leida aidates taipab Lane, et kuhugi on ta endagi oma kaotanud. Kui ta tahab poega aidata, peab ta leidma endas julguse minevikuga silmitsi seista ja kõneleda asjadest, mida ta on aastaid endas hoidnud.
KULL VÕI KIRI
JAMES BAILEY
Eesti Raamat, 2021
Kas kõik või mitte midagi? Murtud südamega noormees otsustab oma armuelu kulli või kirja hoolde anda – vallatu ja romantiline Briti komöödia on maiuspala Jenny Colgani, Rosie Curtise, Nick Hornby ja David Nichollsi fännidele.
Joshi elu on kriisis. Tal lõppes suhe kauaaegse kallimaga, noormees jäi ilma töökohast ja oli sunnitud kolima tagasi koju vanemate juurde (võeh!). Madalamale langeda enam ei saa. Josh hakkab elus tehtud valikutes kahtlema ja korraga tuleb tal pöörane mõte: lasta elul enda eest otsuseid teha ehk hakata kulli ja kirja viskama. Sest hoolega tehtud plaanide tulemusel on ta nüüd kodutu, töötu ja vallaline.
Naljaga pooleks alanud ettevõtmine muutub kiiresti tõsiseks ja peagi on Joshi saatus täielikult kapriisse mündi meelevallas. Kaotada pole ju enam midagi.
Aga mis saab siis, kui mängu tulevad elu suurim võimalus ja unistuste tüdruk – kas münt aitab tal jõuda rikka armueluni või põhjustab pankroti?
Lustakas, soe ja tujutõstev romantiline komöödia, mis sobib suurepäraselt kõigile neile, kes on armastuses ebaõnne kogenud.
KUSLAPUUDE HOOAEG
MARY ELLEN TAYLOR
Ersen, 2021
Lugu suurtest kaotustest, karmidest tõdedest ja metsistunud kasvuhoonest, mis on tulvil vanu saladusi
Pärast isa surma, purunenud abielu ja mitut katkenud rasedust tunneb Libby McKenzie end tõeliselt üksikuna. Ehkki ta uuel elul pulmafotograafina on omamoodi eesmärk, juhib see ka tema mõtted kõrvale kõikehaaravalt valult.
Kui tal palutakse pildistada pulma ajaloolises Woodmonti häärberis, kohtub Libby selle omaniku Elaine Grantiga. Woodmonti uste avamisele lootes on Elaine palganud noore lese Colton Reeseʼi valdusi korda tegema ja palub Libbyl tööde käiku jäädvustada. Libbyt paelub kohe vana kuslapuuväätidesse mattunud kasvuhoone.
Uusi suhteid luues ja metsikut, ent siiski kummituslikult kaunist Woodmonti häärberit avastades saab Libby emotsionaalset väge oma isa kabinetti korrastada. Sealt leiab ta kirja, mis lükkab ümber kõik, mida ta oma vanemate, iseenda ja Woodmonti kohta teadis. Vana kasvuhoone väätide alla on peidetud põlvkondade viisi saladusi ja Libby on sunnitud ammu külvatud seemnetest võrsunud vilja lõikama.
KUTSU MIND OMA NIMEGA
ANDRÉ ACIMAN
Postimees Kirjastus, 2021
Itaalia Rivieras on alanud 1987. aasta kuum suvi. Elio Perlman on 17-aastane introvert. Tema vanemate villas on kuueks nädalaks külas 24-aastane ameeriklasest haritlane Oliver – muretu ellusuhtumisega ning justkui kõigest ja kõigist eraldi seisev olend. Ootamatul kombel tekitab ta Elios samasugust ahvatlust, nagu on seni esile kutsunud vaid ilusad tüdrukud.
Romaani minategelane Elio kirjeldab tärkavat külgetõmmet ja üha jõulisemat iha. Alanud romanss muudab noormehed ettevaatamatuks ning mõlemad liiguvad üha lähemale täielikule intiimsusele – tundele, mida kumbki tõenäoliselt enam iial ei koge.
LASE KÄIA, JEEVES!
A.G. WODEHOUSE
Tänapäev, 2021
Kui Bertie Wooster palkab endale kammerteenriks Jeevesi, ei oska ta aimatagi, et on peagi mehest täielikult sõltuv ja et isegi sokid, mida ta kannab, peavad kodurahu nimel pälvima Jeevesi heakskiidu. Kuid kas see pole väike hind, mida maksta selle eest, et oma imetlusväärse nupukusega päästab Jeeves ikka ja jälle hädast, kui Wooster või mõni tema käpardlikest sõpradest on taas täbarasse olukorda sattunud?
Inglise kirjaniku P. G. Wodehouse’i (1881–1975) lood jõude elavast Londoni härrasmehest Bertie Woosterist, tema geniaalsest teenrist Jeevesist ja nende koomilistest sekeldustest on lugejaid naerutanud juba enam kui sada aastat.
MINU RIIA
LENNO VAITOVSKI
Petrone Print, 2021
Kolisin kaheks aastaks Riiga elama ja töötama ning peagi mõistsin, et elan seal topeltelu. Üks neist kulges töökoha hermeetilises keskkonnas. Teine, kõik Riia endaga seostuv, täitis aga iga töökohustustest vaba hetke. Ja kuigi töisem osa lõppes viimaks sügavikku kukkumisega, leidsin ennast pärast toibumist hoopis paremast paigast.
Samalaadse kukkumise ülespoole on läbinud ka Riia ise, palju pikema aja jooksul muidugi. Mu motoorse rahutuse leevenduseks ette võetud sagedased jalutuskäigud viisid mind Riia eri nurkadesse ning kohtumine erinevate piirkondadega sundis alatihti küsima: aga mis siin enne oli? Leidsin ajaloo kihtides kaevates nii mõndagi kentsakat. Mu raamat aitab ehk hetkeks keset Riiat peatuda ja mõtiskleda selle üle, kuhu me – praegusaja inimesed – õigupoolest jõudnud oleme.
Katrin Pauts, “Minu Muhumaa” ja “Minu Praha” autor: “Lenno pilgu läbi hakkasin ka ise Riiat põnevana nägema – täielik kannapööre, kuna varem olin tüüpilise turistina vaid südalinnas tuianud, šopanud turul ja Drogases ning arvanud, et teangi juba kõike. Minu meelest eestlased alahindavad oma naabermaid, suhtumine on meil tihti üleolev ja pealiskaudne. Mul on hea meel, et mu parima sõbra raamatu kaudu saavad ka teised nüüd teada, kui vinge pealinn on tegelikult meie lõunanaabritel!”
MURRUJOONEL
AARNE BIIN
Eesti Raamat, 2021
Oma romaaniga „Murrujoonel” jätkab Aarne Biin erinevate eluvaldkondade ja ajastute olustiku tutvustamist. Tema uus teos maalib värvika pildi juba ununema hakkavast ajast kolmkümmend aastat tagasi. Teose sündmused toimuvad 1990ndate murrangulistel aegadel tuberkuloosisanatoorimis. Autor toob lugejate ette kirju seltskonna, kelle seas on nii noori kui vanu, lihtsaid töölisi, riigiametnikke ja üliõpilasi, aga ka sundravile saadetud kriminaale, kes vanglaseinte vahelt pääsemiseks on end sihilikult nakatanud ja nüüd sanatooriumis „puhkust naudivad”.
Kirjeldades elu raviasutuses ja sealsete asukate omavahelisi suhteid, teeb autor ka tagasivaateid minevikku, jutustades „lugusid loos”, meeldejäävaim neist on Kaukaasiasse küüditatud tütarlapse saatusest.
Romaani peategelase arvates oleme kogu ühiskonnaga murdejoonel, aga inimestena murrujoonel: murru lugejaks on kõik hea ja nimetajaks lollused, jõhkrus, autus, vägivald. „Lõpuks jagatakse lugeja nimetajaga ja saadakse murru väärtus. Kui see on veidi üle ühe, oled inimene. Kui ühest väiksem, siis oled rämps.“ Küsimus on, kuidas teha vahet heal ja kurjal, sest üks ja sama asi võib ühelt poolt vaadates olla jõhkrus, kuid teisest küljest ainuvõimalik lahendus.
NEIDISED
ALEX MICHAELIDES
Pegasus, 2021
Edward Fosca on mõrvar. Mariana on selles veendunud. Aga Fosca paistab puutumatu ja püha. Karismaatilist Cambridge’i professorit jumaldavad ühtviisi kolleegid ja tudengid, eelkõige aga ülikooli ühe kolledži naistudengitest koosneva salajase liidu Neidised liikmed.
Mariana on andekas terapeut, aga kimpus omaenda probleemidega. Kui Mariana õetütre Zoe sõbranna Tara leitakse mõrvatuna, sõidab Mariana Cambridge’i, et olla õetütrele toeks. Ilmneb, et ka Tara kuulus salajasse liitu, ning Mariana otsustab Neidised sihikule võtta.
Naine kahtlustab, et Cambridge’i idüllilise ilu ja iidsete traditsioonide foonil peitub midagi kurjakuulutavat. Ja ta on kindel, et kuigi Edward Foscal on mõrva ajaks alibi, on ta mõrvas süüdi.
Kui leitakse veel üks surnukeha, ei õnnestu Marianal end enam vaos hoida: tema kinnisidee Foscast kui süüdlasest ähvardab kahjustada nii ta usaldusväärsust terapeudina kui ka suhteid lähikondlastega. Aga Mariana on otsustanud mõrvari tegutsemisele lõpu teha, isegi kui see võib maksta talle elu.
Alex Michaelides sai tuntuks 2019. aastal, kui ilmus „Vaikiv patsientˮ – debüütromaan, mis püsis enam kui aasta The New York Timesi edetabelis ja mille tõlkeõigused müüdi rekordiliselt 50 riiki. „Neidisedˮ on Michaelidese uus, pööreterohke psühholoogiline põnevik.
PÖÖNINGUTUBA
RACHEL HAWKINS
Helios Kirjastus, 2021
Alabama osariigi Birminghami linna alles natukese aja eest elama tulnud Jane’il on näpud põhjas, sestap käib ta raha eest jalutamas koertega, kes elavad Thornfield Estatesis – selgelt piiritletud asumis, mis on täis kolelosse, läikivaid linnamaastureid ja igavlevaid koduperenaisi. Paigas, kus rahakas klient ei pane tähelegi, kui Jane kummutilt mõne ehte või iluasjakese tasku pistab. Paigas, kus ei tule pähegi küsida, kas koerajalutaja nimi on päriselt ka Jane.
Aga õnn tuleb Jane’i õuele, kui ta saab juhuslikult tuttavaks rikka ja võluva Eddie Rochesteriga. Hiljuti leseks jäänud Eddie on Thornfield Estatesi kõige salapärasem asukas. Tema abikaasa Bea uppus paadisõidul koos parima sõbrannaga ja järv on nii sügav, et sealt tõde kätte ei leia.
Ent mida lähedasemaks Jane ja Eddie teineteisele saavad, seda enam kummitab Jane’i mõtetes legendaarne Bea, end tuhkatriinust printsessiks üles töötanud ambitsioonikas kaunitar. Kuidas küündiks lihtsake ja ilmetu Jane iial selle naise tasemele? Ja kas Jane jõuab Eddie südame võita, enne kui minevik – kusjuures omaette küsimus on, kas Jane’i või Eddie minevik – kogu ettevõtmise ära rikub?
„Pööningutuba” on kirjandusmaastiku ühe meeliköitvama armastusloo värske tõlgendus, siit uhkab feministlikku vaimsust ja moodsa aja vaibi. Peategelase vaimukas mõttelaad ja romaani pingestatud süžee hoiavad lugeja tähelepanu kuni viimase leheküljeni. Süngevõitu saladused ja keelatud armastus – kuidas läheb seekordsel proua Rochesteril?
VAHIMEHED
JOHN GRISHAM
Varrak, 2021
Ühes Florida väikelinnas tapetakse õhtul kauemaks tööle jäänud noor jurist jahipüssilasuga pähe. Üsna kiiresti leitakse oletatav süüdlane. „Keith ajas tema lahutuse asju, aga mehele jäid suured elatisrahad maksta ja ta oli Keithi peale väga vihane,” ütlevad ühed. „Ta oli vägivaldne ja käis tihti jahil,” väidab endine abikaasa. „Ma kuulsin mingit pauku ja nägin, kuidas must mees jooksis üle tänava; tal oli käes piklik ese, mis võis vabalt olla püss,” ütleb tunnistaja. „Ta kiitles, et oli õigluse jalule seadnud ja püssi pärast seda merre visanud,” tunnistab kongikaaslane eeluurimisvanglast.
Kõik see juhtus 22 aastat tagasi. Kogu selle aja on Quincy Miller istunud vanglas ja seletanud kõigile, kes on nõustunud kuulama, et tema pole süüdi. Kuid uskuma jääb teda ainult üks mees, vanglat vaimulikuna külastanud Cullen Post. Mittetulundusühing Vahimehed, kus Post tegutseb, sellega tegelebki, et püüab korraldada süütult surma mõistetute kohtuasjade uut läbivaatamist ja nende inimeste vanglast väljaaitamist. Vahel see õnnestub, vahel mitte.
Milleri vabastamisega läheb asi kardetust keerulisemaks, sest juristi tapja(d) ei taha mingi hinna eest, et see vana lugu uuesti päevavalgele toodaks.
TALUPOJAD TANTSIVAD PRILLID EES
ANDRUS KIVIRÄHK
Eesti Draamateater, 2021
Lauluridu „Mõisad põlevad, saksad surevad, mets ja maa saavad meitele“ teavad kõik, aga rahvasuust on üles kirjutatud ka pisut teistsugune ja mitmetähenduslikum variant – „Mõisad põlevad, saksad surevad, talupojad tantsivad prillid ees“.
Ühest küljest kirjeldab see muidugi otseselt riisumist – kui saks on kotti aetud või maha löödud, võtab võidukas talupoeg tema ninalt prillid ja viib sõjasaagina oma taresse. Teisalt sümboliseerivad prillid aga kultuuri ja haritust – ehk siis lauluread annavad mõista, et talupoegadest saavad sakste pärijad ning nende väärtuste edasikandjad.
Ning nii see ju ongi läinud. Oleme laenanud sakstelt sõnu ja toiduretsepte, õppinud kombeid ja viisakat käitumist, lugenud nende raamatuid, jäljendanud neid tudengielus ja majapidamises. Oleme küll eestlased, talupoegade järeltulijad, aga kanname sakstelt näpatud prille ja vaatame maailma läbi nende, ise seda enam õieti märkamatagi.
VALETAJA SURM
M.C. BEATON
Tänapäev, 2021
Otse öeldes on Liz Bentley üks igavene valevorst ja see on külaelanikud vihaseks ajanud: nad on Lizi peale ilmaasjata liiga palju oma aega ja osavõtlikkust raisanud. Kui siis ükskord on Lizil tõsi taga ja häda käes, ei võta seda keegi tõsiselt. Isegi Hamish mitte.
Nüüd peab Hamish korraga kasutama nii selget pead kui kõhutunnet, sest üsna varsti on mõrvatuid rohkem kui üks – ja selgub, et Liz pole ainuke fantasöör, kel selles segases loos oma roll on.
See on juba 31. eesti keeles ilmunud raamat, kus Põhja-Šoti mägismaal lahendab kuritegusid pisut omapärane konstaabel Hamish Macbeth.
ÕHUSUUDLUSED KATKUKAARTEL
REET KUDU
Kentaur, 2021
Katariina on tulnud läbi elu, maalides põnevaid sürrealistlikke maale, elades oma Euroopa sõprade kaunites kodudes ning igatsedes oma noorepõlvearmastuse Allani järele, kes Tartu kodust ilma jäeti, kelle ta täditütar aastaid tagasi enesele meheks võrgutas ja kes on nüüdseks edukas teadlane Münchenis.
VAIKNE ELU MAAL
A.E. KINSEY
Ersen, 2021
Elu maal on kõike muud kui vaikne
Leedi Emily Hardcastle on ekstsentriline salapärase minevikuga lesk. Tema teenijanna ja usaldusisik Florence Armstrong valdab meisterlikult võitluskunste. On aasta 1908 ja nad on just äsja kolinud Londonist maale, lootes vaikset elukeskkonda.
Ent üsna pea on leedi Hardcastle sunnitud soovitud eraldatusest loobuma. Metsast leitakse laip ning politsei ajab valesid jälgi. Leedi Hardcastle kuulab ka ise pisut maad ning tundub, et ta teab kriminaaljuurdlusest üllatavalt palju...
Üha sügavamale maakoha vastakatesse ja pahameelt tekitavatesse suhetesse süüvides paljastavad nad intriigide võrgu, mis ulatub külakesest kaugemalegi. Peaaegu kedagi ei saa kahtlusaluste hulgast välja arvata ja sestap saavad daamid olla kindlad vaid ühes: pole olemas sellist asja nagu vaikne elu maal.
ÜLAKORRUSE PERE
LISA JEWELL
Eesti Raamat, 2021
Kahekümne viie aastat eest sai politsei väljakutse Cheyne Walki majja number 16, kust kostvat imiku nuttu. Kui nad kohale jõudsid, leidsid nad eest kümnekuuse hea tervise juures lapse, kes oma hällis rõõmsalt lalises. Alumise korruse köögis lebas kolm musta riietatud surnukeha, lähedal kiiruga kribatud kiri. Teised seal kuuldavasti elanud lapsed olid kadunud. Peagi pärast oma 25. sünnipäeva saab Libby Jones teada, et ta on pärinud hüljatud häärberi Thamesi kallastel Londoni ihaldusväärses Chelsea linnaosas ning et see on väärt miljoneid. Libby elu on täielikult muutumas. Aga ta ei või ette näha, et on veel teisigi, kes seda päeva on pikisilmi oodanud – ja tema tee on nende omaga kokkupõrkekursil.
„Ülakorruse pere“ on „verdtarretav ootusärevuse meistriteos“ (ajakiri People), mis räägib paeluva loo läbipõimunud peredest, kes elavad koos ühes süngeimat saladust varjavas majas.
Lisa Jewell on sündinud Londonis. Ta avaldanud 2020. aastal ilmus eesti keeles tema psühholoogiline põnevik „Ja siis oli ta läinud“. Lisa on New York Timesi bestsellerite edetabelis esimese kümne seas ja Sunday Timesi bestseller number üks, teda on avaldatud kõikjal maailmas kahekümne viies keeles.
VIIMANE PAAR
MATTHEW NORMAN
Rahva Raamat, 2021
Mida teha, kui kõik sõbrad ümberringi äkki lahutama hakkavad? Kas sinu suhe on ikka piisavalt tugev, et vastu pidada? Või tuleks kokku jäämise nimel teha midagi äärmuslikku?
Põhinelik on olnud ülikoolist saati lähedane sõpruskond: neli meest, neli naist – neli paari. Nad abiellusid enam-vähem samal ajal, said samal ajal lapsed ja nüüd, viisteist aastat hiljem, on nad ka hakanud samal ajal järgemööda lahutama. Kui kolm abielu nende ümber on purunenud, hakkavad Jessica ja Mitch Butler omaenda suhet uue pilguga vaatama. Kas seda on võimalik päästa? Või on lahutamine lihtsalt neljakümnendate eluaastate nakkav ja ravimatu viirus?
Matthew Normani vaimukas ja südantsoojendavas romaanis otsustavad peategelased Jessica ja Mitch proovida äärmuslikku eksperimenti. Nad lepivad kokku „arenenud abielu“ reeglites ja alguses näibki, et eduka suhte saladus on leitud. Kuid kui mängu tuleb kuum baarmen ja reegleid hakatakse rikkuma, muutub olukord oodatust palju keerulisemaks. Lugu on ühteaegu lõbus, seksikas, segane, valus ja täis üllatusi. Selgub, et mõnikord on vaja käituda tõeliselt halvasti, et mõista, mis on tõeliselt hea.
KUI SELGUB TÕDE
ADENA SEPP
Ersen, 2021
Teatrisse minnes ei osanud Ketriin arvatagi, et näeb seal eksabikaasat koos uue kaaslasega, kes osutub mehe ammuseks töökaaslaseks. See tekitab Ketriinis küsimusi ja kui ta hiljem juhuslikult kunagist peretuttavat trehvab, kuuleb ta vapustavast uudisest...
Mälupildis rulluvad lahti minevikuvarjud ja lõpuks selgub kogu tõde.
PÕGENEMINE KREETALE
PATRICIA WILSON
Kirjastus Pegasus, 2021
„Olen Sofia. Otsin oma tütart, kes sündis 1. novembril 1972. aastal. Kas te saaksite mind aidata?“ Ühel imeilusal Kreeta rannal jagab vana naine paberisedeleid. Kaheksakümne viie aastane Sofia, kes ei saa rääkida, otsib meeleheitlikult oma tütart, kelle saatusest ta ei tea midagi.
Pärast traagilist lapsepõlve Ateenas ja lennukat lauljakarjääri oli Sofia sunnitud tütrest kohe pärast tema ilmaletoomist loobuma, sest türanlik režiim kohtles julmalt ta armastatud abikaasat. Nüüd igatseb Sofia tütrega kokku saada, enne kui liiga hilja. Samal ajal otsib ka Zoë Londonis oma tütart. Tütre kadumise tõttu on Zoë senine elu pea peale pööratud. Abikaasa on ta maha jätnud, ning ta poeg tunneb end unustatuna – iga päev on võitlus. Kuid Zoë püüab iga hinna eest tütart üles leida, isegi kui too ei soovi, et ta leitaks …
Menukas Briti autor Patricia Wilson tegutses aastakümneid äris, kuni otsustas varakult pensionile minna ja kolida Kreeta saarele. Seal lõi õitsele tema kirjutamisanne, mille tulemusena sündis järjest mitmeid populaarseks saanud romaane. 2017. aastal sai Wilsoni esimesest romaanist „Saladuste saar“ kiiresti Amazoni menuk ning järgnesid veel mitmed saare-romaanid, nende seas ka käesolev raamat. Tema raamatud saavad inspiratsiooni päriselu ajaloolistest sündmustest, kuid neid vürtsitab autori elav fantaasia.
MÕRAD SÜDAMELUUS
COLLEEN HOOVER
Pegasus, 2021
Omapäi kasvanud Beyah pärineb vaesest perekonnast, Samson jõukast kodust.
Naabritena suve koos veetes avastavad nad, et kui see asjaolu kõrvale jätta, on neil paljutki ühist.
Nende kahe vahel tekib pea hetkega tõmme ja side aina tugevneb, aga kuna suve lõpus peavad Beyah ja Samson jätkama elu teine teises riigi otsas, leiavad nad, et õigem on püsida suveromaanile kohaselt madalas vees.
Neil pole aimugi, et tulemas on äge põhjahoovus, mis viib mõlema südamed otseteed avamerele.
Colleen Hoover on enam kui kümne New York Timesi menuromaani autor. Tema trumbiks on sügavad, hingepuutuvad armastusromaanid ning mitmel aastal on Goodreadsi lugejad hääletanud just tema raamatu selle žanri parimaks. „Mõrad südameluus“ on Hooveri kuues eesti keelde tõlgitud raamat.
Hoover elab Texases koos abikaasa ja kolme pojaga.
ÜKS ÖÖ VEEL
HELENE MOSS
2021
Romaanisarja „Cougar“ menuautori Helene Mossi teise armastusromaani „Üks öö veel“ tegevuspaigaks on maaliliselt kaunis Pühajärve, kuhu saabub pealinnast elama 38-aastane Sandra koos poja Siimuga. Müünud peale lahutust maha Tallinna kesklinnas asuva uhke korteri ning seadnud end sisse kenas järveäärses talukohas, lootes leida looduse rüpes igatsetud südamerahu, võtab aga elu ootamatu pöörde, kui õunapuuoksi lõikama tulnud kohalikus noomehes Karlis tärkavad naise vastu tunded, mis mitte ühepoolseks ei jää.
Kas tegu on vaid suveromansiga või kujuneb lubamatust suhtest midagi enamat, selgub Helenele omaselt ootamatu puändina.
Romaan „Üks öö veel“ on kaasahaarav ja mõtlemapanev armastuslugu, mis suunab lugejaid endalt küsima, kumma järgi peaks elus juhinduma – kas kaalutleva mõistuse või südamehääle.
TEISTMOODI LÕPP
JENNIFER PROBST
Ersen, 2021
Selles New York Timesi menukite autori Jennifer Probsti siiras armastusromaanis saab armastuslugu uue kuue
Ophelia Bishop oli armunud teismeline, kui tema ja Kyle Kimpton põgenesid Hollywoodi oma unistusi taga ajama. Kyleʼi unistused täitusid, Ophelia omad mitte. Kui Kyle valis nende suhte asemel karjääri, naasis Ophelia koju New Yorgi osariigi väikelinna, et juhtida perekonnale kuuluvat võõrastemaja – elukogenuma ja rumalate fantaasiate suhtes valvsamana. Nüüd on Kyle tema ellu sisse sadanud ja Ophelia kaitsemüürid lagunenud.
Kyle ei tea paremat kohta kui kodulinn, kus uut käsikirja kirjutada. Siin kohtas ta ju oma inspiratsiooniallikat, oma esimest armastust. Mees teab, kui palju ta Opheliale haiget tegi ja tahab nende suhet taastada. Kui keegi suudab Opheliale tõestada, et õnnelik lõpp ei ole ainult filmides, siis just Kyle.
Ehkki Ophelia on muutunud, on tal Kyleʼi vastu tunded. Süda on siiski ennegi murdunud ja ta teab, et Kyle võib iga hetk Hollywoodi tagasi pageda. Ta loobus korra oma unistustest, aga võib-olla julgeb ta oma armastuslugu muuta... viimast korda.
RANNAPOOD
HELEN POLLARD
Kirjastus Pegasus, 2021
Tule veeda suvi võluvas mereäärses alevikus. Hinga sisse värsket soolakat õhku, võta kingad jalast ja tunne talla all kuldset rannaliiva …
Claudia pole kunagi kahetsenud, et suurlinnaelu seljataha jättis ja ranna- äärsesse paradiisikildu põgenes. Toeks ninakas kass Puding, on ta ümbritsenud end ustavate sõpradega, kes on Claudiale kui perekond. Tema pood rannatee lõpus on täis asju, mis rõõmustavad nii kohalikke kui ka külalisi. Elu on viimaks loksunud täiuslikku mõnusasse rütmi.
Seda seniks, kuni alevikku kolib lesestunud Jason koos teismelise tütre Milliega, otsides mõlemale uut algust. Claudia poekese põnev sortiment – ja naise vabameelne elustiil – tõmbab Milliet otsekohe. Kuid praktilise meelega arhitektile Jasonile ei ole tütre uued huvid meeltmööda. Ta ei häbene Claudiale oma arvamust öelda ja sädemed lendavad igal nende kohtumisel.
Kuid Jason ja Millie ei ole sel suvel ainsad uustulnukad ning elu sadama ümbruses – iseäranis aga Claudia elu – muutub rohkem kui ühel moel. Kui Claudia tee aina ootamatumatel viisidel Jasoni omaga ristub, hakkab ta märkama seda, mis peitub mehe tulise temperamendi ja terava keele taga. Claudia oli kindel, et tema elus on kõik olemas, aga ehk oli midagi siiski puudu?
HELEN POLLARD on Eestiski tuhandete raamatusõprade südamed võitnud triloogia „Väike Prantsuse külalismaja” autor. „Rannapood” on Pollardi kauaoodatud uus, eraldiseisev suveromaan, mis soojendab südant ning võlub oma värvikate tegelaskujude ja võrratu huumoriga.
RANNARAAMAT
EMILY HENRY
Varrak, 2021
Mõnikord näib, et enam hullemaks ei saa elu minna. Kirjanik January Andrews mattis oma isa ja tal on näpud täiesti põhjas. Olukorra päästaks uue raamatu kirjutamine, kuid tal on kirjutamisblokk. Tal on nüüd segased tunded ka armastatud isa vastu, kes jättis talle päranduseks Michigani järve ääres asuva maja, mida oli jaganud armukesega. Häda sunnil kolib January rannamajja raamatut kirjutama, kuid sellega tema õnnetused ei lõpe. Üpris ruttu saab selgeks, et kõrvalmajas elab ta kolledžiaegne vaenlane ja konkurent kirjanik Augustus Everett. Seksikas Õel Gus, kes ei käi ühegi tüdrukuga kauem kui kuu aega. Võib-olla ikkagi saab veel hullemaks minna.
Emily Henry kirjutab lugusid armastusest ja perekonnast nii teismelistele kui ka täiskasvanutele. Ta õppis loovkirjutamist Hope College’is ja New Yorgi Kunsti- ja Meediaõpingute Keskuses. Romantilise komöödia žanris on „Rannaraamat” tema esikromaan, mis püsis kolm kuud New York Timesi, lisaks veel nädalaid Indie ja USA Today menukite nimekirjas. Raamat on tõlgitud 23 keelde.
RANNA TÄNAVA VÄIKE PAGARIÄRI
JENNY COLGAN
Varrak, 2021
Jenny Colgani liigutav ja naljakas romaan jutustab murtud südamega noorest naisest Polly Waterfordist, kes keerab oma elus uue lehekülje ja kolib mereäärsesse alevisse Mount Polbearne’i. Tema elupaigaks saab väike korter kunagises pagaritöökojas.
Et unustada mured, hakkab Polly tegelema küpsetamisega, mis on ühtlasi tema lemmikhobi. Taina sõtkumine aitab maandada tundeid, saiapätsid aga muutuvad aina maitsvamaks. Peagi teeb Polly imet nii pähklite, seemnete, šokolaadi kui ka kenalt kohalikult mesinikult saadud meega. Ammutades jõudu meelekindlusest ja loomingulisusest, mille olemasolust tal aimugi polnud, leiab ta uue särava elu paigast, kust ta kõige vähem lootis seda leida.
„Ranna tänava väike pagariäri” on südantsoojendav rahvusvaheline bestseller, mille kaante vahelt leiab ka seitse isuäratavat retsepti.